Allecoudent

Opryszczka - Pytania i odpowiedzi

Zobacz pytania i odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania na temat opryszczki, febry i zimna. Dowiedz się, co to jest, jak można się nią zarazić, jak rozpoznać, czy można poddać się leczeniu stomatologicznemu w czasie jej trwania i jak można ją leczyć.

 1. Co to jest?

  Wirusy HSV1 i HSV2Opryszczka jest chorobą wirusową wywołaną przez wirusy HSV 1, rzadziej HSV2, które z reguły dotyczy tylko narządów płciowych, jednak można się nim zarazić przez kontakty oralno-genitalne.

 2. Jak się można nią zarazić?

  Przenoszona jest przez kontakt ze śliną, skóra czy jamą ustną osoby chorej, a przede wszystkim z wysiękiem surowiczym z pęcherzyka powstającego w czasie jej przebiegu. Dlatego też nie należy używać tych samych sztućców co osoby chore oraz unikać wszelkiego kontaktu fizycznego np. pocałunków.

 3. Jak ją rozpoznać?

  Opryszczka na ustachOpryszczka wargowa najczęściej usytuowana jest na granicy czerwieni wargowej i skóry. Ma kilka faz rozwoju. Na początku w miejscu przyszłej zmiany odczuwać możemy swędzenie i pieczenie, są to tzw. objawy prodromalne zwiastujące pojawienie się wykwitów za około 6 - 24h. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym zawierającym w sobie aktywne formy wirusa. Często skupione są w jednym miejscu. Świąd i ból się nasilają. Kolejnym etapem jest pęknięcie pęcherzyków i powstanie bolesnego owrzodzenia. Goi się ono samoistnie wytwarzając strup i schodzi bez pozostawienia blizny po około 10 dniach od wystąpienia pierwszych objawów.

 4. Czy to to samo co półpasiec?

  Opryszczka na dolnej wardzeNie, jednakże wirus HSV 1 należy do tej samej rodziny wirusów co wirus półpaśca i ospy wietrznej.

 5. Jak można ją leczyć?

  W leczeniu opryszczki stosuje się lizynę, środki wysuszające oraz acyklowir, lek antywirusowy. W normalnym przebiegu infekcji stosuje się go zewnątrzustnie bezpośrednio na zmianę, delikatnie nanosząc maść np. wacikiem. W ciężkim przebiegu opryszczki można zastosować acyklowir doustnie.Należy też pamiętać, że przebijanie pęcherzy czy zdrapywanie strupów nie przyspieszy gojenia zmiany, Leczenie opryszczkiwręcz przeciwnie nie tylko wydłuży, ale może spowodować wystąpienie zmiany w innym miejscu. Często mówi się, żeby posmarować opryszczkę w celu wysuszenia pastą do zębów. Z medycznego punktu widzenia jest to niewskazane, ponieważ pasta zawiera czynniki drażniące mogące zaognić proces zapalny.

 6. Jak często występuje?

 7. Szacuje się, że około 75 -90% populacji polskiej, jest zakażone wirusem opryszczki.

 8. Czy można poddać się leczeniu stomatologicznemu w czasie trwania choroby?

  Opryszczka w gardleNie. Jest to niewskazane, gdyż płyn surowiczy, który sączy się z rany jest materiałem zakaźnym! Podczas zabiegu stomatologicznego może dojść do jego rozprzestrzenienia do wnętrza jamy ustnej, nosa czy gardła co będzie skutkowało opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, nosa czy gardła. Pęcherze wtedy pojawiają się w wyżej wymienionych miejscach. Są one bardzo bolesne co utrudnia jedzenie, picie czy nawet mowę w zależności od lokalizacji zmian.

 9. Czy są jakieś powikłania po tej chorobie?

  Opryszczka głęboko w gardleOczywiście, może nastąpić samozakażenie innych miejsc, w tym rogówki, jamy ustnej, nosa, czy zanokcica opryszczkowa, czyli zakażenie palca ręki.

 10. Czy ona nawraca?

  U około 40% osób będących nosicielem wirusa dochodzi do nawrotu choroby. Może być on spowodowany osłabieniem organizmu w przebiegu gorączki czy menstruacji, urazu, po kąpieli słonecznej, czy mocnym oziębieniu organizmu, w ramach przewlekłego stresu oraz przy innych zakażeniach np. wirusem HIV czy w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych.

 11. Z czym różnicować opryszczkę?

  Przy wystąpieniu objawów należy wziąć pod uwagę również półpaśca czy afty nawrotowe, jeżeli zmiany usytuowane są wewnątrzustnie.

Lek. dent. Aneta SutkiewiczBibliografia:

 1. E. Szponar; „ Choroby błony śluzowej jamy ustnej’ kolorowy atlas i podręcznik” Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014, s. 162
 2. R. Górska; „ Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej” Med Tour Press International, Warszawa 2011, s. 95
 3. www.google.pl/grafika

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.