Allecoudent

Zgrzytanie zębami u dzieci – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zgrzytanie zębami u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Zjawisko to zazwyczaj obserwuje się u najmłodszych w nocy i choć powszechnie kojarzone jest ono z występowaniem pasożytów u malucha, przyczyny tego schorzenia często są inne. Po czym rozpoznać bruksizm u swojej pociechy i w jaki sposób go leczyć?

Przyczyny bruksizmu u dziecka

Czym jest bruksizm u dziecka?

Bruksizm to określenie dotyczące patologicznego zgrzytania zębami. Przypadłość dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, a cierpiąca na nią osoba najczęściej nie jest tego świadoma. Najczęściej do zaciskania szczęki dochodzi w nocy. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że zgrzytanie zębami u niemowlaka może być związane z nierozwiniętym jeszcze układem nerwowym oraz mięśniowym i w takim przypadku zazwyczaj mija samoistnie. Podobnie jest, gdy dziecko zaciska szczękę podczas wyżynania pierwszych zębów, ponieważ na to najczęściej wpływ ma zmiana ustawienia żuchwy.

Sprawdź naszą ofertę

W większości przypadków zgrzytanie u dziecka jest procesem fizjologicznym, jednak w nielicznych przypadkach moze być parafunkcją wymagająca leczenia. Jeżeli zgrzytanie zębami u dziecka nie mija, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W związku z tym, jeśli u swojej pociechy zauważy się nieświadome zaciskanie szczęki lub patologiczne zgrzytanie zębami, warto pójść z nią na konsultację do stomatologa dziecięcego, a jeśli będzie taka potrzeba – również psychologa. Specjaliści pomogą w ustaleniu przyczyn bruksizmu i wskażą sposoby leczenia tej przypadłości.

Sprawdź: Profilaktyka próchnicy u dzieci

Jakie konsekwencje ma zgrzytanie zębami u dziecka?

Nałogowe zgrzytanie zębami u dzieci powoduje przede wszystkim ich ścieranie, przez co stają się one nierówne i mogą być nadwrażliwe. W przypadku silnych objawów może dojść do rozchwiania, a nawet – pękania zębów. Nadmierne zaciskanie szczęki nierzadko skutkuje także krwawieniem dziąseł. Na języku malucha mogą również powstawać odciśnięte ślady koron zębów, ponieważ w trakcie zgrzytania zębami, może dojść do jego przygryzania. Dokładnej oceny stanu uzębienia pociechy dokonuje jedynie stomatolog, dlatego istotne są regularne wizyty u specjalisty.

Objawami związanymi z bruksizmem u dziecka są także:

  • bóle głowy,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • bóle karku, a nawet kręgosłupa,
  • trudność przy szerokim otwieraniu ust,
  • problemy ze zmysłami słuchu oraz wzroku,
  • bóle okolicy żuchwy.

Warto zwrócić uwagę nawet na mniej oczywiste objawy zgrzytania zębami u dziecka, gdyż niezauważony bruksizm prowadzi zazwyczaj do poważnych konsekwencji, przez co dziecko nie tylko będzie borykać się z bólem głowy czy mięśni żwaczy, lecz także z problemami wymagającymi dłuższego leczenia stomatologicznego.

Sprawdź: Czym jest lapisowanie zębów i czy warto je zastosować?

Przyczyny zgrzytania zębami u najmłodszych

Popularnym mitem dotyczącym przyczyn zgrzytania zębami u dzieci jest uznawanie za jedną z nich występowania pasożytów u najmłodszych. Tego rodzaju dolegliwości zwykle powodują zmianę zachowania u pociechy, jednak nie stanowią bezpośredniego powodu patologicznego zaciskania szczęki. Jedną z najczęstszych przyczyn schorzenia jest natomiast stres u malucha. Może być on związany np. ze zmianą środowiska po pójściu do szkoły czy też kłótniami z rówieśnikami. Bruksizm nierzadko pojawia się w momencie, gdy dziecko, obarczone zbyt dużą liczbą obowiązków, nie ma czasu na relaks.

Do bruksizmu u dzieci prowadzą też wady zgryzu, które dodatkowo mogą negatywnie wpływać na estetykę uśmiechu malucha. Co więcej, jako przyczynę zgrzytania zębami można wskazać także problemy z oddychaniem przez nos, ponieważ dziecko, które nie może swobodnie wdychać powietrza, nienaturalnie wysuwa żuchwę, przez co zęby ocierają się o siebie. Zgrzytanie zębami u dziecka może być spowodowane także różnego rodzaju zaburzenia takimi jak ADHD czy autyzm. Zdarza się też, że powodem patologicznego zaciskania szczęki są niedobory witamin oraz alergie.

Sposoby leczenia zgrzytania zębami u dzieci

W przypadku wystąpienia bruksizmu u dziecka konieczne jest udanie się do stomatologa, który oceni, co jest przyczyną nałogowego zgrzytania zębami. Po badaniu dentysta może zalecić noszenie specjalnej szyny relaksacyjnej, chroniącej powierzchnię zębów przed jej ścieraniem. Jeżeli przyczyną schorzenia okaże się złe ustawienie zębów, dziecko trzeba zabrać również do ortodonty, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Sprawdź: Ortodonta dziecięcy - kiedy można rozpocząć leczenie ortodontyczne dziecka?

Jeśli powodem zgrzytania zębami u dziecka jest przede wszystkim stres, należy zadbać o to, aby mogło ono odpowiednio się zrelaksować oraz wyciszyć przed snem. Pomocne są ciepłe kąpiele, wspólne czytanie książek czy częste rozmowy z rodzicami. Trzeba przy tym pamiętać, że to, co dla malucha jest trudne, niekoniecznie musi takie być dla dorosłych, jednak nawet w tym wypadku należy wykazać się zrozumieniem i doradzić dziecku, jak może rozwiązać ewentualne problemy.

W przypadku dużych trudności z poradzeniem sobie w sytuacjach stresowych warto udać się z dzieckiem do psychologa, który podpowie mu, jak odpowiednio radzić sobie z negatywnymi emocjami. Może również wskazać, na co przekierować energię tak, aby zmniejszyć występowanie zgrzytania zębami u dziecka. Najczęściej terapię u specjalisty trzeba połączyć z noszeniem szyny, ponieważ tylko w ten sposób można ograniczyć zaciskanie szczęki oraz uniknąć dalszych powikłań bruksizmu. Po zauważeniu objawów schorzenia należy pamiętać, że wyłącznie prawidłowe leczenie pomaga w uniknięciu poważnych skutków zgrzytania zębami u pociechy.

Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Po czym rozpoznać bruksizm u dziecka?

Podstawowym objawem bruksizmu u malucha jest niekontrolowane zgrzytanie zębami, najczęściej w nocy. To z kolei powoduje inne dolegliwości, takie jak nadwrażliwość zębów czy bóle głowy.

2. Kto może pomóc w leczeniu bruksizmu u dziecka?

W przypadku podejrzenia nałogowego zgrzytania zębami u pociechy należy udać się z nią na konsultację do stomatologa. W zależności od przyczyn dolegliwości konieczna może okazać się także wizyta z dzieckiem u psychologa.

3. Co najczęściej powoduje patologiczne zgrzytanie zębami u dziecka?

Bruksizm zazwyczaj jest spowodowany nadmiernym stresem malucha, jednak przyczyną mogą być także wady zgryzu lub zaburzenia takie jak ADHD.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.