Allecoudent

Co na ból zęba?

Ból zęba, będący powszechną dolegliwością, nie może być lekceważony. To sygnał o tym, w obrębie jamy ustnej dzieje się coś złego. Może to być ognisko próchnicy, uszkodzenie mechaniczne zęba, a także poważne choroby jamy ustnej. Najczęstszym sposobem jest zażycie tabletki na ból zęba, jednak nie jest to docelowe rozwiązanie. Podpowiadamy, co robić, gdy boli ząb.

”ból

Rodzaje bólów zęba

Ból zęba lub zębów jest określany przez pacjentów jako jedną z najbardziej dokuczliwych i uciążliwych dolegliwości fizycznych. Często sprawia, że nie można skupić się na codziennych obowiązkach, odczuwa się dyskomfort podczas jedzenia i picia, nie można spać… To naturalna reakcja organizmu na pewne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Tak, jak przyczyny odpowiedzialne za powstawanie bólu dzielą się na różne rodzaje, tak sam ból można sklasyfikować pod względem natężenia, występowania czy lokalizacji.

Do najczęstszych objawów bólu zęba należą:

 • ból podczas żucia,
 • wrażliwość na zmienne temperatury (ciepłe lub zimne pokarmy bądź napoje),
 • krwawienie z dziąseł,
 • obrzęk szczęki,
 • opuchlizna wokół zęba.

Nagły sporadyczny ból zęba

Picie gorącego lub schłodzonego ulubionego napoju bądź jedzenie śniadania, obiadu lub przekąski w skuteczny sposób potrafi uprzykrzyć ostry i niespodziewany ból zęba. Najczęściej taki sporadyczny dyskomfort jest przejawem nadwrażliwości zębów na zmianę temperatury. Tego typu ból zęba jest często spowodowany utratą szkliwa przez nieprawidłową higieną zębów. Przyczyną nagłego ostrego bólu pojawiającego się od czasu do czasu może być również próchnica zębów bądź nieszczelna plomba. Zdarza się także, że źródłem jest ropień zębowy bądź uraz mechaniczny, który mógł doprowadzić do złamania korzenia zęba.

Ból zęba pulsujący - co to znaczy?

Źródłem pulsującego bólu najczęściej jest stan zapalny nerwu (miazgi). Przyczyna leży zazwyczaj w postępującej próchnicy - na początku obejmuje ona tkanki zewnętrzne, a następnie przechodzi do zębiny i miazgi zębowej. Wówczas pojawia się stan zapalny i charakterystyczny pulsujący ból. Często dolegliwość pojawia się w pozycji leżącej - na przykład, gdy się śpi (wtedy ciśnienie w okolicy zęba jest większe) lub pochyla przy spożywaniu ciepłych pokarmów czy napojów. Powstające w wyniku zapalenia miazgi zęba ubytki zębowe odsłaniają znajdujący się pod tkanką nerw. Jeśli ubytki nie zostaną wyleczone, wówczas występuje stan zapalny, co prowadzi do utworzenia się ropnia.

Przyczyną zapalenia miazgi jest nie tylko próchnica, ale również mechaniczny uraz bądź niewłaściwie przeprowadzone leczenie endodontyczne (potocznie zwane kanałowym). Często ostry i pulsujący ból jest powikłaniem po ekstrakcji ósemki i stworzeniu tzw. suchego zębodołu.

Stały ból zębów z opuchlizną lub obrzękiem

Ciągły, samoistny i ostry ból najczęściej wskazuje na zapalenie tkanek okołowierzchniowych, ropień zębowy oraz rozwiniętą torbiel korzeniową.

 • Zapalenie tkanek okołowierzchniowych - zazwyczaj odczuwa się wrażenie “wysadzania” zęba z zębodołu.
 • Ropień zębowy - ciągły i samoistny ból, obrzęk twarzy, powiększone węzły chłonne szyi, a nawet podwyższona temperatura ciała. Charakterystyczny jest także guzek na dziąśle wypełniony ropą. Ropień zębowy stanowi źródło infekcji dla całego organizmu.
 • Torbiel korzeniowa - na wstępnym etapie rozwija się bezobjawowo, a dopiero wtedy, gdy zyskuje znaczne rozmiary i powoduje stan zapalny, może dawać silne dolegliwości bólowe w okolicy twarzoczaszki.

Ból szczęki

Nie zawsze ból odczuwalny jest przy jednym zębie, ale na przykład w obrębie całej szczęki - promieniuje na lewą lub prawą stronę twarzy. Wtedy najczęstszą przyczyną takiej dolegliwości jest wyrzynanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Często odnotowuje się nieprawidłowości w tym procesie, które nasilają ból. W niektórych sytuacjach silnemu dyskomfortowi może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała i stan zapalny w obrębie jamy ustnej. Kolejną możliwą przyczyną bólu szczęki są zaburzenia układu żucia (okluzja, choroba okluzyjna).

