Allecoudent

Jama ustna w przebiegu chorób wirusowych

Jama ustna a choroby wirusowe

Choroby wirusowe z którymi borykamy się zarówno jako dorośli jak i dzieci, często objawiają się jako zmiany skórne. Jednak to nie wszystko. Często jest tak, że błony śluzowe jamy ustnej mają specyficzny wygląd w czasie trwania tych chorób. Dlaczego to istotne? Z dwóch podstawowych przyczyn. Po pierwsze kiedy wiemy czego się spodziewać nie boimy się na zapas. Po drugie w części chorób zmiany w jamie ustnej występują przed pojawieniem się zmian skórnych, co pozwala na szybszą reakcję, a co za tym idzie, krótszą rekonwalescencję. Zaczniemy od chorób o których większość z nas słyszała.

Sprawdź naszą ofertę

ODRA

Jest to ostra choroba wieku dziecięcego, która przenosi się drogą kropelkową. Objawia się plamistą wysypką skórną, kaszlem, gorączką oraz często zapaleniem spojówek. Jednak zanim objawy ogólnoustrojowe się pojawią w jamie ustnej, w okolicy zębów trzonowych, możemy zaobserwować plamki Fiłatowa – Koplika, które zanikają po 3 dniach. Ogólny okres inkubacji, czyli wylęgania się wirusa, wynosi 2 tygodnie.

Odra a zęby Jak rozpoznać odrę

RÓŻYCZKA

Jest to choroba, która objawia się osótką skórną, sztywnością karku oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Jest ona niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może wywołać u płodu zaćmę wrodzoną, głuchotę oraz poważne wady serca, dlatego każda kobieta planująca ciążę, powinna się upewnić, iż jest zaszczepiona na tego wirusa. W jamie ustnej natomiast u osoby chorej obserwujemy na podniebieniu miękkim plamki Forscheimera.

Różyczka a jama ustna Jak wygląda różyczka

ŚWINKA – NAGMINNE ZAPALENIE PRZYUSZNIC

Występuje najczęściej u dzieci w wieku 4-5 lat. Przenosi się drogą kropelkową a wirus atakuje gruczoły ślinowe w szczególności ślinianki przyuszne. Trwa około 2 tygodni. Jej najgroźniejszymi powikłaniami jest zapalenie jajników/ jąder co przeoczone może prowadzić do bezpłodności.

świnka u dziecka Jak rozpoznać świnkę
Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.