Allecoudent

Korony zębowe – co to jest i dla kogo są przeznaczone? Czym są korony porcelanowe?

Korona zębowa to uzupełnienie stałe protetyczne, które mocuje się do istniejących zdrowych zębów lub wcześniej wykonanych implantów. Jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie stosowane w przypadku złamanych, ukruszonych, pękniętych, przebarwionych zębów lub ich braku. W porównaniu do protez, które można w każdej chwili samodzielnie wyjąć, korony mogą być zdjęte jedynie przez stomatologa.

korona zębowa

Co to jest korona na zębie?

Korony zębowe wyglądem przypominają nakładki, które doskonale imitują naturalne zęby, przez w porównaniu do nich są w zasadzie nie do odróżnienia. Pozwalają odzyskać piękny i estetyczny uśmiech, który podnosi samoocenę.

Korony zębowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Osadza się je na starannie oszlifowanych naturalnych zębach bądź na wcześniej wykonanych implantach. Do ich wykonania i założenia niezbędne jest kilka etapów, dlatego leczenie rozkłada się łącznie na parę wizyt u stomatologa.

Jakie są rodzaje koron zębowych?

Można wymienić kilka różnych rodzajów koron zębowych, do których należą:

  • korony tymczasowe – stosowane na okres, w którym pacjent oczekuje na ostateczne uzupełnienie protetyczne;
  • korony cyrkonowe – najczęściej stosowane w przypadku zębów bocznych i przednich oraz zniszczonego i przebarwionego uzębienia;
  • korony pełnoceramiczne/porcelanowe – wypełnienia gwarantujące estetyczny efekt, doskonale imitują naturalne szkliwo;
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej – bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, opierają się na metalowej konstrukcji;
  • korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – naturalnie wyglądające korony, niepowodujące alergii.

Jak wygląda zabieg i ile trwa założenie korony na zęby?

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować zęby poprzez ich dokładne oszlifowanie. Z tego względu muszą być zdrowe. Następnie pobiera się wyciski oraz sprawdza się kolor uzębienia, aby wykonane korony zębowe miały zbliżony odcień do zębów naturalnych, dzięki czemu uśmiech będzie prezentował się estetycznie.

Na kolejnej wizycie przychodzi czas na wstawienie gotowej korony zębowej. Sam zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu czy dyskomfortu. Czas wykonania korony zależy od wybranego rodzaju. Najczęściej trwa około tygodnia i ogranicza się do 2-3 wizyt u stomatologa.

Ile kosztuje korona zębowa?

Koszt korony zębowej w dużej mierze zależy od wybranego materiału do jej produkcji. Najtańszym wariantem jest korona porcelanowa na metalu, która kosztuje około 900 zł. Cena wzrasta przy wykorzystaniu tlenku cyrkonu do około 1400 zł.

Natomiast najdroższą opcją uzupełnień protetycznych jest most pełnoceramiczny (cyrkonowy), w przypadku którego koszt za każdy uzupełniony ząb wynosi około 1400 zł.

Kiedy założyć koronę na zęby – wskazania

Koronę zębową zakłada się między innymi w przypadku rekonstrukcji zębów, a także u pacjentów ze wrodzonym brakiem szkliwa. Ponadto tego rodzaju uzupełnienia protetyczne są stosowane w celu odbudowy zębów uszkodzonych czy też startych np. na skutek bruksizmu.

Porcelanowa korona zęba znakomicie sprawdzi się w przypadku dużych ubytków twardych tkanek, które nie są w stanie utrzymać wypełnienia, gdyż uzupełnienia protetyczne pełnią funkcję wzmacniającą.

Warto również zdecydować się na uzupełnienie protetyczne ze względów estetycznych. Poprawienie wyglądu zęba pozwoli zlikwidować kompleks związany z silnie przebarwionym szkliwem czy ciemnym kolorem po leczeniu kanałowym.

Ponadto korony cyrkonowe można zastosować w przypadku zrotowanych zębów, gdy z jakichś względów nie chcemy zdecydować się na leczenie ortodontyczne.

Korona porcelanowa – jakie są przeciwskazania do jej założenia?

Przed zdecydowaniem się na zabieg warto poznać listę przeciwwskazań do założenia korony. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • próchnicę,
  • zmiany w obrębie korzeni,
  • zęby żywe u młodych osób,
  • bardzo zniszczone zęby.

Gdy pozostałość zęba nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm bądź w przypadku bardzo zniszczonego uzębienia, z pomocą przychodzi doświadczony stomatolog. Specjalista może wykonać wydłużenie korony klinicznej, a po zabiegu założyć korony tymczasowe. Następnie po pół roku przychodzi czas na założenie modelu porcelanowego.

Zalecenia po zabiegu założenia koron porcelanowych

Po założeniu koron zębowych wymagana jest systematyczna dbałość o higienę jamy ustnej, dzięki czemu będziemy mogli przez długi czas cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Pielęgnacja jest znacznie mniej wymagająca niż w przypadku protez ruchomych, do których konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów. Oczywiście nie można zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu kontrolowania koron zębowych.

FAQ:

Co to jest korona na zębie i jak wygląda?
Korona porcelanowa to nakładka o grubości około 1-2 mm wykonana z ceramiki, porcelany lub tlenku cyrkonu. Stosuje się ją w przypadku mocno przebarwionego szkliwa, zniszczonego zęba, a także w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniem. Dobrze wykonane uzupełnienia porcelanowe są w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Kiedy stosuje się koronę tymczasową?
Korona tymczasowa zakładana jest na spiłowany ząb lub wkład (w przypadku implantu) w celu ochrony przed infekcjami bakteryjnymi i zapewnienia doraźnego efektu, aż do czasu założenia docelowego uzupełnienia protetycznego.

Ile trwa założenie korony na zęby?
Proces zakładania korony zębowej rozpoczyna się od szlifowania zęba i pobrania wycisków, co trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Na pierwszej wizycie zakładana jest korona tymczasowa. Czas oczekiwania na gotową koronę wynosi około tygodnia, a sam zabieg jej założenia nie trwa długo i jest bezbolesny ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.