Allecoudent

Demineralizacja szkliwa — co to takiego? Objawy i przyczyny powstania

Szkliwo zębów pełni wiele ważnych funkcji jak chronienie zębiny przed bakteriami powodującymi próchnicę czy odczuwaniem dyskomfortu podczas spożywania zimnych i ciepłych posiłków. To również ono sprawia, że uśmiech jest śnieżnobiały. Jednak demineralizacja zębów powoduje, że szkliwo traci swoje właściwości, co przekłada się na schorzenia jamy ustnej. Jak nie doprowadzić do odwapnienia?

Demineralizacja szkliwa

Białe plamki na powierzchni zębów sygnałem demineralizacji szkliwa

Demineralizacja zębów to naruszenie szkliwa na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz spożywania złej diety, składającej się z dużej ilości cukrów i kwasów. Takie nawyki prowadzą do powstawania na zębach charakterystycznych białych plam. Ich obecność powinna zaalarmować pacjenta. W związku z tym, od razu po ich zauważeniu dobrze jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Kolejnym etapem demineralizacji są ubytki szkliwa, przez które dochodzi do kruszenia oraz pękania zębów. Wspomniany proces sprzyja również rozwojowi próchnicy, będącej przyczyną ubytków oraz kamienia nazębnego.

Odwapnienie można poznać po tym, że powierzchnia zębów staje się chropowata i szorstka a ich codzienne szczotkowanie związane jest z dyskomfortem, a nawet przeszywającym bólem. Warto też dodać, że demineralizacja zęba nierzadko występuje u osób, u których pojawiają się takie dolegliwości jak niedoczynność tarczycy, anoreksja, bulimia czy refluks jelitowo-żołądkowy, ponieważ sprzyjają one osłabieniu płytki nazębnej. Na odwapnienie szkliwa narażone są nierzadko także osoby starsze.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Dlaczego demineralizacja szkliwa powoduje nadwrażliwość zębów?

Konsekwencją demineralizacji zębów jest nieodpowiednie pH jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi bakterii. Ponadto na skutek tego procesu szkliwo zaczyna pękać, a to powoduje ból podczas spożywania posiłków, a nawet mycia zębów szczoteczką niezależnie od rodzaju włosia. Demineralizacja szkliwa sprzyja wypukiwaniu wapnia i fosforu, przez co uśmiech zaczyna być podatny na uszkodzenia. Nieleczony proces demineralizacji prowadzi do tego, że zęby stają się nadwrażliwe, co znacznie pogarsza komfort pacjenta.

Co powoduje demineralizację szkliwa?

Demineralizacji szkliwa sprzyja wiele czynników. Wśród nich można wskazać m.in.:

 • stosowanie niezaleconych przez stomatologa produktów do wybielania uśmiechu,
 • spożywanie cukrów tworzących na powierzchni zębów idealne środowisko dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstanie kamienia i próchnicy,
 • fluoroza zębów, spowodowana dostarczaniem do organizmu zbyt dużej ilości produktów z fluorem,
 • menu bogate w kwaśne pokarmy, które wnikają w strukturę zęba, wypłukując cenne minerały,
 • zaniedbanie higieny jamy ustnej przez rzadkie i niedokładne mycie jamy ustnej lub używanie zbyt twardej szczoteczki,
 • nieleczona próchnica,
 • nagromadzenie płytki nazębnej.

Na odwapnienie szkliwa mają wpływ również wymienione wcześniej choroby oraz wiek, dlatego należy ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek czy też gazowanych napojów. Szkliwo nie tylko chroni zęby przed ich zużyciem czy skutecznie hamuje rozwój bakterii wywołującymi próchnicę, lecz także nadaje im odpowiedni kształt, natomiast demineralizacja znacznie je osłabia. Przez odwapnienie można również zapomnieć o hollywoodzkim uśmiechu, osłabione szkliwo w krótkim czasie prowadzi do tego, że pojawiają się nieestetyczne przebarwienia na zębach, których nie można usunąć bez przyjścia na wizytę i skorzystania z pomocy stomatologa.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą odwapnienie szkliwa?

Czy początki demineralizacji mają duży wpływ na kondycję szkliwa zębów? Szybkie zauważenie wapnienia pozwala na wyeliminowanie problemu bez dużej ingerencji specjalisty. We wczesnym stadium lekarstwem może być właściwa dieta bogata w jony fosforanowe i wapń. Pamiętanie o tym w trakcie przygotowywania posiłków pozwala zapomnieć o problemie, jakim jest nadwrażliwość zębów. Jednak nieleczona dolegliwość grozi m.in.:

 • próchnicą,
 • kamieniem nazębnym,
 • kruszeniem zęba,
 • ubytkami.

Sprawdź: Ile kosztuje odbudowa zęba?

Odbudowanie szkliwa, czyli o remineralizacji szkliwa

Na czym polega remineralizacja szkliwa? Najprościej mówiąc, jest to proces mający na celu jego odbudowę. W związku z tym warto dostarczać organizmowi produkty bogate w jony wapnia i fosfor, ponieważ wzmacniają one szkliwo i poprawiają jego twardość. Dobrze też sięgać po posiłki bogate w żelazo, gdyż hamuje one odkładanie płytki bakteryjnej, odpowiedzialnej za kamień nazębny w jamie ustnej oraz witaminy A i D wspomagające wchłanianie wapnia. Te cenne składniki odżywcze, sprzyjające procesowi odbudowy szkliwa, można znaleźć m.in. w produktach zbożowych, nabiale, tofu, soi, wątróbce, jajkach czy też brokule i selerze.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Ważna jest również profilaktyka zębów, polegająca na regularnych wizytach u stomatologa oraz wykonywaniu higienizacji, mającej na celu usuwanie kamienia, osadów oraz przebarwień. Warto od czasu do czasu wykonać zabieg fluoryzacji, który okazuje się niezbędny podczas wzmacniania szkliwa. Istotna jest też dokładna higiena jamy ustnej z myciem nawet trudno dostępnych miejsc, używaniem nici dentystycznej i specjalnego płynu do płukania ust. Stomatolog może również dać wskazówki podczas wizyty, jak przeprowadzić odpowiednią remineralizację szkliwa pozwalającej na wzmocnienie zębów.

FAQ:

1. Czym jest demineralizacja szkliwa?

Demineralizacja osłabia szkliwo zębów przez wypłukiwanie wapnia oraz fosforu, a to prowadzi do nadwrażliwości i narażenia zębów na próchnicę, kamień, a nawet kruszenie.

2. Co powoduje demineralizację szkliwa?

Demineralizacji zębów sprzyja spożywanie bogatych w kwasy i cukier posiłków, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niektóre schorzenia jak niedoczynność tarczycy i refluks jelitowo-żołądkowy.

Na czym polega remineralizacja szkliwa?

Remineralizacja szkliwa polega na jego wzmocnieniu dzięki higienizacji, przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej oraz dostarczaniu organizmowi wapnia, fosforu, żelaza, a także witaminy D i A.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.