Allecoudent

Recesja dziąseł – objawy, przyczyny, leczenie

Recesja dziąseł to dość powszechny problem stomatologiczny, z którym każdego roku odwiedza gabinet dentystyczny wielu pacjentów. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat, podpowiemy, jak podstępować w razie pojawienia się niepokojących objawów oraz jak wygląda leczenie tego problemu. Recesja dziąseł – co to jest i jak ją leczyć? Dowiedz się już dziś!

recesja dziąsła

Warto zacząć od tego, czym jest recesja dziąseł. To schorzenie stomatologiczne, które polega na odsłonięciu korzeni zębów w wyniku cofania się dziąseł w kierunku ich wierzchołków. Przyczyn tego problemu jest wiele, a niektóre z nich są związane bezpośrednio z zaniedbaniem właściwej, codziennej higieny jamy ustnej. W przypadku braku leczenia, schorzenie będzie postępować, dlatego warto podjąć kroki już w początkowym jego stadium.

Gdy problem zostanie zlekceważony przez długi czas, może się okazać, że na leczenie będzie za późno, a w efekcie zaniedbania może dojść do wypadnięcia zębów. Jednak to nie koniec kłopotów, gdyż może również dość do poważnego stanu zapalnego kości, co negatywnie odbije się na kondycji zdrowotnej całego organizmu.

Przyczyny wskazujące na recesję dziąseł

Przyczyn recesji dziąseł może być wiele – na części z nich mamy bezpośredni wpływ, a na pozostałą zupełnie nie, przez co trudniej się uchronić przed pojawieniem się problemu. Jednak warto poznać najczęstsze powody, które przyczyniają się do recesji dziąseł. Wśród nich można wymienić:

 • nieleczone wady zgryzu,
 • stłoczenie zębów,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • nieprawidłową higienę jamy ustnej,
 • zbyt mocne mycie zębów,
 • stosowanie past abrazyjnych do mycia zębów o silnych właściwościach ściernych,
 • silne i częste zgrzytanie i zaciskanie zębów,
 • używanie szczoteczki z bardzo twardym włosiem,
 • zapalenie przyzębia,
 • uraz mechaniczny,
 • noszenie kolczyków w jamie ustnej,
 • niewłaściwe wykonanie uzupełnień protetycznych,
 • cienki biotyp dziąseł,
 • cienka blaszka kostna pokrywająca ząb bądź jej ubytek.

Recesje dziąseł – pierwsze objawy, których nie warto lekceważyć

Rozwój recesji dziąseł i objawy są zwykle widoczne na pierwszy rzut oka, jednak z uwagi na fakt, że schorzenie postępuje stopniowo, to niekiedy łatwo przeoczyć pierwsze symptomy. Na początku dochodzi do cofnięcia linii dziąseł, przez co ząb wydaje się dłuższy, gdyż widoczna staje się jego większa część. Ponadto może pojawić się ból, towarzyszący szczotkowaniu zębów oraz nadwrażliwość odczuwana w trakcie jedzenia i picia, ja i obrzęk dziąseł i innych miejsc w obrębie jamy ustnej.

Brak reakcji może doprowadzić do szybkiego rozwoju próchnicy z uwagi na tworzącą się kieszonkę w miejscu, w którym dziąsła stykają się z zębem, stanowiącą idealną przestrzeń do rozwoju bakterii. Ze względu na lokalizację problemu może również dojść do zapalenia miazgi zęba, przez co konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Recesja dziąseł – cena leczenia, metody i ich przebieg

Recesja dziąseł to bardzo poważny problem, który wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie. Zaawansowane stadium schorzenia jest zwykle bardzo widoczne, co może skutecznie obniżać pewność siebie. Zatem w każdym przypadku, gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy opisywanego problemu, koniecznie udaj się do stomatologa w celu zdiagnozowania i podjęcia skutecznego leczenia.

Niestety leczenie recesji dziąseł nie jest takie proste i bezproblemowe, jak np. wypełnianie ubytków czy usuwanie kamienia nazębnego. Można wyróżnić kilka metod, które różnią się inwazyjnością oraz przebiegiem. Istnieje możliwość pokrycia recesji dziąsła materiałem kompozytowym, który zniweluje nadwrażliwość zębów i przykryje odsłoniętą część. Dentyści często wykonują również zabieg mający na celu wygładzenie powierzchni korzenia podczas usuwania kamienia, dzięki czemu stanie się ona gładka w miejscu połączenia dziąsła z zębem. Stomatolodzy oferują również odbudowę zanikającego dziąsła, jednak jest to zabieg chirurgiczny, wymagający dużej ingerencji, podobnie jak przeszczep dziąsła, gdy pobierany jest fragment z innego obszaru jamy ustnej i przenoszony do miejsca wystąpienia recesji.

Z uwagi na mnogość metod leczenia, trudno jednoznacznie określić koszty leczenia recesji dziąseł lub też wskazać konkretną cenę za zabieg. Końcowy koszt zależy głównie od wybranej metody, stopnia problemu oraz wielkości powierzchni korygowanego dziąsła.

Jak się chronić przed recesją dziąseł?

Czy da się uchronić przed recesją dziąseł? W wielu przypadkach zdecydowanie tak, a jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie gdy mowa o problemach w jamie ustnej, których leczenie jest zwykle długotrwałe i kosztowne. Profilaktyka pomaga zapobiegać pojawieniu się recesji, a odpowiednie działania związane z higieną jamy ustnej mogą także chronić przed dalszym postępowaniem istniejącego już schorzenia dziąseł.

Przede wszystkim należy:

 • zrezygnować z mocnego i energicznego szczotkowania zębów,
 • korzystać ze szczoteczki z miękkim włosiem, która pomoże chronić szkliwo i dziąsła,
 • regularnie stosować płukanki i nici dentystyczne, które zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej,
 • systematyczne usuwać kamień i korzystać z zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym,
 • ograniczyć palenie papierosów.

FAQ:

 1. Recesja dziąseł – co to jest?

Recesja dziąseł to problem zdrowotny zlokalizowany w jamie ustnej, gdy dochodzi do cofania się linii dziąseł, w wyniku czego zostają odsłonięte korzenie zębów. Schorzenie postępuje stopniowo, dlatego niekiedy trudno zauważyć pierwsze objawy. Jednak w momencie dostrzeżenia niepokojących symptomów należy od razu udać się do stomatologa.

 1. Jakie są przyczyny recesji dziąseł?

Przyczyną recesji dziąseł może być uraz mechaniczny, zapalenie przyzębia, zbyt agresywne i mocne szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki z twardym włosiem, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, kamień nazębny, nieleczone wady zgryzu, cienki biotyp dziąseł, silne zgrzytanie zębami, a także nałogowe palenie papierosów.

 1. Recesja dziąseł – ile kosztuje leczenie?

Koszt leczenia recesji dziąseł zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej metody leczenia, która może polegać między innymi zastosowaniu materiału kompozytowego, wygładzeniu powierzchni zęba, odbudowaniu zanikającego dziąsła lub jego przeszczepu.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.