Allecoudent

Wpływ nikotyny na zmiany w jamie ustnej 2/5

wpływ palenia na zmiany w jamie ustnej

Ostatnio pisałam jak wpływa palenie papierosów na wygląd zębów. Dziś skupimy się na tym co może powstać w jamie ustnej przy przewlekłym paleniu papierosów. Mowa tu o leukoplaki. Czym jest leukoplakia?

Sprawdź naszą ofertę

Jest to zrogowacenie części nabłonka jamy jamy ustnej. Cechą charakterystyczną leukoplakii jest fakt, iż zmian tych nie można zetrzeć, ani oderwać od błony śluzowej. Zmiany te występują najczęściej na bocznej powierzchni języka i dnie jamy ustnej. Są też spotykane w linii zgryzowej trzonowców na błonie śluzowej policzków.

palenie papierosów wpływ na zęby

 

Czy jest ona groźna dla człowieka? Początkowo nie. Jest to jedynie odpowiedź organizmu na przewlekły czynnik drażniący. Jednak z czasem kiedy ten czynnik nie zostanie wyeliminowany, w naszym przypadku dym papierosowy, może ona przejść transformację nowotworową. Jedynym z podstawowych sposobów leczenia takiego nowotworu jest usunięcie całej zmiany wraz z marginesem tkanek.

zmiany w jamie ustnej po paleniu papierosów

Zabiegi takie okaleczają pacjenta i zaburzają funkcję jedzenia, mowy czy odczuwania smaku. Chirurgia odtwórcza rozwija się w zawrotnym tempie, jednak w dalszym ciągu najlepszą formą leczenia jest profilaktyka powstania choroby, czyli nie palenie papierosów.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.