Allecoudent

Próchnica zębów - wróg nr 1

W życiu codziennym słowo próchnica przewija się niemal na każdej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę czym właściwie jest próchnica?

”próchnica

Czym jest próchnica?

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, iż próchnica jest CHOROBĄ, która wywoływana jest przez BAKTERIE. Człowiek w momencie narodzin ma jałową jamę ustną, która z czasem podlega kolonizacji zarówno przez bakterie symbiotyczne jak i przez chorobotwórcze. Jest też to chorobą zakaźna. Oznacza to, że każdy z nas nabywa ją w trakcie swojego życia. Ta wiedza jest niezwykle istotna w profilaktyce próchnicy.

”próchnica

Relacja rodzic-dziecko w kontekście próchnicy

Oznacza bowiem, że higiena oraz stan uzębienia rodziców dziecka ma nieodłączny wpływ na samo dziecko. Dlatego też przestrzega się rodziców, aby nie całować dziecka w usta, nie oblizywać jego smoczka czy łyżeczki oraz nie dmuchać na jedzenie w celu jego schłodzenia. Im późnej dziecko zostanie narażone na próchnicę tym jego zęby będą bezpieczniejsze. Jednak droga rodzic – dziecko nie jest jedyną w procesie rozprzestrzeniania się tej choroby. Na pewnym etapie życia dzieci mają kontakt z innymi członkami społeczeństwa np. swoimi rówieśnikami czy chociażby rodzeństwem. Zdarza się, że piją z jednego kubka czy „ dadzą sobie gryza jabłka”. To kolejne formy przedostawania się bakterii do jamy ustnej naszych dzieci. Bakterie próchnicowe do funkcjonowania potrzebują odpowiednich warunków. Po pierwsze muszą na czymś żyć. Oznacza to, że nasze zęby muszą być pokryte biofilmem, który umożliwi im przylgnięcie do zęba.

”próchnica”

Jak się odżywiać, by zapobiec próchnicy?

Kolejną rzeczą jest pożywienie. Nieustanny dowóz węglowodanów powoduje ich rozwój. Jednak to nie bakterie niszczą nasze zęby i powodują próchnicę a ich toksyny. To one z czasem rozpuszczają szkliwo, zębinę i powodują choroby miazgi. Niestety nie jesteśmy w stanie wyleczyć próchnicy. Jak już zachorowaliśmy na nią mamy ją całe życie, tak jak inne choroby przewlekłe.

”etapy

Jak walczymy z próchnicą?

Walczymy z jej objawami, opracowując i wypełniając ubytki próchnicowego pochodzenia, jednak nie leczymy jej przyczyny. Dalej dbamy o to, aby nie pojawiały się nowe ogniska, stosując odpowiednią dietę - ubogą w cukry proste i bogatą w mikroelementy, stosując pasty i płukanki z fluorem, aby wzmocnić szkliwo, oraz zahamować rozwój bakterii. Dbamy, aby dwa razy dziennie usunąć płytkę nazębną podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Usuwamy też, najczęściej 2 razy do roku, kamień nazębny, który jest swoistym rezerwuarem bakterii, zapobiegając tym samym chorobom przyzębia. W ten sposób dążąc do jednego celu: zniwelowania objawów posiadanej choroby.

Profilaktyka i codzienna higiena – sposoby na próchnicę

Wszystko to pokazuje jak ważna jest profilaktyka przeciwpróchnicowa oraz codzienna higiena jamy ustnej. Znając wroga możemy z nim efektywnie walczyć! Obecnie niestety statystyki pokazują, że daleko nam do zwycięstwa. Prawie 100% 40-latków, przeszło 90% 7-latków i 50% 3 -latków choruje na próchnicę. Jest to smutny obraz pokazujący jak my, jako społeczeństwo musimy lepiej edukować zarówno siebie jak i nasze dzieci, aby procenty zapadalności na tę chorobę spadały, a następne pokolenia mogły poszczycić się wolnością od choroby próchnicowej. Drogą do zwycięstwa jest nasze postępowanie i nasza świadomość. Nie dajmy więc próchnicy szans!

”ile

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.