Głównym celem leczenia kanałowego jest uratowanie chorego zęba przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Stomatolog usuwa chorą, czasem nawet już martwą, miazgę z kanału, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Następnym etapem leczenia kanałowego jest opracowanie i wypełnienie kanałów specjalnym materiałem oraz odbudowa zęba. Pacjenci jednak czasem uskarżają się na ból zęba po leczeniu kanałowym, który pojawia się na długo po zakończeniu leczenia. Czy taki stan powinien budzić niepokój?
Ból krótko po leczeniu kanałowym
Pacjenci, u których konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego, najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z silnym bólem. Po przeprowadzeniu zabiegu powinien on ustąpić. Gdy tak się nie dzieje, pacjenci zadają sobie pytanie, czy ząb leczony kanałowo może boleć? Przyczyn bólu bezpośrednio po leczeniu kanałowym może być kilka, jednak najczęściej pojawia się on w wyniku podrażnienia tkanek, które otaczają ząb z zewnątrz (dziąsło), a także w głębi kości, szczególnie wierzchołek korzenia, na końcu którego znajduje się ujście kanału zęba.
Stan zapalny dziąsła po leczeniu kanałowym objawia się zaczerwienieniem i nadwrażliwością. Jego przyczyną może być ucisk całego instrumentarium (pierścień, koferdam) zakładanego na ząb podcza leczenia, które ma za zadania odizolowanie leczonego zęba od reszty jamy ustnej. Zapalenie dziąsła jest jednym z możliwych powikłań, które zazwyczaj przebiega łagodnie i nie powinno być powodem do niepokoju. Aby wspomóc gojenie dziąsła w miejscu stanu zapalnego warto zapytać stomatologa o polecenie odpowiednich preparatów do stosowania miejscowego na dziąsło, które przyspieszą gojenie.
Zdarzy się, że bezpośrednio po leczeniu kanałowym pacjent odczuwa ogólną nadwrażliwość zęba czy też ból przy nagryzaniu. Ból ten związany jest z podrażnieniem tkanek w okolicy wierzchołka korzenia zęba, do którego doszło w wyniku leczenia kanałowego. W większości przypadków odczuwany po zabiegu ból maleje i całkowicie przechodzi do kilku-kilkunastu dniach po wykonaniu leczenia kanałowego.
Jak długo utrzymuje się ból po leczeniu kanałowym utrzymuje?
Ból po leczeniu kanałowym przy nacisku lub nagryzaniu może utrzymywać się nawet do kilku-kilkunastu dni, dolegliwości powinny w miarę upływu czasu zmniejszać się, a nie nasilać. Pacjenci powinni, w miarę możliwości, przyjmować pokarmy o miękkiej konsystencji, które nie podrażniają okolicznych tkanek i nie obciążą leczonego zęba. Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym budzi niepokój pacjentów, ale objawy najczęściej ustępują samoistnie już po kilku dniach. Okoliczne tkanki oraz dziąsło muszą się zregenerować, co zajmuje trochę czasu.
Ból po długim czasie od leczenia kanałowego — co oznacza?
Ból zęba po leczeniu kanałowym, wykonanym kilka miesięcy czy lat lat wcześniej, nie jest typowym zjawiskiem. O ile świeża rana może powodować dolegliwości bólowe i nie jest powodem do niepokoju, o tyle ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku miesiącach lub latach zawsze wymaga konsultacji stomatologicznej. Omawiany ból wywołany jest przez stan zapalny nazywany w stomatologii zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Objawia się bólem szczególnie dającym się we znaki podczas nagryzania, spożywania pokarmu. Przyczynami stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych mogą być:
- pozostawienie chorej miazgi w którymś z kanałów,
- pozostawienie narzędzia w kanale,
- przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza korzeń,
- zbyt wysokie wypełnienie w zębie po leczeniu kanałowym,
- zakażenie tkanek okołowierzchołkowych.
Jest to stan wymagający kontroli u stomatologa, gdyż nie dość, że sprawia uporczywy ból, to dodatkowo z czasem może ulec pogorszeniu, np. powstania torbieli czy ropni. Nierzadko postawienie trafnej diagnozy wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, np. zdjęcia RTG czy tomografii komputerowej. W zależności od danego przypadku stomatolog może zalecić antybiotykoterapię, ponowne leczenie kanałowe czy nawet ekstrakcję zęba.
Ból zęba po leczeniu kanałowym — kiedy udać się do stomatologa?
Stomatolog przeprowadzający zabieg powinien poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych oraz o tym, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym. W większości przypadków dolegliwości bólowe są normalnym zjawiskiem i ustępują samoistnie już po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się powyżej 14 dni lub poza bólem występują dodatkowe objawy, np. gorączka, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Apatia, poczucie ogólnego zmęczenia czy ból obejmujący dodatkowo obszar poza zębem po leczeniu kanałowym to kolejne powody, dla których trzeba zgłosić się do lekarza. Ocenia on stan zęba, przeprowadza z pacjentem wywiad, a także — w razie potrzeby — może zlecić dodatkowe badania.