Bóle zębów w ciąży - co robić?

Ból zęba w ciąży nie tylko powoduje dyskomfort, ale również strach o swój stan oraz rozwój dziecka. W takiej sytuacji nie należy działać na własną rękę, tylko jak najszybciej skonsultować sprawę ze specjalistą. Ból zęba w ciąży może wystąpić w każdym trymestrze. Kobiety ciężarne mogą jeszcze silniej odczuwać bóle zębów, ponieważ pojawia się nadwrażliwość zębów i dziąseł, a ponadto zmianie ulega pH śliny, które może przyczynić się do szybszego rozwoju bakterii oraz demineralizacji szkliwa. Zapraszamy do przeczytania również naszych innych artykułów, w których wypowiadamy się między innymi o leczeniu zębów w ciąży.

Sposób na ból zębów

W każdym przypadku bólu zęba należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Wiele osób zastanawia się, jakie leki na ból zęba przyjąć, decyduje się na zakup tabletek bez recepty bądź próbuje uśmierzyć ból przy pomocy domowych sposobów - warto jednak pamiętać, że to tylko doraźne rozwiązania, które często pokonują ból tylko na jakiś czas, nie zwalczając przyczyny danej dolegliwości. Co więcej, zazwyczaj pacjentowi wydaje się, że wie, który konkretnie ząb go boli - często jednak zdarza się tak, że nerwy zębowe wysyłają do mózgu błędne sygnały i problem może tak naprawdę dotyczyć innego miejsca w obrębie jamy ustnej.

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba może wystąpić niespodziewanie - w trakcie weekendu, na wakacjach, przed ważnym spotkaniem, na uroczystości rodzinnej… Czasem zdarza się również tak, że wizyta u dentysty zaplanowana jest na kolejny dzień, ale ból zęba skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Wówczas można skorzystać z bezpiecznych domowych sposobów na uśmierzenie bólu, jednak warto pamiętać, że to tylko chwilowe rozwiązanie.

 • Goździki - charakterystyczna przyprawa wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego powszechnie przyjęło się, by pośrednio przy bólu zęba żuć goździki. Zapewniają jednak efekt krótkotrwały, a ich zastosowanie może być prowadzone wyłącznie doraźnie.
 • Ziołowe płukanki - kolejnym doraźnym i tymczasowym rozwiązaniem przy bólu zęba jest płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami z szałwii lub rumianku, które delikatnie łagodzą stan zapalny.
 • Zimne okłady - w przypadku bólu po ekstrakcji zęba często zaleca się stosowanie co godzinę zimnych okładów (maksymalnie przez kwadrans). Ważne jednak, by skóra nie miała bezpośredniego kontaktu z lodem, dlatego warto okryć go ręcznikiem lub korzystać z gotowych okładów żelowych bądź kompresów.
 • Ubytki zębowe odkrywające nerwy potrafią przysporzyć wiele bólu - wówczas rozwiązaniem może być wacik nasączony olejkiem goździkowym, jodłowym lub kroplami walerianowymi, wetknięty w miejsce bólu.
 • Do czasu wizyty u dentysty lepiej żuć jedzenie przeciwną stroną do tej, w której występuje ból lub ognisko zapalne.

Jak zapobiegać bólom zęba?

Najlepszym sposobem na to, by w skuteczny sposób zapobiec wyżej wymienionym bólom zęba i towarzyszącym im dolegliwościom, jest dbanie o zdrowie zębów oraz dziąseł. W tym zakresie należy:

 • zawsze zachować właściwą higienę jamy ustnej, czyli myć zęby minimum dwa razy dziennie pastą z dodatkiem fluoru.
 • czyścić język i dziąsła,
 • starać się ograniczać produkty spożywcze zawierające cukier,
 • czyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną,
 • używać płynu stomatologicznego do płukania jamy ustnej,
 • regularne wizyty u dentysty i kontrole w gabinecie stomatologicznym,
 • piaskowanie i skaling zębów.

Stan zapalny zębów, zapalenie miazgi, wyrzynająca się ósemka - w tych i w innych sytuacjach należy pilnie skonsultować się z dentystą! Osobą, która w skuteczny i bezpieczny sposób będzie umieć uśmierzyć ból zęba, jest stomatolog. Należy zaufać specjaliście, nauce oraz sprawdzonym sprzętom i nie rozstrajać swojego organizmu nadmiernym spożywaniem środków przeciwbólowych. Im szybciej pacjent zgłosi się do dentysty, tym większa szansa na wyleczenie zęba. Wszystkie osoby, którym zależy na szybkim terminie wizyty u stomatologa, zapraszamy do skontaktowania się z przedstawicielami naszego gabinetu dentystycznego. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, dlatego postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.