Wszczepienie implantu pozwala uzupełnić braki w uzębieniu. Zabieg nie trwa długo, ale jest stosunkowo wymagający dla przyzębia pacjenta tzn. kości oraz dziąsła. Z tego powodu krótko po jego przeprowadzeniu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Na ogół nie są powodem do niepokoju. Dopiero ból o dużym natężeniu, utrzymujący się znacznie dłużej niż poinformował nas o tym lekarz może wymagać konsultacji u stomatologa. Podczas konsultacji dotyczącej leczenia implantologicznego, pacjent powinien przede wszystkim zgłosić lekarzowi uczulenie na metale albo choroby, które mogą mieć wpływ na proces leczenia.
Czy implant zęba może boleć?
Implanty wszczepiane są bezpośrednio w kość. Sam zabieg nie trwa długo, nie jest też bolesny w momencie wykonywania procedury, ponieważ zawsze przed rozpoczęciem pacjentowi zostaje podane znieczulenie. Wszczepienie implantu w kość wymaga przygotowania dla niego specjalnego miejsca tzw. łoża. Wiąże się ono z celowym usunięciem małej ilości tkanki kostnej w miejscu gdzie ma znajdować się docelowy implant. Po przygotowaniu łoża implant zostaje zamocowany w kości. Na pytanie, czy implant boli, należy więc odpowiedzieć: nie, jednak boleć mogą kość i inne otaczające go tkanki. Ból spowodowany jest świeżą raną, która powstała podczas wszczepiania implantu. Jest to normalne zjawisko, które na ogół nie wymaga konsultacji stomatologicznej. Lekarz wykonujący zabieg powinien poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych m.in. w postaci bólu.
Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu zęba?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas regeneracji tkanek jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od czynników genetycznych, na które niestety, ani pacjent, ani stomatolog nie mają wpływu. Zwykle dolegliwości bólowe ustępują po około 10-14 dniach, jednak u osób palących papierosy i spożywających alkohol mogą trwać znacznie dłużej, ze względu na utrudniony proces gojenia. Zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej również mogą przyczynić się do wydłużenia okresu rekonwalescencji. Dolegliwości bólowe mogą też wskazywać na stan zapalny zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu zaczerwienienie i obrzęk. W szczególnych przypadkach, tzn. u osób u których jest takie wskazanie, implantolodzy zalecają profilaktyczną antybiotykoterapię po wszczepieniu implantu, która m.in. zapobiega stanom zapalnym.
Silny ból po wszczepieniu implantu
Silny ból po wszczepieniu implantu towarzyszy wielu pacjentom zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni od zabiegu. Często opisywany jest on jako rozpierający, jednak ten rodzaj bólu nie jest powodem do niepokoju. Pomóc mogą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, można również wykonywać zimne okłady. Niemniej jednak, ból utrzymuje się znacznie dłużej niż czas, o którym poinformował nas stomatolog, należy udać się do lekarza, który wykonywał zabieg. Ból może zwiastować odrzucenie implantu, a także powikłania o charakterze patologicznym (infekcja) albo alergicznym (np. na stop metalu użytego do wyrobu implantu). W takim przypadku konieczne jest rozpoznanie przyczyny, a następnie wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Domowe sposoby na ból po wszczepieniu implantu
Dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu są normalnym zjawiskiem. Aby wspomóc proces gojenia ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i postępowanie według zaleceń stomatologa. Warto stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Pomimo bólu, należy myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, zamieniając zwykłą szczoteczkę na model z miękkim włosiem. Bardzo istotne jest zaprzestanie palenia na czas rekonwalescencji, lepiej również unikać spożywania alkoholu. Pomocne okazuje się przykładanie zimnych okładów do tej strony policzka, po której był wszczepiony implant. Częstym zaleceniem jest także stosowanie diety miękkiej bądź płynnej do 2-3 dni bezpośrednio po zabiegu. W razie potrzeby można też sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, pilnując, aby nie przekroczyć maksymalnej dziennej dawki.
Objawy odrzucenia implantu zęba
Pacjenci często zastanawiają się, jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu oraz czy może być on symptomem odrzucenia przez organizm ciała obcego. Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości bólowe same w sobie najczęściej nie świadczą o odrzuceniu. Objawami odrzucenia implantu mogą być:
- ból trwający dłużej niż 14 dni i przechodzący na tkanki sąsiadujące z implantem,
- gorączka,
- ogólne osłabienie organizmu,
- stan zapalny dziąseł wokół implantu, który nie znika pomimo podania antybiotyku,
- wysięk ropny z okolicy wszczepienia implantu.
Przyczyny, dla których implant się nie przyjął, są różne. Ryzyko jest znacznie większe u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia, metabolicznymi, układu moczowego czy kostnego. Do odrzucenia dochodzi też w przypadku, gdy pacjent ma alergię na składnik implantu.
Zadaniem specjalisty jest dobór rozwiązań, które pozwolą zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Co jednak w sytuacji, gdy dojdzie do odrzucenia implantów? U niektórych pacjentów udaje się utrzymać implant, jednak konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, takich jak przeszczep tkanki otaczającej albo terapia antybiotykowa. Jeśli utrzymanie implantu nie będzie możliwe, należy rozważyć jego wymianę.