Bonding i licówki- to dwa sposoby na wykonanie odbudowy estetycznej zębów. Zastosowanie konkretnej metody zależy m.in. od stanu uzębienia, preferencji czy budżetu jakim dysponuje pacjent. Pomimo podobnego efektu ostatecznego zastosowania bondingu czy licówek, istnieją zasadnicze różnice w sposobie ich wykonania oraz wskazania i przeciwwskazania do zastosowania konkretnej metody odbudowy. Zatem co warto wybrać?
Bonding
Bonding jest zabiegiem mało inwazyjnym i polega na odbudowie powierzchni zębów materiałem kompozytowym, czyli materiałem światłoutwardzalnym stosowanym do m.in. odbudowy zębów po ubytku próchnicowym. Wykonywany jest na fotelu stomatologicznym przez stomatologa, który przy pomocy narzędzi do modelowania oraz odpowiednio dobranego materiału wykonuje zabieg odręcznie.
Celem bondingu jest:
- korekta kształtu zębów,
- poprawa estetyki uszkodzonych zębów, np. pękniętego szkliwa,
- maskowanie przebarwień zębów,
Plastyczność materiału oraz szeroki wybór kolorów i ich odcieni pozwala na wykonanie bardzo estetycznej pracy w jamie ustnej pacjenta przez stomatologa od razu na fotelu stomatologicznym. Zatem plusem bondingu jest uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego w stosunkowo krótkim czasie- nawet na jednej wizycie w gabinecie. Wśród innych korzyści zastosowania bondingu możemy wyróżnić:
- brak konieczności szlifowania zębów- czyli brak ingerencji w tkanki zęba,
- możliwość nanoszenia zmian podczas wykonywania bondingu do uzyskania pożądanego koloru i kształtu zębów,
- jest to ekonomiczna wersja odbudowy estetycznej.
Jak w każdej metodzie, istnieje również kilka przeciwwskazań, przez które nie można wykonać bondingu u danej grupy pacjentów. Należą do nich:
- obecność próchnicy, chorób dziąseł oraz przyzębia- są to przeciwwskazania bezwzględne, przed zabiegiem konieczne jest wyleczenie zębów i przyzębia,
- zbyt duża powierzchnia do odbudowy- w takim przypadku zalecane jest zastosowania odpowiednich prac protetycznych- licówek czy koron,
- bruksizm- nawykowe zgrzytanie zębami prowadzi do szybkiego starcia lub pękania naniesionego na zęby materiału, co skutkuje zniszczeniem odbudowy estetycznej,
- pacjenci z aparatem ortodontycznym- aby móc wykonać bonding warunkiem koniecznym jest zakończenie leczenia ortodontycznego i zdjęcie aparatu,
- obecność wad zgryzu.
Licówki
Licówka to rodzaj stałego uzupełniania protetycznego. Mocowana jest na wargową lub policzkową powierzchnię zębów, czyli tą która widoczna jest “od przodu” podczas uśmiechania się. Przygotowaniem zębów pod licówki jest szlifowanie zewnętrznej warstwy szkliwa (około 0,5 mm) powierzchni wargowej zębów. Zakładana licówka ma za zadanie odbudowę zeszlifowanej wcześniej części zęba. Z tego powodu licówka ma kształt cienkiej warstwy materiału w postaci “płatka”, który przy pomocy specjalnych cementów stomatologicznych mocowany jest w odpowiednim miejscu na zębie na stałe. Licówki mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Najpopularniejsze są licówki wykonane z porcelany, natomiast ich bardziej ekonomiczną alternatywą są licówki kompozytowe.
To z jakiego materiału są wykonane wpływa przede wszystkim na efekt estetyczny oraz trwałość licówek. Licówki porcelanowe w porównaniu do kompozytowych wykazują większą wytrzymałość na urazy mechaniczne, czyli takie do których może dojść podczas spożywania pokarmów. Ze względu na doskonałe naśladownictwo struktury i przezierności szkliwa licówki porcelanowe dają także bardziej zadowalający efekt estetyczny. Tym co głównie skłania pacjentów do wyboru licówek kompozytowych, jest chęć odbudowy swojego uśmiechu w granicach mniejszego budżetu.
