Allecoudent

Implant zęba - jak wygląda procedura wszczepienia implantu?

Implant zęba - jak wygląda procedura wszczepienia implantu?

Wszczepienie implantu zębowego to dość popularny zabieg stomatologiczny, oferujący trwałe i estetyczne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub więcej zębów. Ta forma rekonstrukcji zębowej cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoje liczne zalety, w tym naturalny wygląd, komfort użytkowania oraz długotrwałość. Proces implantacji zęba zawsze powinien być precyzyjnie zaplanowany i zrealizowany z zachowaniem najwyższych standardów. Sprawdź, jak wygląda procedura wszczepienia takiego implantu!

Sprawdź naszą ofertę

Czym jest implant zębów

Implant zębowy (sprawdź — implanty w Poznaniu), to mała, ale wyjątkowo wytrzymała struktura (zwykle wykonana z tytanu), która służy jako zastępstwo dla korzenia zęba. Implanty zębów są chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejscu, gdzie brakuje zęba naturalnego. Po integracji implantu z kością, na jego powierzchni umieszcza się koronę lub most, który wygląda i funkcjonuje jak naturalny ząb.

Implant stomatologiczny jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem imitującym naturalną strukturę zęba, ponieważ zapewnia stabilność, trwałość i estetykę. Jego obecność w kości pomaga także zapobiegać jej atrofii, która jest naturalną konsekwencją utraty zębów.

Wszczepienie implantu — kiedy warto

Decyzja o wszczepieniu implantu powinna być poprzedzona dokładną analizą stanu zdrowia pacjenta oraz jego oczekiwań. Implantacja zęba jest zalecana głównie w przypadkach, gdy pacjent stracił ząb w wyniku urazu, choroby dziąseł czy próchnicy. Jest również doskonałym wyborem dla osób, które nie są zadowolone z wyglądu lub komfortu noszenia ruchomych protez.

Zabieg może być wykonany niemal u każdego, kto jest w dobrym ogólnym stanie zdrowia i ma wystarczającą ilość kości szczęki mających wspierać implant. Ważne jest także, aby pacjent nie miał chorób przewlekłych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces gojenia.

Dodatkowo wszczepienie implantu może okazać się wartościowe dla osób, które zmagają się z trudnościami w spożywaniu pokarmów z powodu braków zębowych. Utrata zębów może prowadzić do problemów z odpowiednim rozdrabnianiem jedzenia, co z kolei może wpływać na trawienie i ogólny stan zdrowia. Implanty zębowe zapewniają siłę i stabilność porównywalną do naturalnych zębów, co pozwala na komfortowe jedzenie szerokiego zakresu pokarmów. Z tego powodu są one szczególnie polecane osobom, które cenią sobie zdrowy tryb życia i chcą cieszyć się różnorodnością diety bez obaw o ból czy dyskomfort.

Procedura wszczepienia implantów — krok po kroku

Proces wszczepienia implantów jest złożony i wymaga zarówno technicznej precyzji, jak i ścisłego przestrzegania procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność. Poniżej przedstawiam dokładny przebieg procedury:

Krok 1: Konsultacja i planowanie

Pacjent przystępuje do wstępnej konsultacji z lekarzem, który dokładnie ocenia stan zdrowia ustnego oraz ogólnego. W tym czasie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie i, jeśli to konieczne, skany CBCT, które służą do oceny ilości i jakości kości, co jest niezbędne do planowania umiejscowienia implantów zębowych. Konsultacja ta jest również okazją, aby omówić oczekiwania pacjenta i ewentualne obawy związane z zabiegiem. Specjalista przedstawia także szczegółowy plan leczenia oraz przewidywany harmonogram procedury.

Krok 2: Przygotowanie chirurgiczne

Pacjent otrzymuje lokalne znieczulenie, które zapewni komfort podczas zabiegu. Chirurg wykonuje nacięcie w dziąśle, aby odsłonić kość, w której zostanie umieszczony implant zębowy. Ten proces wymaga wielkiej dokładności i profesjonalnych umiejętności. Każdy ruch narzędzia musi być skrupulatnie zaplanowany, aby zapewnić optymalne warunki dla implantu.

Krok 3: Umieszczanie implantu

W odsłoniętej kości wierci się otwór, do którego wprowadza się implant zębowy. Całość musi być wykonana z wielką precyzją, aby implant był idealnie dopasowany i prawidłowo umiejscowiony. Po umieszczeniu implantu chirurg kontroluje jego stabilność i odpowiednie zapięcie w kości, co jest decydujące dla późniejszego sukcesu integracji z kością.

Krok 4: Zamknięcie miejsca implantacji

Po umieszczeniu implantu dziąsło jest zaszywane, co umożliwia naturalne gojenie. Ta część procedury zamyka chirurgiczną fazę implantacji. Zaszywanie musi być wykonane z najwyższą starannością, aby zapewnić właściwą regenerację tkanki i minimalizować ryzyko infekcji.

Krok 5: Gojenie i integracja z kością

W kolejnych tygodniach i miesiącach następuje integracja implantu z kością szczęki. W tym czasie ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń dotyczących higieny i unikał obciążania operowanego obszaru. Regularne wizyty kontrolne są kluczowe, aby monitorować postęp gojenia i zapobiegać potencjalnym komplikacjom.

Krok 6: Osadzenie abutmentu

Gdy kość w pełni zintegruje się z implantem, pacjent powraca do kliniki, aby na implant stomatologiczny nałożyć abutment — element łączący implant z ostateczną koroną lub protetyką. 

Krok 7: Montaż protetyki

Ostatnim krokiem jest adaptacja i zamocowanie ostatecznej korony, mostu lub protezy, które są dopasowane kolorem i kształtem do naturalnych zębów pacjenta. Przed finalnym zamocowaniem protetyki, dentysta przeprowadza dokładne testy dopasowania, aby upewnić się, że wszystkie elementy są idealnie zintegrowane, a pacjent czuje się komfortowo z nowym zębem.

Każdy z tych etapów wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a ich prawidłowe wykonanie jest podstawą sukcesu całego zabiegu implantacji zęba.

Jak dbać o implanty zębowe po zabiegu

Odpowiednia pielęgnacja implantów zębowych po zabiegu jest niezmiernie ważna dla zachowania ich funkcji i estetyki. Podstawą jest oczywiście codzienna higiena ustna, obejmująca dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty, które pozwalają monitorować stan implantów oraz zdrowie tkanki otaczającej, również są niezbędne. Dentysta może dodatkowo zalecić specjalne środki do czyszczenia implantów lub specjalistyczne zabiegi profilaktyczne, które pomogą utrzymać zdrowie i estetykę implantów zębowych.

Implanty zębowe to zmiana, która może znacząco poprawić jakość życia, przywracając nie tylko funkcję żucia, ale także estetykę uśmiechu. Zabieg implantacji zęba jest kompleksowy i wymaga indywidualnego podejścia, jednak dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, jest bezpieczny i skuteczny. 

Wybór tego rozwiązania to inwestycja w zdrowie i komfort na lata.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.