Allecoudent

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Prawdopodobnie każdy marzy o pięknym uśmiechu pełnym jasnych, zdrowych zębów. Niestety wymaga on wielkiej troski, a często również sporych nakładów finansowych. Uzębienie zniszczone chorobą, zaniedbaniem czy wypadkiem wymaga kompleksowego leczenia lub rekonstrukcji. Zęby uzupełnia się wówczas specjalnym materiałem. W poniższym artykule sprawdzimy, ile kosztuje odbudowa zęba.

odbudowa zęba cena

Kiedy przeprowadzić rekonstrukcję zęba?

O ogólnych wskazaniach do odbudowy zęba trudno mówić, ponieważ każdy pacjent boryka się z nieco innymi problemami. Specjaliści z Allecoudent dokładają wszelkich starań, aby dolegliwości rozpatrywać indywidualnie i dopasować zabieg do potrzeb jednostki. Pod uwagę bierzemy wówczas stopień uszkodzenia zęba, stan jamy ustnej, a także budżet pacjenta. Najczęściej odbudowę zęba przeprowadzamy:

 • po złamaniu lub ukruszeniu w wyniku wypadku,
 • po leczeniu endodontycznym,
 • aby wzmocnić koronę zęba,
 • aby poprawić wygląd zęba.

Warunki do przeprowadzenia rekonstrukcji zęba

Wbrew pozorom nie każdy ząb może zostać poddany odbudowie. Odłamanie całej korony zęba w ten sposób, że pozostaje jedynie korzeń i część w dziąśle przeważnie, chociaż nie zawsze, oznacza ekstrakcję. Przed podjęciem decyzji o rekonstrukcji zęba stomatolog musi więc ocenić, czy ząb jest:

 • dostatecznie długi, ponieważ po odbudowie musi pozwalać na prawidłowe gryzienie i żucie bez obaw o ponowne złamanie,
 • wystający ponad dziąsło ze względu na to, że linia łączenia odbudowanej części schowana głęboko pod dziąsłem powoduje brak szczelności, a w efekcie stany zapalne,
 • wspierany przez odpowiednią ilość kości, gdyż nowa korona powinna być osadzona na stabilnej podstawie,
 • leczony kanałowo, aby kanały były pozbawione bakterii (po leczeniu wykonuje się tymczasowe plomby usuwane przed zabiegami rekonstrukcyjnymi),
 • zabezpieczony przed działaniem śliny po leczeniu kanałowym, ponieważ ślina przenosi bakterie żyjące w jamie ustnej.

Sprawdź: Wax-up i mock-up w protetyce stomtologicznej

Metody odbudowy zębów – ceny

Przed przystąpieniem do zabiegu w naszym gabinecie lekarz stomatolog musi ocenić stan jamy ustnej, a zwłaszcza wielkość ubytku zęba. Ponadto sprawdzany jest stan korzenia, zgryz i otaczające kości czaszki. Po takiej analizie specjalista proponuje korzystną metodę odbudowy zęba. Cena może być głównym czynnikiem determinującym dobór rekonstrukcji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody odbudowy zębów.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Najtrwalszy materiał na odbudowę zęba to włókno szklane, doskonale nadaje się więc do usztywnienia po złamaniu czy rekonstrukcji po leczeniu kanałowym. Wielkimi zaletami zastosowania tego tworzywa są brak potrzeby szlifowania sąsiadujących zębów i naturalny kolor. Włókno szklane stanowi zatem doskonały materiał do odbudowy zęba „jedynki”. Cena standardowego wkładu z włókna szklanego w naszym gabinecie to 230 złotych.

Zabieg odbudowy zęba na włóknie szklanym jest stosunkowo prosty i odbywa się pod znieczuleniem, pacjent nie odczuwa więc bólu. Najpierw stomatolog odpowiednio przygotowuje kanał korzeniowy, w którym umieszcza później walce z włókna szklanego oraz stabilizuje je za pomocą specjalnego kleju. Taka rekonstrukcja zęba może być z powodzeniem stosowana z użyciem plomb samoutwardzalnych ze względu na to, że włókno szklane jest półprzezroczyste.

