Allecoudent

Co to jest lakowanie bruzd zębowych?

Bruzdy i szczeliny zębowe mogą przyczyniać się do większego rozwoju bakterii w jamie ustnej. Ratunkiem w tej sytuacji jest zabieg profilaktyczny znany jako lakowanie bruzd zębowych. Dziś wyjaśniamy, czym jest ten zabieg, jak przebiega, jakie efekty daje i ile kosztuje?

Lakowanie bruzd zębowych - co to jest?

Lakowanie bruzd - co to jest?

Budowa anatomiczna bruzd sprawia, że w zagłębieniach odkłada się płytka bakteryjna, którą trudniej wyczyścić. Zabiegiem profilaktycznym, który chroni uzębienie, jest lakowanie bruzd zębowych. Uszczelnianie jest procesem wprowadzania w bruzdy i szczeliny zębowe specjalnego preparatu - płynnego materiału zwanego również lakiem. Gdy ten ulega polimeryzacji, wówczas powstaje swego rodzaju mechaniczna bariera między powierzchnią szkliwa a biofilmem, których utrzymanie w całości skutecznie hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej. Powstawanie bruzd i szczelin zębowych ogranicza działanie przeciwpróchnicze śliny i związków fluoru, dlatego często konieczne jest zastosowanie zabiegów profilaktycznych. Lakowanie obejmuje proces uszczelniania zarówno zębów trzonowych, jak i bocznych oraz przedtrzonowych.

Pierwsze uszczelnienia miały na celu zapobieganie wytwarzaniu się bakterii oraz ograniczeniu występowania próchnicy w szczelinach i bruzdach anatomicznych. Takie zabiegi stomatologiczne zaczęły się w latach 70. XX wieku i do dziś są kontynuowane oraz nieustannie udoskonalane. Badania udowodniły, że na skuteczność lakowania bruzd wpływa rodzaj zastosowanego materiału oraz technika wykonania. W naszym gabinecie dentystycznym dokładamy wszelkich starań, by zabiegi były wykonane dokładnie, przy użyciu sprawdzonych materiałów i technik. Efekty lakowania mogą przynosić wspomniane korzyści nawet przez kilka lub kilkanaście lat. Istotne w tej kwestii są jednak regularne wizyty kontrolne oraz właściwa higiena jamy ustnej.

Wybór uszczelniacza, czyli materiału do lakowania bruzd, powinien być wybrany na podstawie możliwości utrzymania suchości pola zabiegowego. Zazwyczaj, jako materiał pierwszego wyboru zaleca się uszczelniacze na bazie żywic, natomiast te, które są stworzone na bazie szkło-jonomerów, najczęściej stosuje się jako materiały czasowe.

Wskazania do lakowania bruzd w zębie

Przed podjęciem decyzji o zabiegu lakowania zębów, zastosowania konkretnych materiałów i technik, należy wykonać dokładne badanie kliniczne. Ocenia się przy tym ryzyko związane z rozwojem próchnicy oraz zaawansowaniem ubytków próchnicowych. Gdy zaistnieje konieczność, wykonuje się również badanie radiologiczne. Specjaliści z American Academy of Pediatric Dentistry podkreślają, że jeszcze przed aplikacją uszczelniacza niezwykle konieczna jest ocena poziomu ryzyka występowania próchnicy w jamie ustnej - w tej kwestii bierze się pod uwagę morfologię zęba, występowanie ubytków próchnicowych w historii leczenia, diagnostykę kliniczną, a także poziom higieny jamy ustnej czy przebyte zabiegi higienizacji.

Wykazano, że zarówno dla zębów mlecznych, jak i stałych, które są obarczone ryzykiem występowania próchnicy, uszczelnianie wpływa korzystnie na hamowanie tego procesu. Co więcej, takie działanie jest korzystne również w przypadku niskiego ryzyka występowania próchnicy - zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu nawyki higieniczne czy mikroflora bakteryjna w jamie ustnej pacjenta może ulec zmianie.

