Allecoudent

Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Zapalenie przyzębia, potocznie nazywane paradontozą, to poważna choroba infekcyjna tkanek przyzębia. W skrajnych przypadkach infekcja może prowadzić do rozchwiania i utraty nawet zdrowych zębów. Jakie są przyczyny, objawy i możliwe leczenie zapalenia przyzębia?

”zapalenie

Przyzębie i jego stan zapalny

Przyzębie jest zespołem tkanek, które otaczają oraz unieruchamiają ząb. Zadaniem przyzębia jest ochrona zęba przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej. Na przyzębie w jamie ustnej człowieka składają się dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Te tkanki i błony otaczają ząb, a ich zadaniem jest utrzymanie go w zębodole.

Prawidłowa higiena przyzębia wymaga zastosowania szczoteczki z miękkim lub średniej twardości włosiem, nici dentystycznej, różnego rodzaju płukanek, a także poddawaniu się zabiegom skalingu naddziąsłowego i poddziąsłowego. Jednak nawet przy stosunkowo dobrej higienie jamy ustnej mogą pojawić się zmiany, które negatywnie oddziaływać zarówno na przyzębie, jak i zdrowe uzębienie.

Jednym z chorób tych tkanek jest zapalenie przyzębia (łac. periodontitis). To infekcja tkanek przyzębia, która w niektórych sytuacjach może prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. W polskiej systematyce jest zaliczana do jednej z chorób przyzębia (periodontopatii). Profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się dziedzina stomatologii: periodontologia.

W zakresie tej choroby wyróżnia się:

 • przewlekłe zapalenie przyzębia,
 • agresywne zapalenie przyzębia,
 • zapalenie przyzębia w przebiegu chorób ogólnych.

Przyczyny zapalenia przyzębia

Wśród przyczyn chorób przyzębia wyróżnia się:

 • nieodpowiednią higienę przyzębia,
 • bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego,
 • czynniki genetyczne,
 • nieprawidłowy zgryz,
 • palenie papierosów,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • zaburzenia hormonalne i ogólnoustrojowe,
 • nieprawidłowa dieta,
 • nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne,
 • niektóre przyjmowane leki.

Na choroby przyzębia może mieć wpływ zarówno jeden, jak i wiele czynników, więc czasami trudno jest wyróżnić konkretny z nich. Powszechnie twierdzi się, że na zapalenie przyzębia częściej narażone są osoby powyżej 35 roku życia, a także osoby palące papierosy.

Wystąpienie chorób przyzębia może mieć natomiast wpływ na inne choroby organizmu, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń tętniczych czy niektóre nowotwory. Terapia periodontologiczna może wpłynąć z kolei na cofnięcie się wspomnianych chorób. Okazuje się, że zapalenie przyzębia dotyczy aż 50% populacji dorosłych pacjentów.

Objawy zapalenia przyzębia

Spośród pierwszych objawów zapalenia przyzębia można wyróżnić obnażenie szyjek zębów, które występuje jednocześnie przy zapaleniu dziąseł. W trakcie choroby traci się kości wyrostka zębodołowego i aparatu więzadłowego zęba. Przy ostrych stanach zapalnych może pojawiać się także ból oraz krwawienie dziąseł.

Wśród objawów paradontozy wyróżnia się także:

 • samoistne lub wywołane szczotkowaniem krwawienie z dziąseł
 • zaczerwienienie i widoczny obrzęk,
 • nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz na dotyk (odczuwalny ból),
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • specyficzny posmak w ustach,
 • obniżenie szyjek zębowych,
 • cofnięte dziąsła,
 • rozchwianie zębów i przerwy między nimi,
 • ropna wydzielina pomiędzy dziąsłem a zębem,
 • ropień tkanek przyzębia.

Wystąpienie któregoś z powyższych objawów powinno skłonić do kontrolnej wizyty w specjalistycznym gabinecie dentystycznym oraz u periodontologa.

