Allecoudent

Periodontolog – kim jest i czym się zajmuje oraz jakie zabiegi wykonuje?

Problemy zlokalizowane w jamie ustnej zmuszają nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Jednak niektóre schorzenia, w tym np. zapalenia przyzębia, mogą wymagać wizyty u zupełnie innego specjalisty, który zaproponuje kompleksowe i skuteczne leczenie. Mowa o periodontologu – kto to, kiedy się do niego zgłosić i w przypadku jakich problemów może nam pomóc? Dowiedz się już dziś!

periontolog - kto to taki

Periodontolog – kto to?

Periodontolog to specjalista działający w branży stomatologicznej, który zajmuje się głównie chorobami przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Najczęściej pacjenci są kierowani do niego przez dentystę, podczas gdy lekarz stomatologii zauważy pierwsze niepokojące objawy, które wymagają konsultacji właśnie z periodontologiem. Często sytuacja ta ma miejsce, gdy stomatolog uzna, że leczenie danego schorzenia wykracza poza jego kompetencje.

Choć głównie sama nazwa profesji kojarzy się z paradontozą, to zdecydowanie można liczyć na znacznie szerszy zakres usług i metod leczenia związanych nie tylko ze wspomnianą parodontozą, ale także innymi problemami zdrowotymi w obrębie jamy ustnej.

Periodontologiem może stać się każdy dentysta, po ukończeniu studiów stomatologicznych i specjalistycznych szkoleń związanych z szeroko pojętą periodontologią.

Periodontologia – co to znaczy?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się kompleksowym leczeniem, wykrywaniem i profilaktyką chorób przyzębia, czyli wszystkich najbliższych tkanek otaczających zęby. Zalicza się do nich dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Ich zadaniem jest utrzymanie zębów w zębodołach, stworzenie bariery, która chroni przed wnikaniem mikroorganizmów i powstawaniem infekcji. Dodatkowo przyzębie odpowiada za budowę łuków zębowych.

Najczęstsze przyczyny chorób przyzębia

Problemy związane z jamą ustną, które wymagają konsultacji z periodontologiem, mogą mieć różne podłoże. Najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i higieny, jednak przyczyn może być znacznie więcej. Wśród nich znajduje się:

 • bruksizm,
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • nieprawidłowo dopasowane protezy,
 • parodontoza,
 • bulimia,
 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • niedokładne szczotkowanie zębów,
 • kamień nazębny,
 • stany zapalne,
 • wysokie stężenie cholesterolu,
 • miażdżyca,
 • zaburzenia hematologiczne,
 • obniżona odporność organizmu,
 • zła dieta, związana z niedoborem witamin,
 • efekt uboczny stosowania niektórych leków,
 • ciąża.

Warto wiedzieć, że niektóre choroby przyzębia, w których leczeniu specjalizują się periodontolodzy, mogą być wieloczynnikowe, co oznacza, że mogą mieć różne podłoże i kilka przyczyn. Właśnie z tego względu tak ważna jest profesjonalna diagnoza i wdrożenie leczenia przez specjalistę, który weźmie pod uwagę każdy czynnik, dietę, stan zdrowia, a nawet prowadzony tryb życia.

Kiedy zgłosić się do periodontologa – objawy wskazujące na zapalenie przyzębia

Do periodontologa należy zgłosić się przede wszystkim w chwili, gdy otrzymamy takie zalecenie od swojego dentysty. Jednak niekiedy nie ma na co czekać i w przypadku zauważenia niepokojących objawów również należy udać się po pomoc do specjalisty z tej dziedziny. Zatem odwiedź podologa, gdy tylko pojawi się problem związany z:

 • nawracającymi aftami,
 • suchością błony śluzowej jamy ustnej,
 • nieprzyjemnym zapachem z ust,
 • nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno,
 • chwianiem się zębów,
 • krwawieniem i tkliwością dziąseł,
 • odsłoniętymi szyjkami zębowymi,
 • owrzodzeniami na języku,
 • zapaleniem tkanki przyzębia, która bezpośrednio otacza ząb.

Wyżej wymienione problemy dotykają praktycznie każdego z nas, bez wyjątku, dlatego nie warto odkładać wizyty w nieskończoność, gdyż schorzenie samo nie zniknie, a związane z nim symptomy mogą się pogarszać z dnia na dzień.

Jak przebiega wizyta u periodontologa – krok po kroku

Pierwsza wizyta u periodontologa rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem oraz skontrolowania stanu przyzębia w celu postawienia diagnozy. Specjalista zwraca szczególną uwagę i poświęca najwięcej czasu na ocenę miejsc połączenia korzeni w zębach oraz kontroluje ich ruchomość, a także bada stadium ewentualnej recesji dziąseł, jeśli występuje. W tym celu wykonuje badanie przy użyciu specjalistycznej sondy. Przydatne w celu ustalenia diagnozy są także zdjęcia pantomograficzne i wyniki badań radiologicznych.

Najczęściej na pierwszej wizycie periodontolog wykonuje zabiegi higienizacyjne związane z usuwaniem kamienia nazębnego i fluoryzacji, a także z polerowaniem powierzchni zębów. Ponadto przekazywany jest instruktaż higieny jamy ustnej i właściwego szczotkowania zębów. Jeśli problem, z którym pacjent zgłosił się do gabinetu periodontologicznego jest poważniejszy i wymaga szerszej diagnostyki i dogłębniejszego leczenia zostaje ono wdrożone na podstawie indywidualnego przypadku i podjęcia do pacjenta.

Niekiedy na początku leczenia lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli zachodzi taka potrzeba, a podczas kolejnych wizyt kontrolować, czy pacjent stosował się do zaleceń oraz, czy zaproponowane leczenie periodontologiczne przyniosło zadowalające rezultaty. W przypadku bardzo zaawansowanych problemów dotyczących przyzębia może zajść konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego bądź operacji regeneracyjnej. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwykle na koniec leczenia przeprowadza się fazę odbudowy, niekiedy również propozycję wykonania implantów, protezy lub zachęcenia do leczenia ortodontycznego.

Periodontolog – ile kosztuje wizyta u specjalisty związana z leczeniem chorób przyzębia?

Sama konsultacja u periodontologa to koszt około 200 zł. Natomiast cena poszczególnych zabiegów wykonywanych podczas wizyty w gabinecie i wdrożonego leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Choć koszty te zwykle nie należą do niskich, to niekiedy jest to jedyny ratunek, aby odzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech, a także zadbać o swoje zdrowie.

FAQ:

 1. Kim jest periodontolog?

Periodontolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób przyzębia, parodontozy i schorzeń błon śluzowych w jamie istnej. Najczęściej na wizytę u tego specjalisty otrzymuje się skierowanie od stomatologa, gdy kompleksowe zdiagnozowanie i leczenie konkretnego problemu wykracza poza jego kompetencje.

 1. Z jakimi objawami zgłosić się do periodontologa?

Warto zgłosić się do periodontologa, gdy zauważysz tkliwość i krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów, suchość błon śluzowych w jamie ustnej, odsłonięte szyjki zębowe czy też owrzodzenia na języku. Ponadto warto skorzystać z pomocy specjalisty, gdy doskwiera Ci problem z nadwrażliwością zębów, nawracających aft bądź z nieprzyjemnym zapachem z ust.

 1. Ile kosztuje wizyta u periodontologa?

Cena wizyty u periodontologa wynosi około 200 zł. Natomiast koszt całego wymaganego leczenia zależy od indywidualnego przypadku.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.