Allecoudent

Na czym polega piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie zębów to podstawowe zabiegi stomatologii zachowawczej. Te czynności pozwalają na usunięcie nagromadzonego osadu, przebarwień oraz kamienia nazębnego. Jeśli osad na zębach jest miękki, łatwo go usunąć, jednak gdy zmineralizuje się i stwardnieje, wówczas zwykła szczoteczka i pasta nie pomogą. Wtedy należy zwrócić się do dentysty.

piaskowanie zębów

Czym jest piaskowanie zębów?

Jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych jest piaskowanie zębów. Powszechnie wiadomo, że oprócz codziennego dbania o jamę ustną, warto co kilka miesięcy udać się na kontrolę do gabinetu dentystycznego i zdecydować się na zalecane zabiegi higienizacji jamy ustnej.

Ten zabieg stomatologii zachowawczej polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki stomatologicznej, która wypuszcza pod ciśnieniem sprężone powietrze wraz z proszkiem i wodą. Piasek profilaktyczny stanowią ziarenka różnej wielkości (im są większe, tym większy efekt ścieralności).

Piaskowanie usuwa resztki kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc, a także czyści zęby z osadu i nieestetycznych przebarwień. Często zabieg mylony jest z inną czynnością - skalingiem. Piaskowanie to poniekąd uzupełnienie skalingu, ale może być stosowane również oddzielnie. W artykule objaśniamy także zagadnienia związane z zabiegiem skalingu, zagrożeniem występowania kamienia nazębnego oraz zabiegów uzupełniających piaskowanie.

Czym jest skaling zębów?

Skaling zębów jest usuwaniem twardych złogów nazębnych, czyli naddziąsłowego i poddziąsłowego kamienia nazębnego. Usunięcie go jest możliwe, ale wyłącznie w sposób mechaniczny.

 • Kamień naddziąsłowy - zmineralizowana płytka, która odkłada się najczęściej w okolicy ujść gruczołów ślinowych, na powierzchni siekaczy dolnych oraz na części policzkowej górnych trzonowców. Niestety bywa tak, że pokrywa również całą powierzchnię zębów. Kamień naddziąsłowy jest koloru biało-żółtego.
 • Kamień poddziąsłowy - formuje się poniżej brzegu dziąsłowego, w kieszonce dziąsłowej podczas stanów zapalnych. Ma kolor ciemnobrązowy lub czarny i przylega do powierzchni zębów. Najczęściej jest niewidoczny gołym okiem.

W związku z tym podziałem rozróżniamy również skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Skaling zębów (lub scaling) jest zabiegiem wykonywanym przy użyciu ultradźwięków, które są bezpieczne dla tkanek. To zabieg profilaktyczny, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych. Wielu pacjentów decyduje się na tę formę stomatologii zachowawczej zarówno ze względów estetycznych, jak i profilaktycznych.

Skaling i piaskowanie zębów - cena i zalecenia

Cena skalingu i piaskowania w naszym gabinecie dentystycznym wynosi od 150 do 200 zł. Zabiegi te niekiedy uzupełniane są przez fluoryzację (fluoryzacja pianką kosztuje 50 zł, a lakierem 100 zł).

Zobacz pełen cennik!

Zalecenia po skalingu i piaskowaniu:

 • minimum 3 godziny po zabiegu powstrzymać się od palenia papierosów, spożywania czerwonych warzyw (buraki, papryka), picia wina, kawy i innych barwiących napojów - zęby po zabiegu są wrażliwsze na przebarwienia, dlatego warto unikać produktów i napojów, które mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych zabrudzeń.

Krwawienie po skalingu jest powszechnym i normalnym zjawiskiem - wykonuje się je bowiem blisko dziąseł, które mogą być podrażnione.

Kamień nazębny - zagrożenia

Kamień nazębny może powodować nieprzyjemny zapach z ust, a przez obecność w nim licznych bakterii może przyczynić się również do stanów zapalny przyzębia. Konsekwencją złego oczyszczania zębów jest zaleganie płytki bakteryjnej oraz kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, co może spowodować zapalenie dziąseł i choroby przyzębia:

 • Gingivitis - zapalenie dziąseł, które obejmuje wyłącznie tkanki miękkie. To proces odwracalny;
 • Periodontitis - zapalenie przyzębia, które polega na utracie podłoża kostnego i powstawania kieszonek patologicznych. Niestety ten proces jest nieodwracalny. Brak zatrzymania tego objawu może powodować nawet utratę zębów.

Regularny skaling może pomóc zapobiegać takim objawom zapalenia dziąseł oraz krwawieniu podczas szczotkowania.

Skaling czy piaskowanie?

Skaling usuwa kamień nazębny, a piaskowanie osad oraz płytkę nazębną, dlatego najlepsze efekty przynoszą wtedy, gdy są wykonywane razem. Zestawienie obu zabiegów zapewni dokładne oczyszczenie zębów i zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego w przyszłości.

Wiele osób zastanawia się, czy skaling lub piaskowanie jest bolesne - zabiegi nie przysparzają bólu, a jedynie delikatne uczucie dyskomfortu. Nie wymagają specjalnego przygotowania. Dodatkowo do skalingu i piaskowania można wykupić również zabieg fluoryzacji - całkowicie bezbolesnej, która ma na celu wzmocnienie szkliwa oraz uodpornienie go na szkodliwe działanie różnego rodzaju kwasów i bakterii.

Skaling + piaskowanie zaleca się wykonywać 1-2 razy w roku, a częściej, gdy nałogowo pali się papierosy lub pije dużą ilość kawy.

Dla kogo skaling i piaskowanie - wskazania i przeciwwskazania

Zabieg usuwania osadu i kamienia nazębnego jest skierowany do osób, które:

 • piją duże ilości kawy lub herbaty,
 • chcą wybielić zęby,
 • palą papierosy,
 • będą nosić lub noszą aparat ortodontyczny,
 • cierpią na przypadłość tzw. stłoczenia zębów.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów jest:

 • ciąża
 • rozrusznik serca,
 • osteoporoza,
 • implanty zębowe,
 • alergia na składniki używanych preparatów,
 • stan zapalny jamy ustnej.

Piaskowanie i skaling - efekty przed i po

Złogi nazębne występują właściwie u każdego. Mogą pojawić się pod postacią płytki nazębnej, białego nalotu, osadu lub kamienia. Przed podjęciem decyzji o poszczególnych zabiegach stomatologii zachowawczej należy skonsultować sprawę ze specjalistą, który opracuje indywidualny plan leczenia lub czynności profilaktycznych. Nawet wtedy, gdy w uzębieniu pojawiają się niewielkie ubytki, można przed nimi wykonać higienizację jamy ustnej. W niektórych przypadkach wykonywanie tych zabiegów przed leczeniem jest wskazane, gdyż w jamie ustnej nie roznosi się więcej bakterii.

Jakie efekty można uzyskać przy skalingu i piaskowaniu? Przede wszystkim skuteczne usunięcie kamienia nazębnego, co poprawi wygląd i zdrowie zębów oraz kondycję jamy ustnej. Profesjonalne konsultacje ze stomatologiem obejmują również instruktaż higieny jamy ustnej, dzięki której pacjent dowiaduje się o prawidłowych technikach oczyszczania jamy ustnej, posługiwania się przyborami dodatkowymi czy eliminacji błędnych nawyków nawet w zakresie żywienia.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.