Allecoudent

Rozwój uzębienia u dziecka do 3 roku życia

Ząbkowanie u dzieci

Pierwsze lata życia dziecka są nie lada wyzwaniem dla rodziców. Niemowlę odkrywa świat oraz samego siebie. W organizmie dziecka dochodzi do wielu zmian. Buduje się jego odporność, układ trawienny budzi się do życia. Organy się rozwijają, a zęby zaczynają się pojawiać w jamie ustnej niemowląt.

Sprawdź naszą ofertę

Czy dziecko może urodzić się z zębami?

Tak! Istnieją zęby wrodzone, czyli takie, z którymi mały człowiek przychodzi na świat oraz noworodkowe, czyli te, które wyrzynają się w pierwszym miesiącu życia. Czy to źle, że są? I tak i nie. Odpowiedź na to pytanie każdy rodzic uzyska indywidualnie od swojego pedodnty, czyli lekarza stomatologa, który specjalizuje się w pracy z dziećmi.

Kiedy dziecku rosną zęby?

Jednak jak to wygląda przeciętnie? Około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna być niespokojne. Wkłada do buzi wszystko, co spotka na swojej drodze. Robi tak z dwóch powodów: po pierwsze w ten sposób odbiera świat, po drugie dzięki tym zabiegom łagodzi swędzenie i pieczenie, które często towarzyszą wyrzynaniu się zębów.

Dziecko przy ząbkowaniu

Jak długo musimy czekać, żeby od momentu niespokojnego zachowania pojawił się ząb w jamie ustnej naszego dziecka? Około 4 dni. Po tym okresie ujrzymy biały, śliczny ząbek. Czy to koniec marudzenia, płaczu i nieprzespanych nocy? Niestety nie, zaczną pojawiać się bowiem kolejne zęby. Objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów ustępują około 3 dni po erupcji, czyli wyrżnięciu się zęba.

Jakie są to właściwie objawy wyrzynających się zębów?

Możemy je podzielić na dwie grupy: miejscowe i ogólne. Do objawów miejscowych zaliczamy zapalenie dziąseł, intensywne ślinienie się dziecka, wysypkę na twarzy, owrzodzenia w jamie ustnej. Wtedy jak już wspomniałam dziecko zaczyna gryźć wszystko, co twarde i ziemne, ssie palce oraz pociera dziąsła.

Jak pomóc dziecku, przetrwać ten ciężki okres? Możemy dawać mu schłodzone (w lodówce nie w zamrażarce!) gryzaki, stosować miejscowo leki łagodzące stan zapalny.

Do objawów ogólnych towarzyszących ząbkowaniu zaliczamy: drażliwość, niepokój, płacz, zaburzanie snu, utratę apetytu, gorączkę oraz biegunki. Pamiętajmy, że okres ten jest ciężki nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Z tego powodu warto opracować plan działania i wspierać się w tych trudnych chwilach.

kiedy zaczyna się ząbkować

Jak długo u niemowlaka trwa ząbkowanie?

A ile te trudne chwile będą trwały? Cóż, pierwszy ząb pojawia się około 6 miesiąca życia i najczęściej jest to ząb przyśrodkowy sieczny żuchwy dolny (71, 81), następnie sieczny przyśrodkowy szczęki (51, 61), sieczny boczny szczęki i dalej żuchwy (52, 62, 72, 82). W dalszej kolejności pojawiają się pierwsze zęby trzonowe szczęki i żuchwy (54, 64, 74, 84). W następnym czasie obserwujemy wyżynanie się kłów szczęki i żuchwy (53, 63, 73, 83). Cały proces wieńczy wyrżnięcie się zębów trzonowych szczęki i żuchwy (55, 65, 75, 85). W uzębieniu mlecznym nie występują zęby przedtrzonowe. Koniec ząbkowania, czyli pojawienia się w jamie ustnej dziecka kompletu 20 zębów datuje się na około 31 miesiąca życia, czyli jak dziecko ma około 2,5 roku.

Pytaniem, które często się przewija w rozmowach z rodzicami, jest „czy będzie krew”. Odpowiedź brzmi: NIE. Dzięki kanałowi resorpcyjnemu pojawieniu się mleczaka nie towarzyszy krwawienie.

kalendarz ząbkowania

Kiedy pojawić się z dzieckiem u lekarza stomatologa?

Między 6 a 12 miesiącem jego życia. Ale co takie dziecko z tego ma? Nadzór od najmłodszych lat oraz aklimatyzację z gabinetem. Co ma rodzic? Lekarz w tym trudnym czasie odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz pomoże przebrnąć przez cały proces ząbkowania dzięki lekom i radom. Powie też, w jaki sposób prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej dziecka oraz jakie symptomy mogą być niepokojące. Pamiętajmy o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii. Każde dziecko jest inne. Każde przejdzie inaczej proces ząbkowania i w innym czasie i nie jest to nic złego!

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.