Allecoudent

Dziecko w gabinecie stomatologicznym

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to ważny temat, który budzi wiele wątpliwości oraz pytań, również ze strony naszych czytelników. Odpowiedzi na najważniejsze z nich znajdują się poniżej. Zapraszamy!
Dziecko w gabinecie stomatologicznym

1. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Inaczej mówiąc pierwszy ząbek = pierwsza wizyta. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat przyzwyczaja się do gabinetu i lekarza dentysty oraz poznaje zasady panujące w gabinecie co dalej wpływa na brak zaburzeń lękowych na łączach dziecko - lekarz.

Szczoteczka do zębów dla dzieci

2. Od kiedy dziecko powinno używać szczoteczki do zębów?

Pierwszy ząb = pierwsza szczoteczka. Szczoteczka dla dziecko powinna być mała, z miękkim włosiem, bez kantów i ostrych krawędzi. Może być zarówno manualna jak i elektryczna rotacyjna. W przypadku manualnej szczoteczki zaleca się u dzieci stosowanie techniki Fonesa, czyli robienia kółek na zębach, natomiast w przypadku elektrycznej jedyną czynnością wykonaną przez rodzica jest przyłożenie szczoteczki do zęba bez wkładania w to siły i poczekanie 5s. W ten sposób należy oczyścić każdą powierzchnię zęba dziecka.

Pasta na szczoteczce dla dzieci

3. Jakiej pasty powinno używać moje dziecko?

Dziecko już od pierwszego ząbka w jamie ustnej powinno używać pasty z fluorem zawierającej min. 1000 ppF co oznacza, że w 1g pasty jest zawarte 1 mg fluoru. Różnica pojawia się w ilości nakładanej pasty. Między 6 a 36 mż jest to zaledwie muśnięcie włosa, natomiast między 3 a 6 lat ziarnko grochu. Kiedy dziecko opanuje wypluwanie śliny z pastą w trakcie mycia, może stosować taką samą ilość pasty jak osoby dorosłe, czyli nie więcej niż połowa szczoteczki a w przypadku elektrycznej nie wystawać poza główkę szczoteczki.

Mycie zębów dzieci

4. Od kiedy myć dziecku jamę ustną?

Gaza - mycie jamy ustnej

Jama ustna dziecka powinna być myta od 1 dnia życia dziecka. Błony śluzowe należy myć tak jak zęby 2 razy dziennie, gazą nawiniętą na palec lub specjalną dedykowaną do tego nakładką nasączoną letnią wodą. Około 6 miesiąca życia u dziecka zaczynają pojawiać się zęby. Do gazy należy wtedy dodać szczoteczkę. Więcej informacji o higienie jamy ustnej znajduje się w osobnym wpisie: http://www.allecoudent.pl/aktualnosci/122-porady-o-higienie

5. Jak długo sprawdzać jak dziecko myje zęby?

Dziecko mycia zębów musi się nauczyć jak wszystkiego w swoim życiu. Jest to bardzo trudna czynność manualna, dlatego dorośli powinni kontrolować jakość umycia zębów u dziecka nawet do 10 roku życia. W wykrywaniu płytki nazębnej z pomocą przychodzą płyny, pasty czy tabletki ją wybielające. Pozwolą one zarówno rodzicowi jak i dziecku, zobaczyć w których miejscach trzeba jeszcze popracować nad doczyszczaniem zębów. Warto pamiętać, iż najlepszą metodą nauki dziecka mycia zębów jest zabawa. Do tej czynności można dodać ulubioną piosenkę pociechy, filmik czy szczoteczkę w ulubionym kolorze czy z ulubionymi bohaterami. Pamiętajmy, że dzieci najwięcej uczą się przez obserwację, dlatego warto myć zęby razem z dzieckiem a po wszystkim również pozwolić mu zobaczyć Państwa zęby.

Dziecko u dentysty

6. Jak często odbywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym?

Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie, najlepiej co 3 miesiące. Wykonywany jest wtedy przegląd oraz lakierowanie zębów. Warto podkreślić, iż wczesne wykrycie zmiany próchnicowej pozawala na jej zatrzymanie lub minimalnie inwazyjne opracowanie ubytku.

Bibliografia:

1. D. Olczak – Kowalczyk; J. Szczepańska; U. Kaczmarek.: „ Współczesna stomatologia wieku rozwojowego”, Med. Tour Press International Sp. z o.o. Otwock 2017. s. 212-213
2. www.tatastomatolog.com

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.