Allecoudent

Ból żuchwy: kiedy zęby nie są winne

Ból żuchwy: kiedy zęby nie są winne

Ból związany z żuchwą to dolegliwość, przez którą często w pierwszej chwili myślimy o bólu zęba. Jednak istnieje szereg innych przyczyn, które mogą generować ból w tej okolicy, którego prawdziwe źródło jest trudne do zidentyfikowania. Warto rozpatrzyć różne możliwe przyczyny bólu oraz poszerzyć poszukiwania przyczyny o diagnostykę wychodzącą z ram standardowego przeglądu stomatologicznego.

Sprawdź naszą ofertę

Zwiększone napięcie mięśniowe i bruksizm

Źródła bólu w okolicy żuchwy są różne. Najczęściej spotykanym jest dyskomfort spowodowany wyrzynającymi się  “zębami mądrości”, czyli trzecimi zębami trzonowymi. Oczywistym źródłem bólu jest także próchnica. Opisane przykłady odnoszą się do bólu tzw. zębopochodnego, czyli takiego, którego bezpośrednią przyczyną jest ząb. Innymi możliwymi przyczynami bólu żuchwy, które nie dotyczą bezpośrednio zębów są: 

-napięcia mięśniowe w obrębie głowy i szyi, 

-dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, 

-choroby laryngologiczne, 

-choroby reumatyczne, 

-problemy sercowe. 

Szczękościsk i napięcie mięśniowe

Jedną z powszechnych przyczyn bólu żuchwy jest intensywne nagryzanie, nacisk na zęby, znany również jako bruksizm. Jego przyczyną najczęściej bywa stres i napięcie emocjonalne, które prowadzi do nieświadomego zaciskania szczęki i żuchwy oraz do wzmożonego napięcia mięśni twarzy. Efektem może być ból żuchwy, często towarzyszący zgrzytaniu zębami podczas snu. Regularne praktyki relaksacyjne, fizjoterapia oraz noszenie szyn relaksacyjnych na noc może przynieść ulgę.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego 

Problemy związane z stawem skroniowo-żuchwowym mogą prowadzić do bólu w okolicach żuchwy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego stawu może być wynikiem wielu czynników, w tym urazów, nieprawidłowego zgryzu czy nadmiernego napięcia mięśni głowy i szyi. Objawami sugerującymi występowanie patologii w obrębie tego stawu są m.in.: ból stawu, trudności w otwieraniu i zamykaniu ust, trzaski i drgania w stawie, migreny, ból żuchwy, szczęki oraz zębów.  Podobnie jak w przypadku bruksizmu, fizjoterapia, ćwiczenia relaksacyjne oraz czasem noszenie specjalnych szyn mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

Choroby laryngologiczne

Ból towarzyszący infekcjom i zapaleniom w obrębie jamy ustnej, gardła, zatok i ucha mogą promieniować do okolic żuchwy. Z pozoru te obszary głowy i szyi wydają się niepowiązane z bólem sugerującym ból zębów czy żuchwy. Jak się okazuje, istnieją subtelne, ale istotne połączenia anatomiczne i nerwowe, które mogą sprawić, że infekcje w jednym obszarze organizmu przyczynią się do bólu w innym miejscu. Znaczna liczba nerwów i struktur w tej części jamy ustnej sprawia, że ból może być odczuwany w różnych rejonach i promieniować z okolicy objętej stanem zapalnym do “miejsca zdrowego”, czyli np. żuchwy, gdzie nie toczy się żaden proces chorobowy.

Choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne, takie jak zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą wpływać na stawy w okolicach żuchwy, powodując ból. Diagnoza i leczenie tego rodzaju schorzeń wymagają współpracy lekarza reumatologa.

Zanim przystąpimy do leczenia bólu żuchwy, istotne jest skonsultowanie się z profesjonalistą. Dentysta, ortodonta lub lekarz specjalizujący się w schorzeniach stawu skroniowo-żuchwowego mogą przeprowadzić lub zalecić odpowiednie badania i ustalić odpowiedni plan leczenia. Ważne jest także zrozumienie, że skomplikowane przypadki mogą wymagać współpracy różnych specjalistów w dziedzinie medycyny.

Problemy sercowe 

Ból w okolicy żuchwy może czasami stanowić sygnał alarmowy dotyczący problemów sercowych. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niezwiązane, istnieje pewna korelacja między kondycją serca a dolegliwościami w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza w obszarze żuchwy.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, inaczej też znana jako dusznica bolesna, to jedno z najczęstszych schorzeń sercowych, które może manifestować się bólem w okolicy żuchwy. Jest to rodzaj bólu dławień, który pojawia się podczas napadu dławicowego, gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu wskutek skurczu naczyń wieńcowych. Ból ten może promieniować do lewego ramienia, barku, ręki, szyi, żuchwy czy pleców. W przypadku dławicy ból w żuchwie często jest odczuwany i opisywany przez pacjentów jako promieniujący i gniotący. 

Zawał Serca

Zawał serca to bardziej poważne zjawisko, które również może wiązać się z bólem w okolicy żuchwy. Podczas ataku serca, ból w żuchwie może wystąpić jako jeden z objawów, obok duszności, nudności czy bólu w klatce piersiowej. Jest to sygnał pilnej potrzeby pomocy medycznej.

Ból w okolicy żuchwy wymaga kompleksowego podejścia, diagnostyki oraz współpracy lekarzy z różnych dziedzin medycy. Stomatolodzy, laryngolodzy, kardiolodzy, reumatolodzy czy fizjoterapeuci powinni brać pod uwagę różne przyczyny dolegliwości. Regularne kontrole stomatologiczne oraz skonsultowanie się z profesjonalistami w razie dolegliwości są kluczowe dla utrzymania zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przyczyny bólu, ważne jest szybkie skierowanie pacjenta do specjalistycznego leczenia.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.