Allecoudent

Czym jest proteza natychmiastowa oraz ile kosztuje?

Usunięcie zębów zazwyczaj wpływa na estetykę uśmiechu pacjenta. Jest to szczególnie widoczne, jeśli stomatolog musi wykonać ekstrakcję przedniego uzębienia. W takim przypadku warto zdecydować się na protezę natychmiastową. Czym jest i ile kosztuje takie rozwiązanie?

Proteza natychmiastowa

Czym jest proteza natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa jest uzupełnieniem, które stomatolog może założyć po wyrwaniu danego zęba lub zębów bez czekania na wygojenie ran po ekstrakcji. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby chcące uniknąć dyskomfortu związanego z utratą uzębienia. Proteza ta jest zakładana zazwyczaj jeszcze w trakcie działania znieczulenia, dlatego nie musisz martwić się, że po zabiegu wyjdziesz z gabinetu z widocznymi ubytkami. Należy jednak pamiętać, że czynności związane ze zrobieniem protezy natychmiastowej dla danego pacjenta zaczynają się przed zabiegiem wyrwania zębów.

Sprawdź naszą ofertę

Jeśli zdecydujesz się na protezę natychmiastową, stomatolog przeprowadzi dokładne badanie, a później – wykona specjalne wyciski. Przed zrobieniem uzupełnienia ustalany jest także kolor oraz kształt zębów tak, żeby przypominały one uzębienie pacjenta. Dentysta zakłada protezę podczas wizyty, na którą zaplanowana została ekstrakcja. Kontrola powinna odbyć się po 24 godzinach od zabiegu. Trzeba mieć na uwadze, że pacjent nie powinien do tego czasu samodzielnie zdejmować wypełniania. Dopiero w czasie kontroli lekarz może wyjąć protezę, dokonać jej korekty i wytłumaczyć, w jaki sposób odpowiednio o nią dbać. Należy także pamiętać, że ten rodzaj uzupełnienia wymaga późniejszego podścielenia.

Sprawdź: Ekstrakcja zęba - jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba?

Jakie zalety ma proteza natychmiastowa?

Popularność protez natychmiastowych wynika z ich licznych zalet. Przede wszystkim wypełnienie zwiększa komfort psychiczny po usunięciu zębów, co jest związane z jego estetyką. Za sprawą tego, że uzupełnienie ma imitować prawdziwe zęby, nie wpływa ono na kształt twarzy pacjenta. Ponadto dzięki niemu znacznie lepiej goją się rany poekstrakcyjne. Rozwiązanie to chroni bowiem przed dostaniem się do nich resztek jedzenia, a także zmniejsza krwawienie. Proteza natychmiastowa pozwala też na swobodne spożywanie posiłków w krótkim czasie po zabiegu.

Sprawdź: Jak przebiega wybielanie martwego zęba?

Dzięki protezie natychmiastowej unikniesz także wad wymowy, które mogą wiązać się z utratą zębów. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent pracuje, np. jako logopeda lub nauczyciel. Należy też zauważyć, że do tego rodzaju uzupełnienia zazwyczaj znacznie łatwiej się przyzwyczaić niż do wariantu klasycznego, ponieważ pacjent nie musi przechodzić przez okres bezzębia, który dodatkowo może powodować spadek samooceny i gorsze samopoczucie.

Najważniejsze zalety protezy natychmiastowej:

  • brak okresu bezzębia,
  • zapewnienie pacjentowi komfortu psychicznego pomimo utraty zębów,
  • szybsze gojenie ran po usunięciu zębów,
  • ochrona przed wadami wymowy spowodowanymi brakiem zębów,
  • ładny, zdrowy uśmiech.

Czy protezy natychmiastowe mają wady?

