Allecoudent

Leczenie zachowawcze zębów — czym jest i na czym polega?

Zdrowy uśmiech to podstawa pewności siebie i dobrego samopoczucia. Aby tak było trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a także w razie konieczności udać się na wizytę do stomatologa. Leczenie zachowawcze zębów pozwala na ich ochronę przed próchnicą i posiadanie doskonałego wyglądu. Na czym dokładnie polega ten rodzaj zabiegów stomatologicznych?

leczenie zachowawcze zębów

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza jest również określana mianem ogólnej. Zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w jamie ustnej, konieczne jest zadbanie o prawidłową higieną jamy ustnej, a także odpowiednia dieta. Warto jednak pamiętać, że ta choroba dotykająca zęby rozwija się w czasie, a wpływ na nią może mieć podatność zębów, co jest cechą indywidualną. Dlatego tak istotne są regularne wizyty u dentysty. W ramach stomatologii zachowawczej realizowane są:

  • wizyty kontrolne,
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej prowadzącej do rozwoju próchnicy, np. poprzez piaskowanie,
  • leczenie nadwrażliwości zębów,
  • leczenie endodontyczne inaczej określane mianem kanałowego,
  • leczenie próchnicy zębów,
  • odbudowanie korony zębów.

Warto pamiętać, że jeśli nieprawidłowości będą wykryte stosunkowo szybko, próchnica zębów nie zdąży się rozwinąć, a pacjent uniknie kosztownego i nierzadko bolesnego leczenia.

Jakie są wskazania do leczenia zachowawczego?

W profilaktyce próchnicy ważne jest regularne szczotkowanie zębów, korzystanie z płynów do higieny jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Niestety, czasami to nie wystarcza. Wskazaniem do wizyty u stomatologa powinien być dyskomfort lub ból. Często we wczesnym stadium choroby odczuwa się je jedynie podczas jedzenia lub mycia zębów. Zazwyczaj nie jest również konieczne zażywanie leków przeciwbólowych, jednak nasilające się dolegliwości mogą być dla pacjenta uciążliwe.

Wizyta w gabinecie dentystycznym może być również konieczna, jeśli zauważy się nagromadzenie kamienia nazębnego na powierzchni zęba. Jeżeli pacjent stosunkowo szybko zlokalizuje problem i zgłosi się do swojego lekarza, można zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, ponieważ dentysta wprowadzi odpowiednie leczenie zachowawcze.

Stomatologia umożliwia dobranie i zastosowanie metody dostosowanej do zaawansowania określonych dolegliwości. Warto także pamiętać o tym, że stomatolog sam może podjąć decyzję o leczeniu kanałowym, uzupełnieniu ubytku próchnicowego lub wykonaniu innego zabiegu podczas wizyty kontrolnej.

Jak przebiega leczenie zachowawcze zębów?

Tak jak zostało wspomniane, na stomatologię zachowawczą nie składa się jedna czynność, którą stomatolog wykonuje podczas wizyty. Najczęściej jednak lekarz po zlokalizowaniu zmienionych przez próchnicę tkanek, przechodzi do ich usunięcia. Do uzupełnienia ubytku najczęściej wykorzystuje się wypełnienia kompozytowe. Nieco bardziej skomplikowane jest leczenie kanałowe, podczas którego dochodzi do usunięcia miazgi zęba z jego kanałów, dezynfekcji ich oraz szczelnym wypełnieniu. Przy dużych ubytkach mogą zostać zastosowane korony, a nawet — implanty.

Tego rodzaju leczenie stomatologiczne najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi komfort. Ile trwa wizyta w gabinecie? Wszystko zależy od tego, jak rozwinięta jest próchnica oraz ile zębów wymaga uzupełnienia. Najczęściej jednak pacjent na fotelu stomatologicznym spędza około godziny. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można zatrzymać rozwój próchnicy oraz cieszyć się estetyką zębów.

Ile kosztuje leczenie zachowawcze zębów?

Cena za leczenie zachowawcze zębów może się różnić w zależności od stopnia skomplikowania problemu, a także jego zaawansowania. Ważne jest również to, jak duża liczba zębów została dotknięta skutkami próchnicy. W związku z tym cena za wizytę zazwyczaj jest ustalana indywidualnie. Za przyjście do lekarza z bólem zęba najczęściej płaci się od 150 do 200 złotych.

W przypadku konieczności leczenia endodontycznego trzeba liczyć się z kwotą wynoszącą od 350 do nawet 650 złotych. Jeśli zabieg ma być wykonany pod mikroskopem, koszt leczenie będzie jeszcze droższe. Ceny te są znacznie wyższe niż koszt, jaki należy ponieść za kontrolą wizytę u stomatologa. Warto o tym pamiętać i prawidłowo dbać o swoje zęby.

Leczenie zachowawcze pod mikroskopem — czym się wyróżnia?

Coraz częściej stosuje się wspomniane leczenie zachowawcze pod mikroskopem. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia bardzo dużą dokładność wykonywanych zabiegów. Najczęściej pomaga ono w leczeniu kanałowym, jednak tego rodzaju sprzęt warto wykorzystać również w czasie innych zabiegów. Przyjrzenie się powierzchni zęba z wykorzystaniem mikroskopu umożliwia jego dokładną ocenę, a co za tym idzie, jak najlepsze dobranie odpowiednich rozwiązań.

Oprócz tego dzięki mikroskopowi możliwe jest zauważenie ubytków, które były niewidoczne gołym okiem. Dlatego ewentualne schorzenia mogą być natychmiast wykryte. Dzięki temu próchnica nie postępuje i można ją bez trudu usunąć, a to umożliwi pacjentowi uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na przeprowadzenie zabiegów, które nie będą wywoływać u pacjentów dyskomfortu i zapewnią im zdrowy, lśniący uśmiech.

FAQ:

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Zadaniem stomatologii zachowawczej jest głównie przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy, a także leczenie pojawiających się ubytków.

Jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej?

Aby zatroszczyć się o zdrowie i estetykę swoich zębów należy regularnie szczotkować zęby, używać odpowiednich produktów do czyszczenia języka i przestrzeni międzyzębowych oraz regularnie umawiać się na wizyty u stomatologa.

Czy zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej bolą?

Wypełnianie ubytku próchnicowego może powodować u pacjentów ból, jednak podczas tego rodzaju zabiegów stosowane jest znieczulenie, dzięki któremu osoba na fotelu stomatologicznym nic nie czuje.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.