Allecoudent

Licówki kompozytowe — rodzaje, cena, efekty

Piękny uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia oraz pewności siebie. Niestety, nie każdy może cieszyć się równymi, śnieżnobiałymi zębami. W takim przypadku nieocenione są licówki kompozytowe. Z powodzeniem mogą zamaskować przebarwienia, szpary między zębami, a także sprawić, że w kilka chwil po ukruszeniu czy złamaniu zęba nie będzie śladu. Czym dokładnie są licówki kompozytowe? W jaki sposób się je zakłada?

licówki kompozytowe

Licówka kompozytowa — co to jest?

Licówka kompozytowa jest nakładką, która przy użyciu odpowiedniej metody zostaje przymocowana do części licowej zęba. Tego rodzaju rozwiązanie może zastąpić klasyczne wybielanie zębów. Oprócz tego swoją popularność zawdzięcza również temu, że w krótkim czasie może poprawić wygląd uśmiechu. Niezależnie od tego, czy na zębach pojawiają się przebarwienia czy różnego rodzaju nierówności — doskonałym sposobem na poprawienie ich wyglądu są licówki kompozytowe. Przed i po zabiegu pacjent może zauważyć znaczną różnicę, a co za tym idzie — odzyskać utracone wcześniej pewność siebie oraz radość z życia.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Wyróżnić można następujące rodzaje licówek: akrylowe, ceramiczne, porcelanowe, a także te omawiane w tekście — licówki kompozytowe. Wykonane są one z materiału, wykorzystywanego do wypełniania ubytków w zębach. Na tego rodzaju rozwiązanie z zakresu protetyki decydują się przede wszystkim osoby chcące:

  • usunąć przebarwienie korony zęba,
  • aby została dokonana korekta kształtu zęba, która może polegać na tym, żeby zrobione zostało poszerzenie lub zwężenie korony zęba albo jego wydłużenie lub skrócenie,
  • uzupełnić złamanie, np. po wypadku wraz z zadbaniem o kształt zęba,
  • pozbyć się diastemy,
  • zdobyć swój wymarzony uśmiech.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do założenia licówki kompozytowej. Zazwyczaj jest to niemożliwe w przypadku osób, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej. Przeciwskazaniem może być też nieprawidłowy zgryz. Także zgrzytanie zębami oraz obgryzanie paznokci nierzadko uniemożliwi założenie licówek kompozytowych.

Zalety zrobienia licówek kompozytowych

Stomatologia estetyczna to szansa dla każdego, kto marzy o pięknym uśmiechu. Dzięki temu, że można obecnie założyć licówki, zyskanie estetycznego uzębienia przestało być dla wielu osób nieosiągalne. Co więcej, niezaprzeczalną zaletą opisywanego rozwiązania jest także szybkość wykonania. Można to bowiem zrobić na jednej wizycie, skutecznie ukrywając wszelkie defekty. Szansa na zastosowanie licówek kompozytowych w tak wielu przypadkach również wpływa na korzyść tego rodzaju zabiegu.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Licówki kompozytowe nie są też trudne w wykonaniu, co także wpływa na czas, jaki potrzebny jest do uzyskania wymarzonego uśmiechu. Ponadto stomatolog dostosowuje wypełnienie kompozytowe do naturalnego koloru zębów, a to pozwala osiągnąć naturalny efekt. Szerokość oraz długość licówek również są wybierane indywidualnie. Warto także zaznaczyć, że licówki kompozytowe pozwalają na oszczędność tkanek zęba, dlatego często są polecane do zakładania na żywe zęby. Trwałość licówek kompozytowych jest zadowalająca. Co więcej, to rozwiązanie ekonomiczne i może być zastosowane zarówno na pojedynczych zębach, jak i na większej ich liczbie.

Licówki porcelanowe a kompozytowe — czym się różnią?

Wiele osób zainteresowanych opisywanym rozwiązaniem protetycznym zastanawia się: licówki kompozytowe a porcelanowe — czym właściwie się od siebie różnią? Na pierwszy rzut okaz trudno odróżnić zwykłe wypełnienia kompozytowe od tych wykonanych z porcelany. Warianty, którym został poświęcony ten artykuł, są tańsze, ale niestety również mniej wytrzymałe. Ich trwałość oceniana jest średnio na około 3 lata, natomiast w przypadku licówek porcelanowych najczęściej mówi się o 10 latach.

Droższe nakładki dłużej zachowują swój kolor, jednak, przy tym, są znacznie bardziej kruche niż licówki kompozytowe, doceniane za odporność na pęknięcia. Które z nich lepiej wybrać? Wszystko zależy od oczekiwań osoby chcącej skorzystać z możliwości, jakie oferuje Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Jak przebiega założenie licówek kompozytowych?

Licówki kompozytowe w Poznaniu stomatolodzy zakładają podczas jednej wizyty. Jak zazwyczaj ona przebiega? Zanim przejdzie się do opisu samego zabiegu, warto zaznaczyć, że przed jego rozpoczęciem konieczne jest dokonanie właściwej analizy przypadku oraz ocena, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby kompozytowe licówki znalazły się na zębach pacjenta. Później, zanim stomatolog nałoży kompozyt na zęby, powinien dokładnie je oczyścić za pomocą piaskowania czy skalingu. Następnie określone zęby są izolowane, wytrawiane kwasem, a później pokryte bondem, dzięki któremu trzymają się na nich licówki kompozytowe.

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kompozytów, co sprawia, że stomatolog może bez trudu stworzyć dopasowane do pacjenta licówki. Cena takiego rozwiązania ustalana jest indywidualnie i wynosi zwykle od 200 do 350 złotych za jednego zęba. Tańszym rozwiązaniem są licówki akrylowe, jednak te zazwyczaj stosuje się jedynie tymczasowo ze względu na ich małą trwałość.

FAQ:

1. Kiedy wykonanie licówek kompozytowych jest dobrym wyborem?

Założenie licówek kompozytowych to dobry wybór dla osób, które chcą w krótkim czasie zyskać swój wymarzony uśmiech i pozbyć się przebarwień, ukryć ewentualne złamania czy nierówności zębów lub zmienić ich kształt.

2. Jakie są przeciwwskazania do wykonania licówek kompozytowych?

Licówek kompozytowych najczęściej nie wykonuje się u osób, które walczą z bruksizmem lub obgryzają paznokcie. Do przeciwwskazań zaliczane są też nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz bardzo zniszczone zęby.

3. Co wybrać — licówki kompozytowe czy porcelanowe?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Podczas gdy licówki porcelanowe mają większą trwałość, warianty kompozytowe są tańsze, a także nie wymagają poważniejszego naruszenia tkanek zęba.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.