Allecoudent

Przodozgryz - co to jest i jak leczyć?

Przodozgryz to wada zgryzu, której charakterystycznym objawem jest wysunięcie dolnej wargi, co utrudnia mówienie, oddychanie i jedzenie. Ponadto może być źródłem kompleksów. Jego leczenie może okazać się skuteczne, pod warunkiem że wybierzemy odpowiednią metodę. Oceną problemu powinien zająć specjalista, dlatego warto się do niego udać, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Jak rozpoznać przodozgryz oraz jakie są jego przyczyny?

przodozgryz aparat

Przodozgryz – co to jest?

Wady zgryzu są związane z nieprawidłową budową szczęk. Każda z nich wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż może wiązać się z dużym dyskomfortem, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jedną z najrzadszych doprzednich wad zgryzu jest przodozgryz występujący u dzieci i dorosłych – stanowi niecałe 10% ze wszystkich. Objawia się wysunięciem żuchwy względem szczęki, co może być spowodowane wieloma czynnikami.

Pomimo że występuje kilka różnych rodzajów przodozgryzów, wspólną cechą wszystkich z nich jest charakterystyczne ustawienie przednich zębów dolnych przed górnymi, dlatego wada ta jest łatwa we wstępnym rozpoznaniu.

Wśród wszystkich wad związanych z opisywanym problemem można wyróżnić:

 • przodozgryz całkowity – gdy cały dolny łuk zębowy wysunięty jest do przodu względem szczęki;
 • przodozgryz częściowy – gdy dolny łuk jest wysunięty wyłącznie w przedniej części przed górny;
 • przodozgryz rzekomy – gdy doszło do zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki.

Przodozgryz u dziecka – przyczyny

Przodozgryz u dzieci często pojawia się przy przeroście migdałków podniebiennych. Bezpośrednią przyczyną wady mogą być również czynniki genetyczne – jeśli rodzic cierpiał na przodozgryz, bardzo prawdopodobne jest, że problem ten wystąpi także u dziecka. Najczęściej pojawia się u małych pacjentów cierpiących na zespół Downa, zespół Crouzona i zespół Aperta. Bardzo często można go również zauważyć u dziecka, u którego zdiagnozowano rozszczep podniebienia.

Ponadto przodozgryz może się pojawić ze względu na zbyt wysokie układanie dziecka do snu, w wyniku czego maluch zgina głowę do przodu i dotyka klatki piersiowej brodą. Może to prowadzić do pojawienia się nawyków przyczyniających się do rozwoju wady zgryzu, przez nadmierne ssanie wargi górnej lub języka. Tego rodzaju przyzwyczajenia mogą w przyszłości stać się przyczyną widocznego przodozgryzu u osób dorosłych.

Przodozgryz – objawy

Wśród najpopularniejszych objawów przodozgryzu można wymienić:

 • wysunięcie do przodu dolnego łuku zębowego (zęby dolne),
 • wysunięcie do przodu dolnej wargi i brody,
 • wydłużenie dolnego odcinka twarzy,
 • pojawiające się bóle w obrębie żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego;
 • widoczna zmiana w rysach twarzy,
 • przerwa między siekaczami w łuku górnym i dolnym.

Przodozgryz – leczenie u dzieci i dorosłych

Bardzo istotne jest podjęcie środków, które skorygują wady zgryzu. Warto wiedzieć, że często nieleczony przodozgryz u dzieci prowadzi do uszkodzenia mlecznych zębów, które są wrażliwsze i znacznie słabsze niż stałe.

Taką wadę zgryzu należy leczyć niezależnie od wieku pacjenta, gdyż przodozgryz może powodować trudności w oddychaniu, mówieniu, jedzeniu czy nawet stanowić źródło kompleksów i wpływać na negatywną samoocenę. Ponadto mogą pojawić się również wady wymowy.

Najczęściej leczenie przodozgryzu u dzieci rozpoczyna się od szlifowania guzków odpowiadających za blokowanie cofania się żuchwy. Następnie przychodzi czas na wprowadzenie leczenia ortodontycznego, który może skorygować niemal wszystkie wady poprzeczne, zgryz krzyżowy oraz wiele innych problemów związanych z nieprawidłową budową szczęki czy zaburzonymi układami łuków zębowych.

Przodozgryz – aparat ortodontyczny jako jeden ze sposobów leczenia

Leczenie ortodontyczne jest jedną ze skutecznych metod korygowania wad, w tym również przodozgryzu u dzieci i dorosłych. W młodym wieku zaleca się stosowanie aparatu zdejmowanego, który przesuwa dolne zęby do tyłu, a górne do przodu. Ponadto specjaliści zalecają usunięcie zawiązków trzecich trzonowców żuchwy, czyli tak zwanych zębów mądrości, w wieku 14-16 lat, aby uniknąć nawrotu wady zgryzu.

Natomiast u dorosłych cierpiących na przodozgryz stosowane są aparaty stałe, ponieważ kości szczęki i żuchwy zakończyły już swój wzrost. Z tego względu ruchome modele byłby za słabe na skorygowanie wady zgryzu.

Może się jednak okazać, że problem jest bardzo skomplikowany. W takim przypadku za najskuteczniejsze metody leczenia uznaje się operacje chirurgiczne przodozgryzu.

Skuteczne ćwiczenia na przodozgryz

W przypadku wad zgryzu warto skorzystać z pomocy logopedów, którzy z pewnością zaproponują skutecznie ćwiczenia przyczyniające się do cofania się żuchwy do prawidłowej pozycji.

Do najskuteczniejszych ćwiczeń w walce z przodozgryzem należy:

 • wysuwanie żuchwy przed górne szczęki, jak najdalej jest to możliwe;
 • dmuchanie na piórko umieszczone na wysokości nosa z wysuniętą żuchwą do przodu.

FAQ:

Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dorosłych?
Najskuteczniejszą metodą leczenia przodozgryzu u dorosłych jest zastosowanie stałego aparatu, który skoryguje problem. W przypadku mocno zaawansowanej wady niekiedy jedynym ratunkiem jest operacja chirurgiczna.

Leczenie przodozgryzu u dzieci – na czym polega?
Leczenie przodozgryzu u dzieci polega przede wszystkim na zastosowaniu ruchomego aparatu ortodontycznego, co poprzedza wykonanie modeli wycisków. Ponadto warto zapisać malucha do logopedy, który zaproponuje zestaw skutecznych ćwiczeń. Z pewnością będą bardzo pomocne podczas korygowania wad zgryzu.

Jakie są przyczyny przodozgryzu u dzieci?
Bezpośrednią przyczyną przodozgryzu u dzieci może być rozszczep podniebienia lub przerost migdałków. Ponadto wada może kształtować się na ze względu na różnego rodzaju nawyki, np. ssanie języka lub górnej wargi. Warunkują ją również czynniki genetyczne, a ponadto przodozgryz może łączyć się z zespołem Downa, Crouzona i Aperta.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.