Allecoudent

Co to jest halitoza i jak wyleczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Halitoza to wstydliwe schorzenie związane z długo utrzymującym się, nieprzyjemnym zapachem z ust. Dotyka ono aż ¼ osób na całym świecie. Chcąc wyleczyć tę przypadłość, należy przede wszystkim poznać jej przyczyny. Dowiedz się, co to halitoza oraz jak przebiega leczenie tego schorzenia.

Halitoza

Co to halitoza?

Mianem halitozy określa się przewlekły, przykry zapach z ust. Schorzenie to nierzadko jest mylone z nieświeżym oddechem, które występuje po pominięciu porannego mycia zębów, jednak w tym przypadku, aby problem zniknął, wystarczy prawidłowo wyszczotkować jamę ustną. Z kolei u osób dotkniętych opisywaną przypadłością czynność ta nie wystarczy. Należy podkreślić, że halitoza dotyka wielu ludzi na świecie i może mieć różne przyczyny. Z tym schorzeniem borykają się zarówno osoby młode, jak i starsze. Wpływu na rozwój przypadłości nie ma również płeć.

Sprawdź naszą ofertę

Trzeba zaznaczyć, że samą halitozę należy traktować jako objaw, a nie chorobę. Najczęściej jest ona wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Może być także związana ze złą dietą, a nawet poważnymi problemami zdrowotnymi. Chcąc skutecznie wyleczyć opisywaną przypadłość, musisz poznać jej przyczyny. Maskowanie nieprzyjemnego oddechu gumami lub cukierkami nie pomoże w skutecznym pozbyciu się problemu, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych metod polecanych przez specjalistów.

Sprawdź: Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Halitoza – przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Skąd bierze się halitoza? Przyczyny przewlekłego, nieprzyjemnego oddechu zwykle są stomatologiczne. Często wiążą się one z niedokładnym szczotkowaniem zębów. Zwykle wśród powodów występowania opisywanego zjawiska wymieniane są:

  • ukruszone wypełnienia zębów,
  • kamień i osad, które zbierają się na zębach,
  • grzybica jamy ustnej,
  • kserostomia, czyli zbyt małe wydzielanie śliny,
  • paradontoza,
  • suchy zębodół,
  • niedokładne czyszczenie protezy.

Choć przyczyny stomatologiczne są najczęściej spotykane, halitoza może mieć związek także z niewłaściwym stylem życia. Nieświeży oddech nierzadko jest wynikiem palenia papierosów, które oddziałują na środowisko bakteryjne w jamie ustnej. Co więcej, na rozwój schodzenia, wpływ ma jedzenie dużych ilości czosnku oraz cebuli. Przyczyną halitozy jest także częste spożywanie alkoholu. Źródłem problemu nierzadko okazuje się też odwodnienie oraz stosowanie niebezpiecznych dla zdrowia głodówek.

Są także przypadki, gdy powodem wystąpienia halitozy są choroby. Problem ten może występować u osób cierpiących na cukrzycę. Nieświeży oddech czasami jest związany również z zapaleniem zatok, migdałków lub oskrzeli. Powodować go mogą też różnego rodzaju schorzenia nerek. Rzadziej halitoza stanowi jeden z objawów nowotworów żołądka, krtani oraz płuc. Powodem wystąpienia nieprzyjemnego zapachu z ust może być też zażywanie niektórych leków, np. antydepresantów oraz środków przeciwbólowych. Zwykle informację na ten temat zawarte są w ulotkach dołączonych do tabletek.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Halitoza – leczenie schorzenia

Tylko prawidłowe wskazanie przyczyny schorzenia powala na skuteczne leczenie halitozy. Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust? Jeśli jesteś przekonany, że prawidłowo szczotkujesz zęby, idź na wizytę do stomatologa. Specjalista oceni, czy w jamie ustnej nie pojawiły się niepokojące objawy np. kamień nazębny lub paradontoza. Istotne jest w tym przypadku bycie całkowicie szczerym z dentystą. Niestety, wiele osób przez dłuższy czas ukrywa problem związany z przykrym zapachem z ust, przez co schorzenie pogłębia się i trudno je wyleczyć.

Zdarza się jednak, że stomatolog nie może wskazać przyczyny wystąpienia halitozy. Leczeniem wtedy zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu skieruje Cię do specjalisty, np. laryngologa. Chcąc poznać dokładną przyczynę problemów z nieświeżym oddechem, warto wykonać szczegółowe badania. Sposobem na walkę z halitozą jest także zażywanie specjalnych tabletek. Należy jednak podkreślić, że jeśli problem ma podłoże chorobowe, które nie zostanie odpowiednia zdiagnozowane, tego rodzaju leki mogą pomóc jedynie na chwilę.

W zmniejszeniu dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej mogą pomóc domowe sposoby na halitozę. Jak leczyć schorzenie? Skuteczne okazuje się nierzadko picie zielonej herbaty, która pomaga w ograniczeniu namnażania bakterii beztlenowych, najczęściej odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Należy jednak podkreślić, że nawadnianie organizmu odpowiednimi płynami może wspomagać leczenie, jednak jeśli problem jest bardziej złożony, prawdopodobnie będzie nawracać.

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust na zawsze?

Trzeba pamiętać, że to, czy raz wyleczony problem nie wróci, w dużej mierze zależy od wypracowania w sobie odpowiednich nawyków. Jednym z najważniejszych jest prawidłowe zadbanie o higienę jamy ustnej. W tym celu należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby przez minimum dwie minuty. Dobrze robić to po każdym większym posiłku. Oprócz tego nie można zapomnieć o używaniu nici dentystycznych oraz specjalnych płynów, które ułatwiają usuwanie bakterii z ust.

Należy pamiętać, że podczas codziennego mycia zębów trzeba również zadbać o higienę języka, na którym gromadzą się bakterie prowadzące do rozwoju halitozy. Jak wyleczyć schorzenie i nie doprowadzić do jego nawrotu? Ważne jest zadbanie o zdrową oraz pełnowartościową dietę, a także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co więcej, osoby borykające się z problemem nieświeżego zapachu z ust powinny ograniczyć spożywanie alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów. Nieocenione w walce z halitozą są również regularne wizyty u stomatologa, który może zauważyć pierwsze oznaki schorzenia.

FAQ:

1. Czym jest halitoza?

Halitoza to przewlekły nieprzyjemny zapach z ust, który często nie znika nawet po dokładnym wyszczotkowaniu zębów.

2. Co przyczynia się do powstania halitozy?

Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej jest wywołany nieprawidłową higieną jamy ustnej. Powodują go choroby uzębienia oraz dziąseł. Halitoza może być także wynikiem nieprawidłowego odżywiania się, zażywania niektórych leków lub, rzadziej, poważnych chorób.

2. Jak leczyć halitozę?

Chcąc leczyć nieprzyjemny zapach z ust, należy zgłosić się do stomatologa. Jeśli nie znajdzie on przyczyny schorzenia, warto pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.