Allecoudent

Co wpływa na trwałość wypełnienia zęba?

Plombowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, który wymaga dokładności, precyzji i wprawy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jednocześnie najprostszy i najszybszy sposób leczenia próchnicy czy też odbudowy zęba po uszkodzeniu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na czym polega zabieg, jak przebiega krok po kroku, czy boli oraz co wpływa na trwałość wypełnienia zęba.

trwałość wypełnienia zęba

Trwałość wypełnienia stomatologicznego – od czego zależy?

Na trwałość wypełnienia wpływa kilka czynników. Wytrzymałość plomby zależy między innymi od rodzaju wypełnienia, czyli zastosowanego materiału, sposobu przeprowadzonego zabiegu i umiejętności dentysty. Duży wpływ na stan plomby ma także codzienna higiena jamy ustnej oraz styl życia. Niestety często zdarza się, że wypełnienie zęba nie jest dożywotnie i po kilku latach może zaistnieć konieczność jego wymiany. Właśnie z tego względu tak ważne są regularne wizyty u dentysty, by na bieżąco kontrolować stan zębów i w razie potrzeby zareagować najszybciej, jak to możliwe.

Wypełnienie stomatologiczne – materiał ma znaczenie

Dobry stomatolog jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu opisze jego przebieg oraz zaproponuje kilka rodzajów wypełnień. Poszczególne materiały różnią się przede wszystkim trwałością, wyglądem i ceną. Wśród nich można wymienić:

  • Wypełnienie amalgamatowe – do niedawna najpopularniejszy materiał w ciemnym kolorze, składający się z połączenia srebra, cynku, cyny, miedzi i rtęci. Obecnie jest coraz rzadziej wykorzystywany, gdyż w nowoczesnej stomatologii stosuje się wypełnienia o estetyczniejszym wyglądzie i znacznie lepszych właściwościach.
  • Wypełnienie kompozytowe – materiał wymagający utwardzenia specjalnym światłem, który jest plastyczny i ułatwia formowanie wypełnienia i możliwość odwzorowania pierwotnego kształtu zęba. Zapewnia szczelne połączenie i dobrze przylega do zachowanych tkanek zęba. Ponadto wzmacnia także jego strukturę. Wypełnienia kompozytowe zwykle wytrzymują od 5 do 15 lat, a ich odcień można dopasować do koloru zębów, dzięki czemu plomba dobrze się z nim zgrywa.
  • Wypełnienie porcelanowe (onlay i inlay) – to materiał przeznaczony głównie do średnich i dużych ubytków, który wyróżnia się estetycznym wyglądem i odpornością na ścieranie. Aby uzupełnić ubytek tego rodzaju materiałem wypełniającym, należy wcześniej przygotować go na zamówienie w laboratorium, a następnie przykleić do zęba. Rozwiązanie to pozwala idealnie dopasować zabarwienie wypełnienia do koloru zębów i tym samym zachować najwyższy poziom estetyki.

Niezależnie od wybranego materiału bardzo ważne jest, aby wypełnienie ściśle przylegało do zęba i gwarantowało szczelne połączenie, dlatego przed zabiegiem niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie tkanki zęba.

Umiejętność i staranność stomatologa

Technika zakładania i sposób umieszczenia wypełnienia ma ogromny wpływ na jego trwałość, gdyż powinno być doskonale połączone z zębem. Warto zatem korzystać z usług stomatologów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i zagwarantują indywidualne podejście do pacjenta, gdyż każdy przypadek jest inny.

Wypełnienie zęba niekiedy zajmuje kilka krótkich chwil i nie wymaga znieczulenia. Jednak w przypadku poważniejszych problemów, najczęściej zaawansowanej próchnicy, zabieg trwa znacznie dłużej i jest bardziej wymagający, szczególnie podczas leczenia kanałowego. Właśnie z tego względu niezwykle istotne są umiejętności lekarza, odpowiedni dobór materiału wypełnienia, przekazanie zaleceń pozabiegowych oraz staranność, która dotyczy każdego etapu, gdyż plombowanie zębów dzieli się na kilka kroków.

W pierwszej kolejności należy wykonać prześwietlenie zęba, gdyż zdjęcie RTG zobrazuje dokładny obszar ubytku i pozwoli stomatologowi na kompleksowe leczenie próchnicy. Tuż przed zabiegiem podawane jest znieczulenie, jeśli jest wymagane, i założenie koferdamu, czyli silikonowej gumy, w której nacina się otwór na zęba poddawanego leczeniu, co ma na celu poprawę komfortu pacjenta. Następnie lekarz, po przygotowaniu pola zabiegowego, może przejść do dokładnego oczyszczania ubytku z próchnicy i wytrawienia zęba, a następnie jego odbudowy. Na koniec przychodzi czas na dostosowanie kształtu wypełnionego zęba do zgryzu.

Prawidłowa higieny jamy ustnej po zabiegu

Właściwa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o plomby i ich trwałość. Prawidłowe dbanie o uzębienie, regularne i przede wszystkim dokładne szczotkowanie przy użyciu odpowiedniej techniki, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania w celu uzupełnienia codziennej higieny ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy.

Wypełnienie zęba a styl życia pacjenta

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo styl życia wpływa na trwałość wypełnienia ubytku w jamie ustnej. Istotne są spożywane pokarmy i ich twardość, a także siła tarcia i zaciskania zębów podczas jedzenia. Oczywiście niezależnie od stylu życia i diety bardzo ważne jest także regularne odwiedzanie dentysty, który nie tylko sprawdzi stan plomb, ale także w razie potrzeby usunie osad i kamień nazębny, które często są przyczyną powstawania próchnicy.

FAQ:

  1. Co wpływa na trwałość wypełnienia zęba?

Na trwałość wypełnienia zębów przednich (kły i siekacze), przedtrzonowych i trzonowych wpływa kilka czynników. Wśród nich można wymienić materiały stosowane do plombowania, samo wykonanie wypełnienia i technikę wykorzystaną przez stomatologa, higienę jamy ustnej po zabiegu oraz styl życia pacjenta.

Jakie są rodzaje wypełnień?

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były wypełnienia amalgamatowe, jednak z uwagi na nieestetyczny wygląd obecnie zastępuje się je w nowoczesnej stomatologii wypełnieniami kompozytowymi i porcelanowymi, które można dopasować kolorystycznie do zębów, a także wyróżniają się lepszymi właściwościami i wieloletnią trwałością.

Czy plomby należy kontrolować u dentysty?

Zdecydowanie tak. Niezależnie od rodzaju wypełnień, warto kontrolować ich stan podczas wizyt w gabinecie stomatologicznym, gdyż nie są niezniszczalne. Najczęściej należy je wymieniać co 5 lub 10 lat, w zależności od zastosowanego materiału.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.