Allecoudent

Fleczer dentystyczny – po co, w jaki sposób i na jak długo się go zakłada?

Fleczer stomatologiczny to tymczasowe wypełnienie, które stomatolog umieszcza w zębie, gdy nie ma możliwości naprawienia danego ubytku podczas jednej wizyty. Fleczer w zębie zapewnia więcej czasu na działanie i pozwala chwilowo zmniejszyć dolegliwości związane z bólem oraz nadwrażliwością. Przedstawiamy najważniejsze informacje o fleczerze dentystycznym.

fleczer dentystyczny

Fleczer stomatologiczny – szybka pomoc

Fleczer dentystyczny jest środkiem doraźnym i znacznie mniej trwałym niż plomba stała. Stanowi jednak bardzo dobre rozwiązanie, jeśli w jamie ustnej przez dłuższy czas utrzymuje się krwawienie, pacjent zgłosił się z silnym bólem tuż przed zamknięciem gabinetu lub pacjentem jest dziecko, które niechętnie współpracuje i leczenie musi przebiegać etapami.

Sprawdź: Ile kosztuje odbudowa zęba?

Zadaniem fleczera jest osłona i ochrona tkanek wewnątrz rozwierconego zęba przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kontakt z różnego rodzaju napojami oraz pokarmami. Dzięki niemu możliwe jest znaczne ograniczenie dolegliwości bólowych, ukojenie nadwrażliwości i spowolnienie rozwoju bakterii. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, kiedy do pełnej reperacji zęba potrzebna będzie więcej niż jedna wizyta.

Fleczer w zębie ma zastosowanie również w endodoncji, potocznie nazywanej leczeniem kanałowym. Używa się go na początkowym etapie, podczas zatruwania zęba przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego. W tym celu specjalny preparat nakłada się na odsłoniętą miazgę zęba, żeby w kontrolowany sposób doprowadzić do obumarcia części miękkich tkanek i móc możliwie maksymalnie bezboleśnie wykonać planowane procedury. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, gdyż nie ma konieczności każdorazowego utwardzania i rozwiercania plomby.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Obecnie stomatolodzy korzystają z gotowych, odpowiednio przygotowanych fleczerów, dzięki czemu ich obsługa przebiega szybko i sprawnie. Montowanie takiego wypełnienia najczęściej nie wiąże się z żadnym dyskomfortem ani bólem u pacjenta.

Czy fleczer dentystyczny to bezpieczne rozwiązanie?

Umieszczony w zębie fleczer dentystyczny powinien bez problemu wytrzymać kilka tygodni, nie ograniczając przy tym możliwości szczotkowania jamy ustnej czy swobodnego jedzenia. Jednocześnie jest łatwy do założenia oraz usunięcia przez specjalistę. Dobrze założony fleczer jest całkowicie szczelny i w pełni zabezpiecza wnętrze zęba przed kontaktem z pokarmami i napojami.

Materiały, z których jest wykonany, nie reagują z innymi stosowanymi w jamie ustnej substancjami i nie wpływają na działanie leków. Dodatkowo zazwyczaj ma neutralny smak (rzadko zdarza się, że pacjent po założeniu fleczera odczuwa gorzkość w jamie ustnej), dzięki czemu nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku i nie psuje doznań płynących z kulinarnych szaleństw.

Warto przy tym pamiętać, że po założeniu tymczasowego wypełnienia należy przez co najmniej godzinę powstrzymać się od jedzenia i picia, aby materiał zdążył odpowiednio stwardnieć. Po tym czasie można spokojnie powrócić do codziennych nawyków. Fleczer dentystyczny jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich pacjentów. Można go stosować nawet u kobiet w ciąży oraz dzieci.

Fleczer wypadł – co teraz?

Zdarza się, że tymczasowe wypełnienie wyleci z zęba. Wypadnięcie fleczera w zębie niekoniecznie wiąże się ze zbyt długim noszeniem go, zdarza się bowiem, że nastąpi ono już kilka dni lub nawet godzin po założeniu. Przyczyną może być błąd pacjenta, wynikający z niezastosowania się do polecenia ograniczenia posiłków przez godzinę po założeniu i zbyt szybkie spożycie pokarmu, nieumiejętne umieszczenie wypełnienia przez stomatologa lub po prostu z przyczyn losowych i niezależnych, np. gdy wypełnienie nie przytwierdziło się odpowiednio do zęba. Warto mieć świadomość, że może się tak zdarzyć i być na to przygotowanym.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Jeżeli dojdzie do wypadnięcia fleczera, należy jak najszybciej powrócić do gabinetu dentystycznego, aby stomatolog założył nowe wypełnienie, zabezpieczające odsłonięte tkanki. Zwlekanie może prowadzić do zwiększenia się bólu i pogorszenia stanu zęba. Podobne postępowanie trzeba zastosować, jeśli odczuwalny jest jakikolwiek dotkliwy dyskomfort związany z tymczasowym wypełnieniem. Stomatolog wówczas powinien odnaleźć przyczynę i w miarę możliwości zniwelować ją. Jeśli myślisz o tym, jak wyjąć fleczer z zęba to absolutnie odradzamy wykonywania tej czynności na własną rękę!

Skutki uboczne stosowania fleczera stomatologicznego

Zastosowane zgodnie z przeznaczeniem i zakładane oraz usuwane w gabinecie stomatologicznym tymczasowe wypełnienie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Fleczer to rozwiązanie bezpieczne dla osób dorosłych, dzieci i kobiet ciężarnych. Choć zarówno jego włożenie, jak i wyjęcie, są stosunkowo łatwe, pacjenci nigdy nie powinni robić tego samodzielnie. Mogłoby się to wiązać z wydłużeniem procesu leczenia lub nawet poważnym uszkodzeniem zęba.

Jedynym poważnym ryzykiem związanym ze stosowaniem fleczera jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Jest ona jednak niezmiernie rzadka i bywa, że stomatolog przez wiele lat swojej kariery nie zetknie się z takim przypadkiem. Może się zdarzyć, że pomimo braku alergii, w trakcie stosowania fleczera pojawi się pieczenie, dyskomfort czy nawet ból. Należy wtedy jak najszybciej udać się do stomatologa, który udzieli odpowiedniej pomocy.

FAQ:

1. Fleczer – co to jest?

Fleczer w zębie stomatologiczny to tymczasowe wypełnienie, umieszczane w zębie przez stomatologa, aby zabezpieczyć go przed kontaktem z pożywieniem i bakteriami do czasu założenia stałej plomby.

2. Jak długo fleczer może być w zębie?

Nie istnieją konkretnie określone ramy czasowe, mówiące jak długo można nosić tymczasowe wypełnienie, jednak ze względu na jego niższą trwałość i wytrzymałość, nie powinien być noszony dłużej niż kilka tygodni.

3. Jak wyjąć fleczer z zęba?

Nie wyjmujemy fleczera samodzielnie. Choć jego konstrukcja pozwala na zrobienie tego szybko i sprawnie, usunięcie tymczasowego wypełnienia powinno być wykonane przez dentystę. Po wyjęciu materiału ząb powinien zostać odpowiednio wyleczony i zamknięty.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.