Allecoudent

Podstawowe rodzaje wypełnień tzw. „ Plomb”

Wypełnienie zwane potocznie plombą jest to sposób odbudowy zęba po leczeniu zachowawczym polegającym na usunięciu zmian próchniczych z twardych tkanek zęba. Wypełnienia dzielimy na dwie podstawowe grupy: ostateczne i tymczasowe. Czym one się różnią?

”Wypełnienie

Wypełnienia ostateczne

Wypełnienia ostateczne to takie, które zakładamy bez planowanej w przyszłości ich wymiany, czyli na stałe. Oczywiście wypełnienia te najczęściej nie służą nam do końca życia. Jak we wszystkim materiał z czasem się zużywa, zaczyna przeciekać, a bakterie próchnicotwórcze nie próżnują i tworzy nam się tak zwana próchnica wtórna, którą musimy leczyć poprzez usunięcie, już w tym momencie, wadliwego wypełnienia.

Wypełnienia tymczasowe natomiast są przeznaczone do czasowego zamknięcia ubytku na dany okres czasu z góry ustalony, czy też zakładany przez lekarza. Kiedy więc stosuje się które? Do materiałów ostatecznych zaliczamy materiały kompozytowe tzw. białe wypełnienia (plomby) oraz amalagamatowe, czyli czarne/ metalowe wypełnienia (plomby), od których obecnie się odchodzi i w większości gabinetów prywatnych nie są one w ogóle stosowane. Po wypełnienia ostateczne takie jak kompozyt czy amalgamat sięgamy kiedy jesteśmy w stanie opracować ubytek i zabezpieczyć miazgę przed czynnikami drażniącymi na jednej wizycie.

Kiedy stosuje się tymczasowe wypełnienie zęba?

Tymczasowe materiały najczęściej w stomatologii zachowawczej służą do przykrycia lekarstw, które mają za zadanie stworzyć mur między miazgą, czyli „ sercem zęba” a ubytkiem, który powstał na skutek opracowania przez lekarza próchnicy. Drugą sytuacją, w której lekarz dentysta sięga po wypełnienia tymczasowe jest brak możliwości zapewnienia suchości w polu zabiegowym. Aby wypełnienie ostateczne spełniało swoją funkcję podczas jego zakładania ani ślina ani krew nie mogą dostać się do ubytku. Kiedy sytuacja kliniczna na to nie pozwala, ubytek taki na jakiś czas zamyka się wypełnieniem tymczasowym najczęściej glasjonomerem, który chemicznie wiąże się z zębem i nie wymaga absolutnej suchości. Kiedy warunki kliniczne ulegną zmianie np. stan zapalny dziąseł powodujący masywne krwawienie zostanie wyleczony, wypełnienie takie można wymienić na wypełnienie ostateczne kompozytowe czy amalgamatowe. Jest jeszcze powszechnie znany fleczer. Wypełnienie to, w stomatologii zachowawczej służy wyłącznie do nagłego zabezpieczania zęba.

”Wypełnienie

Wypełnienie zębów u dzieci

Istnieje grupa pacjentów, u których powyższe reguły nie mają całkowitego zastosowania - dzieci. W zębach mlecznych wypełnienie glasjonomerowe traktowane jest jako wypełnienie ostateczne. Występuje też tu jeszcze jeden rodzaj wypełnień – tzw. kolorowe plomby. Są to wypełnienia łączące w sobie cechy kompozytu i glasjonomeru nazywane kompomerami. Dzięki temu, iż mogą być w różnych kolorach są to jedne z ulubionych wypełnień dzieci, ale też i niektórych dorosłych, w końcu każdy ma w sobie coś z dziecka. ?

”Kolorowe

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.