Protezy natychmiastowe mają znacznie mniej wad niż zalet, jednak przed założeniem tego rodzaju uzupełnienia należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty opisywanego rozwiązania. Przede wszystkim założenie protezy zębowej natychmiastowej wymaga kilku wizyt u stomatologa oraz licznych kontroli. Konieczne jest pamiętane o wcześniej wspomnianym podścieleniu uzupełnienia, ponieważ w innym przypadku proteza będzie prawdopodobnie nieprawidłowo przylegać do podniebienia, co może doprowadzić do przerostu błony śluzowej.

Jeśli wyrwanych zostało wiele zębów, konieczna nierzadko okazuje się późniejsza wymiana protezy natychmiastowej. Cena takiego rozwiązania jest też zazwyczaj większa niż przy zamówieniu klasycznego wariantu. Należy też pamiętać o tym, że aby uzupełnienie mogło pełnić swoją funkcję, pacjent musi ściśle trzymać się zaleceń lekarza oraz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ również na tym uzupełnieniu mogą osiadać bakterie.

Sprawdź: Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Należy także pamiętać o przeciwwskazaniach do założenia protezy natychmiastowej. Jednym z nich jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta, który może nie pozwalać na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji. Tego rodzaju uzupełnień nie wykonuje się również u osób:

  • cierpiących na ostrą infekcję błon śluzowych,
  • niepełnosprawnych psychicznie lub fizycznie,
  • planujących poważne operacje plastyczne dotyczące podniebienia lub okolicy podjęzykowej.

Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa?

W wielu przypadkach decyzja o założeniu opisywanego uzupełnienia zależy od kosztu protezy natychmiastowej. Jej cena jest związana przede wszystkim z liczbą zębów, które ma ona zastępować. Wpływ na to, ile trzeba za nią zapłacić, mają też wykorzystane do stworzenia uzupełnienia materiały. Warto jednak mieć na uwadze, że od wykonania protezy zębowej natychmiastowej zależy estetyka uśmiechu, dlatego decydując się na tego rodzaju zakup, dobrze postawić na wariant najwyższej jakości.

Jak dbać o protezę zębową?

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem po założeniu protezy natychmiastowej, należy odpowiednio dbać o jej higienę. Pozwoli to uniknąć nie tylko nieświeżego oddechu, lecz także zapalenia jamy ustnej czy odleżyn. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, w przypadku opisywanego rodzaju uzupełnienia, kluczowe są regularne wizyty kontrolne oraz stosowanie się do zaleceń stomatologa, który doradzi, jak postępować w konkretnym przypadku.

Zawsze jednak ważne jest staranne czyszczenie protezy. Bakterie należy usuwać za pomocą specjalnej szczoteczki co najmniej dwa razy dziennie. Co więcej, na rynku dostępne są specjalne preparaty ułatwiające oczyszczanie protez. Warto także pamiętać, że istotną rolę odgrywa też dbanie o higienę języka, dziąseł i podniebienia, ponieważ w tych częściach jamy ustnej również mogą osadzać się bakterie. Prawidłowe postępowanie pozwoli szybko zapomnieć o ekstrakcji zębów i sprawi, że będziesz mieć piękny uśmiech.

Umów się na wizytę!

FAQ:

Czym różni się proteza natychmiastowa od klasycznego uzupełnienia?

Uzupełnienie natychmiastowe jest zakładane przez stomatologa od razu po usunięciu zębów w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy.

Dlaczego warto zdecydować się na protezę zębową natychmiastową?

Proteza natychmiastowa pozwala na zachowanie estetyki wyglądu, a tym samym, zapewnia pacjentowi komfort psychiczny po usunięciu zębów. Ponadto skraca czas gojenia się ran poekstrakcyjnych.

Kiedy wykonywane są wyciski potrzebne do wykonania protezy natychmiastowej?

Wyciski do protezy natychmiastowej robi się jeszcze zanim stomatolog usunie zęby. Warto o tym pamiętać, aby jeszcze przed planowanym zabiegiem podjąć decyzję o założeniu uzupełnienia.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.