Wśród wskazań obejmujących lakowanie bruzd w zębie zaliczają się:

  • zagłębienia anatomiczne w zębach mlecznych i stałych podatnych na występowanie próchnicy,
  • zęby mleczne u dzieci w wieku 3-5 lat (jednak ważne jest, by uszczelniacze były aplikowane z uwzględnieniem grupy ryzyka pacjenta, a nie wyłącznie na podstawie jego wieku),
  • bruzdy w świeżo wyrżniętych zębach stałych,
  • próchnica powierzchniowa,
  • tzw. zęby mądrości.

Warto podkreślić, że lakowanie bruzd w zębie powinno być wykonane jak najszybciej po jego wyrżnięciu, ze względu na to, że tkanki niedojrzałych zębów są bardzo podatne na występowanie procesów próchnicowych.

W sytuacji, gdy zęby są delikatnie dotknięte próchnicą, stosuje się lakowanie poszerzone, które polega na punktowym oczyszczeniu zęba, wypełnieniu go oraz zabezpieczeniu lakiem pozostałych bruzd.

Lakowanie bruzd - cena

W Centrum Stomatologii Allecoudent koszt lakowania bruzd w jednym zębie wynosi 50 zł. Do tego zaleca się wykonanie zdjęć zgryzowo-skrzydłowych w przypadku wątpliwości klinicznych dotyczących stopnia zaawansowania próchnicy. W naszym gabinecie zdjęcia RTG są wliczone w leczenie, a w przypadku braku leczenia koszt to 30 zł za zdjęcie.

Umów się na wizytę!

Warto dodać, że zabieg trwa zazwyczaj około kilku minut dla jednego zęba i nie jest bolesny. W ramach lakowania oczyszcza się ząb, osusza go, a następnie aplikuje się uszczelnienie, rozprowadza i naświetla lampą polimeryzacyjną. Na koniec dentysta sprawdza szczelność utwardzonego laku.

Czy warto wykonać zabieg lakowania zębów?

Celem lakowania bruzd jest izolacja miejsc retencyjnych dla płytki bakteryjnej, czyli trudnych lub niedostępnych do oczyszczenia przy pomocy szczoteczki i pasty bądź innych zabiegów higienizacyjnych. Jednak samo wykonanie lakowania przyczynia się nie tylko do hamowania rozwoju bakterii w jamie ustnej. Dzięki dobrze wykonanym zabiegom i uszczelnieniom można dodatkowo uzyskać gładką powierzchnię żującą, która będzie łatwiejsza do kontroli i skutecznego przeprowadzania zabiegów higienicznych.

Poddawanie się zabiegom profilaktycznym w postaci lakowania zębów to oszczędność czasu, pieniędzy, a niekiedy również stresu. Zapobieganie chorobie próchnicowej pomaga uniknąć przeróżnych zabiegów stomatologicznych, chirurgicznych i estetycznych w przyszłości. Lecząc zęby od podstaw, można uniknąć konieczności ekstrakcji zęba, podejmowania leczenia endodontycznego czy protetycznego. Nawet w sytuacji, gdy lakowanie nie jest konieczne, może być często zalecane jako środek profilaktyczno-leczniczy.

Warto przy tym pamiętać, że niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne, właściwa diagnostyka oraz wykonanie zabiegu przy użyciu dobrych materiałów. Zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszym centrum stomatologicznym, na której ocenimy ryzyko występowania próchnicy w uzębieniu oraz doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie lakowania zębów.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny uszczelniający bruzdy i szczeliny zębowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania próchnicy, uzyskuje się gładką powierzchnię żującą i ułatwia się przeprowadzanie procesów higienicznych jamy ustnej.

2. Czy lakowanie wykonuje się tylko na stałych zębach?

Nie. Lakowanie to zabieg wykonywany zarówno na stałych, jak i mlecznych zębach. Zabieg stosuje się również w przypadku wyrzynających się zębów.

3. Ile kosztuje lakowanie zębów?

Cena lakowania jednego zęba wynosi 50 zł.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.