Allecoudent

Profilaktyka próchnicy

profilaktyka próchnicy zębów

Próchnica zębów jest bardzo rozpowszechnioną chorobą w Polsce (80% społeczeństwa choruje na nią), dlatego nigdy dosyć informacji o jej przyczynach i zapobieganiu.

Sprawdź naszą ofertę

Próchnica polega na demineralizacji i uszkodzeniu tkanek zęba, najpierw szkliwa i zębiny, a potem miazgi. Przyczyną próchnicy jest między innymi gromadząca się płytka nazębna w której znajdują się liczne drobnoustroje bakteryjne. Dlatego też podstawową formą profilaktyki jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

przyczyna próchnicy

Po pierwsze absolutną koniecznością jest mycie zębów dwa razy dziennie, pamiętając o tym, aby robić to minimum dwadzieścia minut po posiłku. Dlaczego ten odstęp czasowy jest taki ważny? Otóż kiedy konsumujemy posiłek zmienia się PH jamy ustnej – staje się ono bardziej kwasowe – i szczotkowanie zębów zaraz po posiłku powoduje, że wcieramy sobie kwas w szkliwo zębów

profilaktyka próchnicy zębów jak leczyć próchnicę zębów

Dodatkowo bardzo dobrym nawykiem jest przepłukiwanie zębów zwykłą wodą po spożyciu węglowodanów, a przede wszystkim cukrów prostych. Cukry bowiem to kolejny winowajca powstawania próchnicy. Generalnie powinniśmy zrezygnować całkowicie ze spożywania cukrów długo trzymanych w jamie ustnej np. lizaków, landrynek oraz słodkości przyklejających się do zębów, a więc miękkich i ciągnących się np. toffi, krówki. Bezwzględnie należy tez pamiętać o tym, iż słodzone napoje np. soki zawierają cukier i należałoby po ich wypiciu zęby przepłukać.

leczenie próchnicy zębów przyczyny próchnicy zębów

Kolejnym zalecanym zachowaniem profilaktycznym jest nitkowanie zębów najlepiej przed, lub po wieczornym ich myciu. Służy ono usunięciu ewentualnych drobinek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, bowiem szczoteczka nie zawsze uczyni to w pełni – szczególnie gdy przestrzenie te są wąskie. W efekcie nie nitkowania to właśnie na stycznych zębów tworzą się ubytki próchnicowe.

próchnica leczenie

Ostatnią już czynnością profilaktyczną są wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. Najlepiej byłoby wykonywać je co pół roku, a minimum raz w roku. Stomatolog będzie wówczas w stanie wychwycić zmiany próchnicowe na początkowym etapie.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Umów się na wizytę!

Autorzy.:

Dr.n.biol. Małgorzata Gromadecka – Sutkiewicz

Lek.dent. Aneta Sutkiewicz

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.