Allecoudent

Wypełnienie światłoutwardzalne - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Jednym ze sposobów uzupełnienia ubytków w zębach jest wypełnienie światłoutwardzalne. Jako ostatni etap leczenia zęba, taka plomba zapewnia przede wszystkim estetykę oraz skuteczne zabezpieczenie odbudowanego zęba. Co charakteryzuje wypełnienie światłoutwardzalne, jaka jest cena tego zabiegu stomatologicznego oraz jak odbywa się cały proces uzupełnienia ubytków zębowych?

Wypełnienie światłoutwardzalne

Czym jest wypełnienie światłoutwardzalne zęba?

Wypełnienie zęba plombą dentystyczną pozwala uzupełnić ubytki, które powstały wskutek próchnicy lub leczenia stomatologicznego. Jedną z metod tego procesu jest wypełnienie światłoutwardzalne, czyli uzupełnienie plastyczne, które aplikuje się do ubytku, modeluje w odpowiedni sposób, a następnie utwierdza światłem przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Może to być m.in. lampa halogenowa, ksenonowa, LED, laserowa lub argonowa.

Nadmiar utwardzonego materiału jest szlifowany oraz usuwany, w efekcie czego odbudowany ząb przypomina kształtem i wyglądem zdrowego zęba. Wypełnienie światłoutwardzalne może być stosowane zarówno do uzupełnienia zębów przednich, jak i trzonowych.

Materiały do wypełnienia światłoutwardzalnego

Plomby światłoutwardzalne mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej wybieranym jest kompozyt. Materiał kompozytowy jest zbudowany z kolei z co najmniej dwóch składników, które różnią się od siebie właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Najczęściej jeden z kompozytów odpowiada za spójną strukturę wypełnienia, a drugi za jego wytrzymałość i odporność na działanie różnych czynników.

Wypełnienie kompozytowe światłoutwardzalne jest powszechnie stosowane w stomatologii zachowawczej i cieszy się już dużą popularnością wśród pacjentów. Wybierają je głównie dlatego, że są to tzw. białe plomby, których kolor dostosowany jest do naturalnego odcienia uzębienia. Dzięki temu uzupełnienie jest praktycznie niewidoczne, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. To niezwykle ważne podczas codziennego funkcjonowania oraz spożywania pokarmów, gdy kompozyt narażony jest na różne obciążenia.

Plomby światłoutwardzalne wykonuje się przy zabiegach stomatologii rekonstrukcyjnej, czyli dla rozwiązań z pogranicza protetyki i stomatologii zachowawczej. Stosuje się je, gdy naturalny ząb jest zniszczony, jednak nie na tyle, by ubytek został uzupełniony implantem.

Wskazania do wypełniania światłoutwardzalnego

Kompozytowe plomby światłoutwardzalne wykonuje się w celu uzupełnienia ubytków w zębach. Wskazaniami do zastosowania wypełnienia światłoutwardzalnego są:

  • Próchnica;
  • Ból zębów,
  • Przebarwienia zębów (gdy zauważymy, że nasz ząb robi się czarny);
  • Uszkodzenia mechaniczne zęba (np. złamany, starty lub ukruszony ząb);

Stomatologia rekonstrukcyjna gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd zęba, ale także jego skuteczną odbudowę, która umożliwia codzienne funkcjonowanie i wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej. Wypełnienie zęba na wczesnym etapie pozwala zachować ząb bez leczenia kanałowego. Warto pamiętać, że nawet małe ubytki, które zostaną pozostawione bez leczenia, z biegiem czasu stają się dużym problemem. Mogą objąć swym zakresem komorę zęba wraz z tkanką miękką, powodując stan zapalny i ból. Wówczas niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne.

Wypełnienie światłoutwardzalne - przebieg i cena

Pierwszym etapem w gabinecie dentystycznym jest ocena stanu zdrowia zęba i opracowanie planu leczenia. Przed zabiegiem stomatolog może podać znieczulenie miejscowe. Następnie dentysta usuwa próchnicę poprzez borowanie. Ważne jest przy tym dokładne oczyszczenie ubytku z resztek biologicznych. Na dnie ubytku stomatolog kładzie materiał, którego zadaniem jest oddzielenie miazgi zęba od plomby kompozytowej.

Kolejnym etapem jest założenie wypełnienia, nazywane powszechnie plombowaniem. Na początku na ząb nakładany jest kwas ortofosforowy, czyli charakterystyczny niebieski żel. Następnie ubytek uzupełnia się płynem utwardzanym lampą polimeryzacyjną, a później zakłada się właściwą plombę - najczęściej w kilku warstwach, przy czym każda warstwa utwardzona zostaje osobno. Na końcowym etapie stomatolog szlifuje ząb, dostosowując plombę światłoutwardzalną do zgryzu pacjenta.

W naszym gabinecie stomatologicznym cena wypełnienia światłoutwardzalnego waha się w okolicach 120 zł do 220 zł. Różnice w cenach mogą być spowodowane wielkością ubytku oraz liczbą zębów, które wymagają rekonstrukcji.

Zobacz pełen cennik!

Zalety wypełnienia kompozytowego światłoutwardzalnego zęba

  • Szczelność kompozytów - materiały kompozytowe utwardzane przy pomocy światła są bardzo szczelne, dobrze przylegają do zębów i minimalizują ryzyko przedostania się resztek jedzenia do wypełnionych ubytków;
  • Wytrzymałość - plomby z kompozytów są wytrzymałe nawet kilka lat;
  • Bezpieczeństwo - kompozyty światłoutwardzalne zaliczają się do bezpiecznych materiałów;
  • Estetyka wykonania - dopasowanie kompozytów do naturalnego koloru i kształtu zęba sprawia, że wypełnienie prezentuje się naprawdę estetycznie, a same plomby są przy tym niewidoczne;
  • Pozostawienie zdrowego zęba - w przypadku wypełnień nie trzeba usuwać całego zęba, a jedynie wypełnić ubytek, pozostawiając znaczną część zdrowego uzębienia;
  • Cena - choć zabieg nie jest refundowany przez NFZ, to jego cena nie jest tak wysoka, jak w przypadku uzupełniania ubytków w implantologii.

Wypełnienia światłoutwardzalne można modelować przez dowolny czas, dzięki czemu precyzyjnie odwzorowuje się wygląd naturalnego zęba. Plombowanie może trwać od 30 minut do nawet 1,5 h, a cały proces uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia zęba oraz wielkości ubytku. Pacjenci podkreślają, że światłoutwardzalne wypełnienia to dobre rozwiązanie zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych.

Osoby, które chciałyby skontrolować stan swojego uzębienia, zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie dentystycznym w Poznaniu. Dokonamy szczegółowej kontroli, przeprowadzimy konsultacje oraz opracujemy plan leczenia zębów i jamy ustnej. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu oraz do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej naszego gabinetu stomatologicznego.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.