Podobnie jak w przypadku bondingu, licówki mogą być zakładane tylko na zęby zdrowie tzn. zęby wyleczone z próchnicy, bez osadu i kamienia oraz chorób przyzębia. Sama procedura wykonania licówek przebiega dłużej niż bonding- wymaga kilku wizyt, na których zęby są szlifowane, pobierane są wyciski, zakładane korony tymczasowe (ochronne). Na ostatniej wizycie licówki są cementowane na stałe na zębach jako ostateczne wypełnienie protetyczne. To jak długo posłużą one pacjentowi w dużej mierze zależy od nawyków żywieniowych oraz higienicznych pacjenta. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz unikania ekstremalnie twardych pokarmów licówki mogą zachować swoją funkcję nawet do kilkunastu lat.
Wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania licówek są podobne do tych w przypadku bondingu, natomiast może różnić je powód zastosowania. Zatem co powinniśmy wybrać?
Bonding czy licówki?
Na ogół bonding stosowany jest w przypadkach wymagających minimalnej korekty estetycznej, bez znaczącej ingerencji w strukturę zęba. Pozwala uzyskać zadowalające efekty już podczas jednej wizyty, dlatego sprawdza się w przypadku pacjentów, którym zależy na czasie. Niestety, przy większych zmianach zastosowanie bondingu nie będzie wystarczające. Jeśli pacjent boryka się ze skomplikowanymi problemami natury estetycznej, takimi jak:
- głębokie przebarwienia,
- duże przerwy między zębami,
- krzywizna zębów,
konieczne będzie zastosowanie bardziej inwazyjnych metod jak np.licówek. Wymagają one szlifowania znacznej powierzchni zęba, co zapewnia odpowiednie dopasowanie, lecz z drugiej strony ingeruje w jego strukturę bardziej w porównaniu do bondingu. Licówki wymagają odbycia kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, co zwiększa czasochłonność całej procedury.
Każda procedura stomatologiczna wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą. Pomoc w doborze odpowiedniej dla pacjenta metody leczenia, przestawienia wad, zalet oraz wskazań i przeciwwskazań do zabiegu leży po stronie stomatologa, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej konsultacji.
Bonding i licówki — u kogo można wykonać zabieg?
W dobie mocno rozwijającego się rynku medycyny estetycznej coraz częściej spotyka się gabinety, niebędące gabinetami stomatologicznymi, które oferują wykonanie bondingu przez osoby “po kursach”. Pacjenci, którzy decydują się na skorzystanie z tego typu usług, często skuszeni o wiele niższą ceną, narażają w ten sposób własne zdrowie. Należy pamiętać, żę wykonanie bondingu czy licówek przeprowadza doświadczony stomatolog w gabinecie stomatologicznym, który w pierwszej kolejności ocenia stan zdrowia jamy ustnej. Jeśli występują ubytki, konieczne jest ich uzupełnienie. Pacjenci z wadami zgryzu odbywają konsultację ortodontyczną, przy czym w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie pełnego leczenia ortodontycznego. U pacjentów z brakami w uzębieniu należy rozważyć ich uzupełnienie, aby uzyskać pożądany efekt pięknego, pełnego uśmiechu. Dopiero ostatnim etapem leczenia jest wykonanie licówek bądź bondingu. Decyzję w tym zakresie podejmuje stomatolog wraz z pacjentem.
Niezależnie od tego, która metoda wydaje się pacjentowi dla niego odpowiednia, pierwszym krokiem do pięknego uzębienia jest konsultacja stomatologiczna. Dobry specjalista oceni zasadność stosowania bondingu lub licówek, a następnie krok po kroku zaplanuje leczenie. Nowoczesne metody upiększania uśmiechu pozwalają w komfortowy dla pacjenta sposób skorygować niedoskonałości, dając długotrwałe efekty.