Allecoudent

Leczenie zębów u dzieci

Wizyta u stomatologa dziecięcego i prawidłowa dbałość o uzębienie dzieci jest ważna już od najmłodszych lat. W wyniku kontroli jamy ustnej dentysta może zauważyć zęby, które powinno poddać się specjalistycznemu leczeniu. Jak wygląda leczenie zębów u dzieci, jaki zakres obejmuje i ile kosztują poszczególne zabiegi?

”leczenie

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się już między 6 a 12 miesiącem życia, gdy u malucha pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Taka usługa nazywana jest tzw. wizytą adaptacyjną. To idealny moment na to, by przeprowadzić pierwszą kontrolę jamy ustnej. Systematyczne wizyty u dentysty dziecięcego i odpowiednie podejście specjalistów do małego pacjenta sprawiają, że dziecko nie odczuwa strachu przed ewentualnymi zabiegami. Z biegiem czasu wizyty u dentysty pełnią funkcję adaptacyjną i wychowawczą, ponieważ dziecko uczy się, że regularne badania okresowe mogą być przyjemne i nie muszą wiązać się z bólem. Błędem jest przyprowadzenie do gabinetu stomatologicznego dziecka dopiero w przypadku bólu zęba.

Wizyta u dentysty w tak wczesnym wieku umożliwia również prawidłowy rozwój zgryzu, a także zadbanie o zdrowie zarówno mlecznych, jak i stałych zębów u dziecka. Stomatolog dziecięcy ocenia między innymi stan szkliwa i wyjaśnia rodzicom najważniejsze kwestie związane z kolejnością wyrzynania ząbków, profilaktyki próchnicy czy nawet diety sprzyjającej zębom najmłodszych pacjentów. Dentysta dziecięcy jest w stanie zauważyć początki próchnicy nawet na wczesnym etapie. U niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która może mieć związek ze sposobem karmienia malca.

Wizyty kontrolne u dentysty dziecięcego powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Poniżej wyjaśniamy, jakie choroby zębów mlecznych i stałych mogą powstać u maluchów oraz w jaki sposób przebiega leczenie poszczególnych dolegliwości.

”leczenie

Leczenie zębów mlecznych

Wykonywane w naszym gabinecie dentystycznym zabiegi leczenia zębów mlecznych obejmują zarówno leczenie zachowawcze, jak i usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, dlatego trzeba leczyć zęby mleczne - wielu rodziców lub opiekunów twierdzi bowiem, że potocznie zwane “mleczaki” i tak wypadną i nie warto przychodzić z dzieckiem do stomatologa w tak młodym wieku. To niestety błąd, ponieważ to właśnie pierwsze ząbki są słabiej zmineralizowane, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Zaniedbanie w tej kwestii może mieć negatywne skutki w przyszłości i wpływać nawet na nowe, stałe zęby u dziecka.

Czyszczenie zębów mlecznych z próchnicy

Najpowszechniejszym zabiegiem wykonywanym u małych pacjentów jest usuwanie próchnicy z zębów mlecznych. Profilaktyka próchnicy zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych wykonywana jest u dzieci już od 2 roku życia.

Lapisowanie zębów mlecznych

Zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych jest lapisowanie. Zabieg dotyczy zębów, które zostały zaatakowane próchnicą. Dzięki temu zabiegowi nie jest możliwe cofnięcie zmian chorobowych, które zaszły, ale zapobiega się ich postępowaniu. Po impregnacji zębów mlecznych z zastosowaniem azotanu srebra zęby stają się czarne. Lapisowanie często okazuje się koniecznością, a zaniedbanie tego etapu może niestety skutkować usunięciem zębów mlecznych.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Popularną metodą profilaktyki przeciw próchnicy u dzieci jest również fluoryzacja zębów. To zabieg wzmacniający zęby małych pacjentów oraz chroniący uzębienie przed wystąpieniem różnego rodzaju chorób.

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych

Choć leczenie endodontyczne (potocznie zwane “kanałowym”) najczęściej wykonuje się u dorosłych pacjentów z zębami stałymi, to metoda ta znajduje również zastosowanie w przypadku leczeniu zębów mlecznych. Dzięki tym zabiegom usuwa się ogniska zapalne oraz leczy choroby miazgi zębów.

Wypełnienie zębów mlecznych

Wypełnienie głębokich bruzd i zagłębień anatomicznych zębów mlecznych nazywa się lakowaniem. To zabieg typowo profilaktyczny, który również zabezpiecza zęby przed niebezpieczną próchnicą.

Usunięcie zęba mlecznego

Ostatnią deską ratunku w utrzymaniu zdrowej kondycji jamy ustnej u najmłodszych pacjentów jest usunięcie zęba mlecznego. Wczesna ekstrakcja zęba mlecznego może zaburzyć rozwój aparatu szczękowo-twarzowego czy wpłynąć na zaburzenia zgryzu, jednak niekiedy jest to ostateczne rozwiązanie w leczeniu zębów mlecznych u dzieci.

Wskazaniami do usunięcia zębów mlecznych jest m.in. zaniedbana próchnica zębów u dzieci czy luźny ząb mleczny, który wpływa na dyskomfort małego pacjenta. Decyzję o przeprowadzeniu tej procedury podejmuje stomatolog dziecięcy.

Przebarwienia na zębach u dzieci

Niestandardowa barwa zębów może pojawić się już od najmłodszych lat. Są to białe, żółte lub nawet brązowe/czarne plamki, które można zauważyć zarówno na mlecznych, jak i stałych zębach u dzieci. Obejmują fragmenty zębów lub całą ich powierzchnię - problem ten może dotyczyć zarówno pojedynczych zębów, jak i całych grup.

Najczęściej przyczyną przebarwień na zębach dziecięcych jest działanie bakterii, które atakują zęby mleczne przy dziąsłach.

Białe plamki na zębach dziecka

Zauważenie białych plamek na uzębieniu dziecka może oznaczać fluorozę, wadę wrodzoną szkliwa, a także być początkiem próchnicy.

Czarne zęby u dzieci

Próchnica zębów mlecznych może objawiać się występowaniem czarnych plamek na zębach dziecięcych. Często czarne zęby u dzieci są również wynikiem próchnicy butelkowej.

Żółte zęby u dziecka

Często żółte zęby u dziecka są związane z niedostateczną higieną jamy ustnej. Przyczyną niewłaściwego zabarwienia mogą być również przyjmowane leki, dieta, przebyte choroby.

Ile kosztuje leczenie zębów u dzieci?

Koszt leczenia zębów mlecznych wynosi od 50 do 150 zł. Cena usunięcia zęba

mlecznego oscyluje między 100 zł a 150 zł. Ostateczny koszt jest uzależniony od liczby leczonych lub usuwanych zębów oraz stopnia zaawansowania poszczególnego zabiegu.

Zobacz pełen cennik!

Do każdego młodego pacjenta podchodzimy indywidualnie - niezależnie od tego, czy ma kilka, czy kilkanaście lat. Dbamy o to, by dzieci wyrobiły w sobie nawyk dbania o higienę jamy ustnej, co wpływa na zdrowe i piękne zęby, zarówno te mleczne, jak i stałe. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej zapraszamy do kontaktu.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.