
Nadwrażliwość zębów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów to częsta dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Ból związany z nadwrażliwością zębów pojawia się najczęściej w odpowiedzi na bodźce — zimne, gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy. W niektórych przypadkach ból ten może być krótkotrwały i sporadyczny, jednak dla wielu pacjentów staje się problemem ciągłym, znacznie obniżającym jakość życia.
Ciągła nadwrażliwość zębów to objaw, który skłania pacjentów do szukania pomocy stomatologicznej. Wyjaśniamy przyczyny nadwrażliwości, jej najczęstsze objawy oraz dostępne metody leczenia i profilaktyki.
Ból zęba po leczeniu kanałowym - czy powinien występować?

Głównym celem leczenia kanałowego jest uratowanie chorego zęba przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Stomatolog usuwa chorą, czasem nawet już martwą, miazgę z kanału, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Następnym etapem leczenia kanałowego jest opracowanie i wypełnienie kanałów specjalnym materiałem oraz odbudowa zęba. Pacjenci jednak czasem uskarżają się na ból zęba po leczeniu kanałowym, który pojawia się na długo po zakończeniu leczenia. Czy taki stan powinien budzić niepokój?
Rentgenodiagnostyka – czyli zdjęcia RTG w stomatologii

Lekarz stomatolog zajmujący się diagnostyką zębów sięga po wiele testów oraz prób, ale wykonuje też zdjęcia rentgenowskie. Po co one są?
Co wpływa na trwałość wypełnienia zęba?
Plombowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, który wymaga dokładności, precyzji i wprawy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jednocześnie najprostszy i najszybszy sposób leczenia próchnicy czy też odbudowy zęba po uszkodzeniu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na czym polega zabieg, jak przebiega krok po kroku, czy boli oraz co wpływa na trwałość wypełnienia zęba.
Profilaktyka próchnicy

Próchnica zębów jest bardzo rozpowszechnioną chorobą w Polsce (80% społeczeństwa choruje na nią), dlatego nigdy dosyć informacji o jej przyczynach i zapobieganiu.
Leczenie zachowawcze zębów — czym jest i na czym polega?
Zdrowy uśmiech to podstawa pewności siebie i dobrego samopoczucia. Aby tak było trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a także w razie konieczności udać się na wizytę do stomatologa. Leczenie zachowawcze zębów pozwala na ich ochronę przed próchnicą i posiadanie doskonałego wyglądu. Na czym dokładnie polega ten rodzaj zabiegów stomatologicznych?