Allecoudent

Tajemnicza leukoplakia

Leukoplakia

Przy badaniu jamy ustnej zdarza się, iż lekarz oznajmia Państwu, iż w obrębie jamy ustnej występują zmiany leukoplakiczne, które należy obserwować. Ale cóż to takiego? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Sprawdź naszą ofertę

Czym jest leukoplakia?

Jest to zmiana powstała na błonie śluzowej najczęściej jamy ustnej, ale nie tylko, w postaci białych plamek lub plam. Cechą charakterystyczną leukoplakii jest fakt, iż zmian tych nie można zetrzeć, ani oderwać od błony śluzowej. Występuje najczęściej na bocznej powierzchni języka i dnie jamy ustnej.

 Leukoplakia leczenie Leukoplakia zmiany

Jak powstaje?

Zmiany leukoplakiczne to reakcja obronna naszego organizmu na ciągłe drażnienie. Jej najczęstszą przyczyną jest palenie tytoniu oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Można je też zaobserwować w momencie, kiedy w jamie ustnej stworzy się prąd galwaniczny. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej wtedy, kiedy w jamie ustnej znajduje się zbyt dużo wypełnień amalgamatowych. Według prawa Rebla, przeciętnie w jamie ustnej może znajdować się jednoczasowo siedem średniej wielkości wypełnień, aby było to bezpieczne.

palenie tytoniu

Jak możemy ją leczyć?

Jedynym sposobem na radykalne pozbycie się zmian leukoplakicznych jest ich usunięcie przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego. W większości przypadków zaleca się obserwacje zmiany i usunięcie czynnika drażniącego.

skutki leukoplakia

Czy jest śmiertelna?

W zależności jak na to spojrzeć. Ogólnie nie. Jednak 1-4% zmian przy braku stosowania się do zaleceń lekarza może przejść transformację nowotworową na przestrzeni około 20 lat. Powstały wtedy nowotwór jest trudny do wyleczenia a zabiegi chirurgiczne dążące do jego usunięcia, najczęściej okaleczające. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa oraz rozsądne i odpowiedzialne podejście do już istniejących zmian.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.