Allecoudent

Jak czyścić protezy zębowe?

Protezy zębowe, podobnie jak prawdziwe zęby, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz czyszczenia - po to, by na długo zachowały estetyczny wygląd i właściwości. Kluczem w ich właściwej pielęgnacji jest regularne i dokładne czyszczenie, a także prawidłowe przechowywanie. Jakie metody oraz produkty będą przydatne do czyszczenia protez zębowych?

jak czyścić protezy zębowe

Produkty do pielęgnacji protez zębowych

Wśród najpopularniejszych produktów do pielęgnacji uzupełnień protetycznych wyróżnia się różnego rodzaju tabletki, szczoteczki, pasty, myjki czy płyny. Ich wybór oraz sposób użycia warto skonsultować z ekspertem specjalizującym się w protetyce. Dentysta doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno w przypadku protezy stałej, jak i ruchomej. Dzięki temu pielęgnacja sztucznego uzębienia będzie skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla pacjenta.

 • Tabletki
 • Jednym z najpopularniejszych produktów pielęgnacyjnych do sztucznych zębów są tabletki czyszczące. W szybki sposób usuwają zabrudzenia nierozpuszczalne w wodzie, a także zabijają bakterie powodujące nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Tabletki należy rozpuścić w ciepłej (jednak nie gorącej) wodzie, a protezę pozostawić w roztworze kilkanaście minut (według zaleceń producenta). Po wyjęciu sztucznych zębów z wody z preparatem czyszczącym należy dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą. Antybakteryjne tabletki mogą usunąć więcej drobnoustrojów niż pasty do zębów.

 • Szczoteczki
 • W czyszczeniu protez zębowych istotne jest delikatne usuwanie zabrudzeń - zbyt duży nacisk mógłby uszkodzić konstrukcję ze sztucznego tworzywa. Miękkie, specjalistyczne szczotki zagwarantują natomiast łagodne i jednocześnie dokładne czyszczenie zarówno zębów, jak i warstwy mocującej. Specjalne szczoteczki do protez są dwustronne, dzięki czemu pozwalają na usunięcie zabrudzeń czy resztek jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Usuwają płytę nazębną i przebarwienia, nie uszkadzając przy tym powierzchni uzupełnień protetycznych.

 • Pasta
 • Przy pielęgnacji uzupełnień protetycznych należy unikać zwykłych past, ponieważ ich konstrukcja jest kilka razy delikatniejsza niż szkliwo prawdziwych zębów. Zawarte w tradycyjnych pastach substancje ścierne mogą przyczynić się do zarysowania powierzchni protezy. Specjalistyczne pasty do czyszczenia protezy zębowej nie zawierają ściernych drobinek, jednak w ich składzie znajdują się związki czyszczące, które usuwają przebarwienia oraz zapewniają uczucie świeżości. Na rynku dostępne są również pasty 2 w 1, które sprawdzają się w przypadku protez częściowych.

 • Myjki
 • Pacjenci, którzy chcą zainwestować w specjalistyczny sprzęt, który zapewni dokładne czyszczenie protezy zębowej, z pewnością zainteresują się zakupem funkcjonalnych myjek ultradźwiękowych lub wibracyjnych. To zazwyczaj niewielkie urządzenia ze zbiornikiem, w którym znajduje się płyn czyszczący. Tym, co wyróżnia ten produkt na tle innych, jest przede wszystkim krótki czas czyszczenia - myjka usuwa zabrudzenia, osad, kamień czy resztki jedzenia ze sztucznych zębów w zaledwie kilka minut.

 • Płyny
 • Podobnie jak w przypadku tabletek, również różnego rodzaju płyny czyszczące w połączeniu z wodą, mogą stworzyć skuteczny roztwór do czyszczenia uzupełnień protetycznych. Do przygotowanej wody z płynem należy włożyć protezę i przechowywać ją zgodnie z zaleceniami producenta.

  Warto pamiętać, że zbyt częste dezynfekowanie może uszkodzić delikatną powierzchnię uzupełnień protetycznych, dlatego wszelkie tego typu działania najlepiej konsultować ze specjalistą.

  Czyszczenie protezy zębowej

  Zarówno ruchomą, jak i stałą protezę należy czyścić po każdym posiłku, minimum 2 razy dziennie. Ruchome należy wówczas wyjąć i szczotkować wcześniej wspomnianą miękką szczoteczką pod bieżącą wodą. Opłukując protezę pod bieżącą wodą w umywalce, warto wcześniej rozłożyć ręcznik, który zamortyzuje delikatną konstrukcję przy ewentualnym upadku.

  Do protez stałych polecane są również specjalistyczne szczoteczki, pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej mikroflory bakteryjnej. Niewłaściwa pielęgnacja protezy może prowadzić do stanu zapalnego, wywołać przykry zapach z ust lub inne procesy patologiczne.

  Czyszczenie protez zębowych może:

  • zniszczyć bakterie powodujące przykry zapach,
  • uniknąć wystąpienia chorób dziąseł,
  • zachować estetyczny wygląd uzupełnień protetycznych,
  • zahamować rozwój bakterii i grzybów oraz powstawania przykrego zapachu z ust,
  • wydłużyć trwałość uzupełnień protetycznych,
  • zwiększyć komfort użytkowania protez.

  Ich prawidłowa pielęgnacja jest tak ważna, jak codzienna higiena jamy ustnej. Należy dbać o nią także w przypadku bezzębia, czyszcząc język szczoteczką, usuwając resztki jedzenia oraz przepłukując jamę ustną płynem.

  Przechowywanie protez zębowych

  Oprócz samego czyszczenia istotne jest również właściwe przechowywanie protez zębowych. W tym celu pomocne okażą się z pewnością specjalistyczne pojemniki. Protezy zębowe należy przechowywać w suchym i szczelnym pojemniku w ciągu minimum 6-8 h. Wbrew powszechnej opinii, nie zaleca się trzymania protez w szklance z wodą, ponieważ ten proces sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Przed ponownym założeniem protezy o poranku, warto dokładnie wypłukać ją pod bieżącą wodą. Pojemniki do sztucznych zębów gwarantują higieniczne, wygodne i bezpieczne przechowywanie protez.

  Najważniejsze, by w higienie protez zębowych pamiętać o:

  • regularności,
  • doborze odpowiednich produktów,
  • używaniu dedykowanych preparatów czyszczących.

  Nie można wybielić protezy zębowej, jednak odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować estetyczny wygląd i kolor wybrany pierwotnie w gabinecie dentystycznym. Protezę zębową zaleca się wymieniać średnio co 5 lat. W tym czasie należy jednak uczęszczać regularnie na wizyty u protetyka, który zweryfikuje jakość uzupełnień protetycznych oraz doradzi najlepszy moment wymiany protezy. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez wiele lat.

  Skontaktuj się!

  Allecoudent - gabinet stomatologiczny

  Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

  logo biale

  Gabinet stomatologiczny Allecoudent
  60-266 Poznań, Polska
  ul. Głogowska 109,

  61 8 664 100
  www.allecoudent.pl

  dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

  Ostatnie aktualności

  Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.