Allecoudent

Co to jest proteza szkieletowa na zatrzaskach?

Konieczność założenia protezy nie zawsze związana jest z usunięciem wszystkich zębów. Na uzupełnienie ubytków nierzadko chcą zdecydować się także osoby, które mają część swojego uzębienia. W takim przypadku warto postawić na protezę szkieletową na zatrzaskach. Sprawdź, jakie ma ona zalety i ile kosztuje tego rodzaju uzupełnienie stomatologiczne.

Proteza szkieletowa na zatrzaskach

Czym jest proteza szkieletowa na zatrzaskach i jakie ma zalety?

Proteza szkieletowa na zatrzaskach to rodzaj uzupełnienia stomatologicznego stosowanego w przypadku rozległych ubytków u pacjenta, przez które niemożliwe staje się założenie mostka. Opisywany model protezy mocowany jest za pomocą zatrzasków. Dzięki nim elementy przyczepiające uzupełnienie mogą być niewidoczne, co daje opisywanemu rozwiązaniu przewagę nad klasyczną protezą szkieletową, która może nie zapewniać już takiej estetyki uśmiechu.

Sprawdź: Czym jest proteza natychmiastowa oraz ile kosztuje?

Należy jednak zaznaczyć, że założenie opisywanej protezy wymaga okoronowania zębów, na których później umieszcza się tzw. kulki, odpowiadające za utrzymanie protezy. Ta jest natomiast wyposażona w drugą część elementów mocujących uzupełnienie. Zaletę tego rodzaju rozwiązania, oprócz walorów estetycznych i możliwości ukrycia dużych ubytków, stanowi również komfort osoby noszącej protezę szkieletową na zatrzaskach. Jest on zwykle większy niż w przypadku wyboru klasycznego modelu.

Wiele osób docenia także protezy szkieletowe na zatrzaskach kulkowych za to, że nie ulegają one przesuwaniu ani nie wypadają podczas mówienia, jedzenia, a nawet aktywności fizycznej, co może się zdarzyć, jeśli uzupełnienie jest mocowane za pomocą kleju do protez.

Jak wygląda i ile kosztuje proteza szkieletowa na zatrzaskach?

Protezy szkieletowe na zatrzaskach zwykle wykonywane są z akrylu oraz elementów metalowych przypominających klasyczne zatrzaski na odzieży. Ten typ uzupełnienia, jeśli zostanie odpowiednio wykonany, może do złudzenia przypominać zęby pacjenta. W przeciwieństwie do klasycznych protez szkieletowych opisywane uzupełnienia stomatologiczne nie mają klamer, które mogłyby być widoczne podczas ich noszenia.

Sprawdź: Ubytki klinowe - przyczyny powstawania oraz koszt leczenia

Proteza szkieletowa górna na zatrzaskach oraz dolna działają w ten sam sposób. Cena takiego rozwiązania wynosi około 1600 złotych, choć dokładny koszt jej wykonania zależy przede wszystkim od tego, jak wiele zębów ma ona zastępować oraz z jakiej jakości materiałów ma być zrobiona.

Jak odpowiednio dbać o protezę szkieletową?

Chcąc zadbać o swój uśmiech, należy pamiętać o higienie protezy szkieletowej na zatrzaskach. W tym celu warto wybrać pastę do zębów, która nie zawiera środków ścierających oraz specjalne produkty do czyszczenia protez. Należy mieć na uwadze, że po każdym posiłku powinno się usunąć z protezy resztki jedzenia. Dobrze również czyścić protezę przed snem.

Sprawdź: Soniczna czy elektryczna - jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Jeżeli zdejmuje się protezę na noc, co jest często zalecane, trzeba ją przechowywać w specjalnym opakowaniu. Wbrew powszechnej opinii, nie należy wkładać opisywanego uzupełnienia stomatologicznego do wody, a jedynie umyć i osuszyć. Dbając o zdrowie swojej jamy ustnej, warto również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który może zauważyć ewentualne problemy dotyczące zębów lub protezy, zanim te zdążą się rozwinąć i spowodować u pacjenta dyskomfort.

FAQ:

1. Kiedy można zdecydować się na protezę szkieletową na zatrzaskach?

Proteza szkieletowa na zatrzaskach to dobre rozwiązanie dla osób, które utraciły znaczną część zębów, przez co nie mogą założyć mostka, a zależy im na ukryciu swoich ubytków.

2. Czym proteza szkieletowa na zatrzaskach różni się od klasycznego modelu protezy szkieletowej?

Proteza szkieletowa na zatrzaskach od pozostałych uzupełnień szkieletowych różni się przede wszystkim sposobem mocowania – jest ona bowiem przyczepiana do okoronowanych zębów za pomocą zatrzasków kulkowych.

3. Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Cena protezy zależy przede wszystkim od tego, ile zębów ma ona zastępować, jednak koszt tego rodzaju uzupełnienia zazwyczaj wynosi około 1600 złotych.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.