Sprawdź: Protezy szkieletowe - czym różnią się klamrowe i bezklamrowe?

Odbudowa zęba na korzeniu – cena

Adhezyjne metody, czyli takie z wykorzystaniem specjalnego kleju, nie zawsze są możliwe. Dlatego po poważnym uszkodzeniu korony zęba stosuje się odbudowę zęba na korzeniu. Cena zabiegów tego rodzaju zależy od sposobu wybranego przez stomatologa i pacjenta. Ze względu na zachowanie zdrowego korzenia rekonstrukcję zęba można przeprowadzić na przykład przez:

 • wkład koronowo-korzeniowy,
 • licówki,
 • koronę protetyczną.

Tak jak w przypadku innych metod odbudowa zależy między innymi od stanu zęba i jamy ustnej oraz możliwości finansowych pacjenta.

Odbudowa zęba na korzeniu wymaga kilku wizyt stomatologicznych, ponieważ lekarz musi pobrać wyciski jamy ustnej. Pracownia protetyczna na ich podstawie przygotowuje wkład lany ze stopu metalu, czyli specjalny sztyft. Następnie stomatolog montuje wkład w kanale korzeniowym wybranego zęba. Później wykonuje natomiast koronę protetyczną lub licówki. Porcelanowa korona dodatkowo chroni odbudowany ząb na korzeniu. Cena wkładu metalowego w Allecoudent to 300 złotych.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Zalety rekonstrukcji zęba

Niektórzy błędnie uważają, że rekonstrukcja zęba to zabieg wyłącznie estetyczny. Kompleksowa odbudowa dotyczy zarówno przednich zębów, widocznych podczas mówienia czy uśmiechania się, jak i trzonowców, służących do mielenia pokarmu. Przeprowadzenie opisywanego leczenia ma na celu nie tylko poprawę wyglądu, ale zapobiega również ekstrakcji zęba. Po odbudowie zęby są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają prawidłowy zgryz.

Odbudowę zębów różnymi metodami oferujemy w gabinecie Allecoudent. Aktualna wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów pomaga badanym dopasować metodę do leczenia trzonowców czy na przykład do odbudowy zęba „jedynki”. Ceny zabiegów w naszym gabinecie są przy tym atrakcyjne dla pacjentów. Zapraszamy więc do umówienia wizyty telefonicznie lub osobiście.

Umów się na wizytę!

FAQ

1. Kiedy warto przeprowadzić rekonstrukcję zęba?

Rekonstrukcję zęba warto przeprowadzić na przykład po po złamaniu lub ukruszeniu po wypadku czy leczeniu kanałowym. Odbudowa zęba jest także możliwa aby wzmocnić jego koronę albo poprawić jego wygląd.

2. Jakie warunki musi spełniać ząb do rekonstrukcji?

Rekonstrukcja zęba, by była skuteczna, musi zostać przeprowadzona na zębie oczyszczonym z bakterii i śliny, który jest dostatecznie długi, osadzony przy stabilnej kości oraz wystaje poza dziąsło. W innym przypadku dochodzi do stanów zapalnych albo nowa korona traci stabilność.

3. Ile kosztuje odbudowa zęba?

Koszty zabiegów różnią się ze względu na gabinet stomatologiczny, a także zastosowaną metodę. Zapraszamy do zapoznania się z orientacyjnymi cenami zabiegów w Allecoudent w zakładce „Cennik”.

4. Czy warto odbudować zęby?

Tak! Rekonstrukcja zębów zapobiega ich usunięciu, a ponadto sprawia, że są wytrzymałe, co zapewnia prawidłowe gryzienie i żucie. Odbudowa zęba to także zabieg estetyczny, który poprawia wygląd uszkodzonego uzębienia.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.