Leczenie zapalenia przyzębia

Celem terapii periodontologicznej jest wyeliminowanie stanu zapalnego oraz spłycenie kieszonek przyzębnych. Wczesne wykrycie problemów z przyzębiem pozwala poradzić sobie z nimi w nieinwazyjny sposób. Łagodna paradontoza może być wyleczona przez systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, a także korektę nieprawidłowo wykonanych wypełnień lub uzupełnień protetycznych.

Leczenie zapalenia przyzębia przebiega w 3 etapach:

Etap I

Faza higienizacyjna - na początkowym etapie stomatolog przeprowadza profesjonalną higienizację oraz zaleca pacjentowi dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej w warunkach domowych.

Etap II

Faza korekcyjna - rozpoczyna się od leczenia periodontologicznego bez stosowania zabiegów chirurgicznych. W fazie korekcyjnej przeprowadza się zabieg usunięcia złogów nazębnych, które znajdują się pod dziąsłami. W ramach tego etapu poleruje się również powierzchnie korzeni. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w przypadku stwierdzenia u pacjenta głębokich kieszonek.

Etap III

Faza podtrzymująca - ostatnim etapem leczenia zapalenia przyzębia jest utrzymanie osiągniętych rezultatów w poprzedniej fazie. Na tym etapie ważne są systematyczne kontrole periodontologiczne oraz higienizacyjne.

Jak zapobiegać zapaleniu przyzębia?

Paradontoza może prowadzić do utraty nawet zdrowych zębów, dlatego trzeba zadbać nie tylko o prawidłowe wyleczenie tej choroby, ale także zapobiegać jej powstawaniu na nowo.

Lista czynności zaliczających się do profilaktyki periodontologicznej:

 1. Szczotkowanie zębów - usuwanie resztek jedzenia po każdym posiłku wpływa nie tylko na nasz komfort, ale również zabezpiecza okolice przydziąsłowe, gdzie przeważnie gromadzi się najwięcej płytki nazębnej - tam właśnie może rozpocząć się stan zapalny dziąseł. Przy szczotkowaniu zębów warto zadbać także o wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty. Najlepsze efekty w usuwaniu płytki nazębnej zapewniają szczoteczki o średniej twardości włosia (medium). Dla osób ze skłonnością do zapaleń dziąseł oraz przyzębia zaleca się pasty z dodatkiem chlorheksydyny, która wykazuje działanie antybakteryjne. Niezwykle istotnym punktem w szczotkowaniu zębów jest także oczyszczanie języka, na którym znajdują się bakterie powodujące zapalenie dziąseł. W tym zakresie można zastosować specjalne szczoteczki do języka lub czyściki.

 2. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych - nici dentystyczne, irygatory, szczoteczki międzyzębowe i inne przybory do prawidłowego czyszczenia szczelin między zębami to podstawa w każdej łazience. Irygacja dziąseł działa również jak masaż oraz stymulacja, co może przyczynić się do poprawy ukrwienia dziąseł i nadania im zdrowego wyglądu.

 3. Płukanie jamy ustnej - skutecznym wsparciem w dbaniu o higienę jamy ustnej są również różnego rodzaju płyny do płukania. Nie powinny one zastępować szczotkowania, a jedynie wspomagać ten proces, zapewniając dodatkowo świeży oddech.

 4. Kontrola prawidłowego szczotkowania - przeprowadzenie kontroli w domowych warunkach jest możliwe: w tym zakresie można zastosować specjalne preparaty, które wybarwiają płytkę nazębną.

 5. Profesjonalna profilaktyka w gabinecie dentystycznym - nawet odpowiednie zadbanie o jamę ustną w domu nie zastąpi wizyty w specjalistycznym gabinecie - warto systematycznie odwiedzać gabinety dentystyczne, w których specjaliści przeprowadzą kontrolę i doradzą najkorzystniejsze rozwiązania. Do profesjonalnej profilaktyki można zaliczyć usunięcie kamienia nazębnego (skaling, piaskowanie), a także polerowanie oraz fluoryzację zębów.

Zainteresowanych zabiegami przeprowadzanymi w naszym gabinecie zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy także do zapisania się na wizytę kontrolną, która umożliwi profesjonalną ocenę stanu zębów oraz podjęcie ewentualnego leczenia.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.