Zgorzel zęba - co to jest?
Zgorzel zęba jest potocznym określeniem martwicy miazgi zęba, która rozwija się wskutek zaawansowanej, nieleczonej próchnicy. Objawem, który skłania do wizyty u stomatologa, jest zazwyczaj silny, przeszywający ból. W sytuacji największego bólu, gdy pacjent nie pojawi się na wizycie u stomatologa, ząb może całkowicie obumrzeć i po pewnym czasie dolegliwości bólowe ustępują. Nie oznacza to jednak, że zniszczony ząb może pozostać w takim stanie w jamie ustnej. Pomimo, że jest martwy, konieczne jest podjęcie jego leczenia, ponieważ taki zepsuty ząb, jest ogniskiem siejącym, zatruwa organizm i może wywołać szereg konsekwencji zdrowotnych.
Zapalenie jamy ustnej - objawy i leczenie
Zapalenie jamy ustnej wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, swędzenie czy silny ból. Stany zapalne powstają na skutek urazów mechanicznych, nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub przyjmowania niektórych leków. Rozpoznanie przyczyny problemu pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, tym samym przynosząc pacjentowi ulgę.
Powikłania po znieczuleniu u dentysty
Współcześnie stosowane znieczulenie stomatologiczne może mieć różne postacie: od maści czy sprayu używanych do znieczulenia powierzchownych warstw tkanek miękkich (np. powierzchni dziąseł), po najbardziej popularne znieczulenie “w strzykawce” podawane drogą wkłucia, po to aby móc znieczulić tkanki położone znacznie głębiej, np. nerwy zębów. Każda ingerencja w organizm człowieka, chociażby pod postacią znieczulenia, może nieść za sobą powikłania, dlatego ważne jest aby pacjent w gabinecie stomatologicznym został o nich poinformowany.
Ból po wszczepieniu implantu - co robić?
Wszczepienie implantu pozwala uzupełnić braki w uzębieniu. Zabieg nie trwa długo, ale jest stosunkowo wymagający dla przyzębia pacjenta tzn. kości oraz dziąsła. Z tego powodu krótko po jego przeprowadzeniu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Na ogół nie są powodem do niepokoju. Dopiero ból o dużym natężeniu, utrzymujący się znacznie dłużej niż poinformował nas o tym lekarz może wymagać konsultacji u stomatologa. Podczas konsultacji dotyczącej leczenia implantologicznego, pacjent powinien przede wszystkim zgłosić lekarzowi uczulenie na metale albo choroby, które mogą mieć wpływ na proces leczenia.
Bonding czy licówki — co wybrać?
Bonding i licówki- to dwa sposoby na wykonanie odbudowy estetycznej zębów. Zastosowanie konkretnej metody zależy m.in. od stanu uzębienia, preferencji czy budżetu jakim dysponuje pacjent. Pomimo podobnego efektu ostatecznego zastosowania bondingu czy licówek, istnieją zasadnicze różnice w sposobie ich wykonania oraz wskazania i przeciwwskazania do zastosowania konkretnej metody odbudowy. Zatem co warto wybrać?