Allecoudent

Blog

"Bąbel" na dziąśle u dziecka - to może być przetoka zębowa!

Bąbel na dziąśle u dziecka - to może być przetoka zębowa

Próchnica u dzieci, szczególnie w zębach mlecznych, jest częstym problemem, który może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak przetoka w jamie ustnej. Przetoka zębowa to stan zapalny, który może być bardzo niepokojący dla rodziców, ale na szczęście są pewne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem, jeśli zostanie on odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Wyjaśnijmy, czym jest przetoka w jamie ustnej, jak powstaje, jak ją rozpoznać oraz jakie kroki należy podjąć, aby zadbać o zdrowie dziecka.

Dlaczego do dentysty nie można zgłosić się na wizytę, będąc chorym?

Dlaczego na wizytę do stomatologa nie można przyjść chorym

Wizyty u dentysty są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej, jednak nie zawsze są odpowiednie w przypadku złego stanu zdrowia ogólnego. Kiedy nie można iść do dentysty? Choroby takie jak przeziębienie, katar, ból gardła, ból zatok czy zmiany skórne na twarzy mogą nie tylko wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pacjenta, ale również zwiększyć ryzyko dla personelu medycznego (stomatologa, asystentki) oraz innych pacjentów. Poniżej omówimy, jakie zależności od siebie ma wizyta u dentysty a choroba i dlaczego w takich przypadkach lepiej jest przełożyć wizytę u stomatologa.

Parę słów na temat wkładów koronowo-korzeniowych

Parę słów na temat wkładów koronowo-korzeniowych

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii do odbudowy zębów, które uległy znacznemu zniszczeniu. Najczęściej są stosowane w przypadkach, gdy ząb jest osłabiony po leczeniu kanałowym i wymaga wzmocnienia przed wykonaniem korony protetycznej. Wkład ten zakotwicza się w korzeniu zęba, a jego część koronowa służy jako rdzeń do osadzenia korony.

Braki w uzębieniu jamy ustnej - objawy, konsekwencje oraz metody leczenia

Braki w uzębieniu jamy ustnej - objawy, konsekwencje oraz metody leczenia

Braki w uzębieniu stanowią powszechny problem w stomatologii, wpływając na funkcjonowanie jamy ustnej, estetykę oraz jakość życia pacjentów. Objawy związane z brakami zębów mogą obejmować nie tylko trudności w żuciu i estetyczne defekty, ale także dolegliwości bólowe w mięśniach odpowiedzialnych za mimikę, mowę i przeżuwanie pokarmu oraz zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. W artykule omówiono przyczyny oraz objawy braków w uzębieniu, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na aparat żucia i staw skroniowo-żuchwowy. Przedstawiono także metody leczenia, w tym zastosowanie protez ruchomych, mostów i implantów.

Powikłania po znieczuleniu u dentysty

Wpływ cukrzycy na leczenie stomatologiczne

Współcześnie stosowane znieczulenie stomatologiczne może mieć różne postacie: od maści czy sprayu używanych do znieczulenia powierzchownych warstw tkanek miękkich (np. powierzchni dziąseł), po najbardziej popularne znieczulenie “w strzykawce” podawane drogą wkłucia, po to aby móc znieczulić tkanki położone znacznie głębiej, np. nerwy zębów. Każda ingerencja w organizm człowieka, chociażby pod postacią znieczulenia, może nieść za sobą powikłania, dlatego ważne jest aby pacjent w gabinecie stomatologicznym został o nich poinformowany.

Ból zęba po leczeniu kanałowym - czy powinien występować?

Ból zęba po leczeniu kanałowym - czy powinien występować?

Głównym celem leczenia kanałowego jest uratowanie chorego zęba przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Stomatolog usuwa chorą, czasem nawet już martwą, miazgę z kanału, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Następnym etapem leczenia kanałowego jest opracowanie i wypełnienie kanałów specjalnym materiałem oraz odbudowa zęba.  Pacjenci jednak czasem uskarżają się na ból zęba po leczeniu kanałowym, który pojawia się na długo po zakończeniu leczenia. Czy taki stan powinien budzić niepokój?

Ból po wszczepieniu implantu - co robić?

Ból po wszczepieniu implantu - co robić?

Wszczepienie implantu pozwala uzupełnić braki w uzębieniu. Zabieg nie trwa długo, ale jest stosunkowo wymagający dla przyzębia pacjenta tzn. kości oraz dziąsła. Z tego powodu krótko po jego przeprowadzeniu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Na ogół nie są powodem do niepokoju. Dopiero ból o dużym natężeniu, utrzymujący się znacznie dłużej niż poinformował nas o tym lekarz może wymagać konsultacji u stomatologa. Podczas konsultacji dotyczącej leczenia implantologicznego, pacjent powinien przede wszystkim zgłosić lekarzowi uczulenie na metale albo choroby, które mogą mieć wpływ na proces leczenia.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.