Allecoudent

Dziąsło po wyrwaniu zęba – jak się goi? Jak przyspieszyć gojenie?

Ekstrakcja zęba to niezbyt przyjemne doświadczenie, jednak w wielu przypadkach może okazać się koniecznością. Dziąsło po wyrwaniu zęba może być mocno spuchnięte, nadwrażliwe oraz bolesne, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i zachowanie szczególnej ostrożności kilka dni po zabiegu oraz stosowanie się do zaleceń stomatologa. Dowiedz się, jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba i na jakie dolegliwości się przygotować.

dziąsło po wyrwaniu zęba

Kiedy zachodzi konieczność ekstrakcji zęba?

Podczas leczenia i zabiegów stomatologicznych bardzo istotne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Propozycję wyrwania zęba należy skonsultować, gdyż ekstrakcja powinna być zawsze ostatecznością. Najczęściej ekstrakcja następuje gdy pozostawienie zęba może negatywnie wpływać na kondycję całego uzębienia czy też powodować problemy w funkcjonowaniu narządu żucia. 

Dodatkowo zabieg wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego w celu korekcji wady zgryzu. Ząb kwalifikuje się do usunięcia, gdy znalazł się w szczelinie złamanej szczęki lub żuchwy, gdy próchnica dotrze głęboko do jego wnętrza, a także wtedy, gdy zakażenie zniszczy dużą część korzenia lub otaczającej go kości.

Czy usuwanie zęba boli?

Ekstrakcją zęba nazywamy jego usunięcie. Wiele osób obawia się, że wyrywaniu towarzyszy duży ból, przez co bardzo często odkładamy w czasie wizytę u dentysty. Nie jest to dobry pomysł. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Nowoczesne środki znieczulające oraz urządzenia i narzędzia wykorzystywane przez stomatologów gwarantują bezbolesną ekstrakcję zębów, dlatego nie ma się czego obawiać. Poza faktem, iż zabieg tego rodzaju nie należy do najprzyjemniejszych, to jednocześnie może zakończyć naszą mękę, jeśli przez długi czas borykaliśmy się z bólem lub stanem zapalnym.

Jak przebiega proces gojenia po usunięciu zęba?

Mogłoby się wydawać, że po usunięciu zęba można odetchnąć z ulgą. Jednak czy to na pewno koniec problemu? Warto wiedzieć, że liczne powikłania przy braku stosowania się do zaleceń stomatologa mogą wiązać się z dużym dyskomfortem podczas gojenia się rany, uszkodzonych naczyń krwionośnych i tkanek miękkich. Szczególnie gdy ząb był usuwany tradycyjną metodą, bez szwów, w wyniku czego tuż po zabiegu wytworzył się galaretowaty skrzep, który już w gabinecie miał zatamować krwawienie i jednocześnie stanowić naturalny opatrunek dla świeżej rany. Powstaje on na skutek wypełnienia się krwią dziury po wyrwanym zębie.

Należy za wszelką cenę unikać jego zerwania się lub rozpuszczenia, gdyż może to znacznie przedłużyć gojenie i spowodować dalsze komplikacje. Dlatego w sytuacji kiedy zauważysz, że rana bardzo długo się goi lub w przypadku problemu ze skrzepem koniecznie udaj się na konsultację do lekarza.

Dziąsło po wyrwaniu zęba – na co trzeba się przygotować?

Wyrwanie zębów trzonowych bardzo często poprzedza nacięcie dziąsła, które w większości przypadków jest konieczne. Z tego względu należy przygotować się na dolegliwości bólowe po zabiegu ekstrakcji, gdyż w miejscu usunięcia zęba naruszone zostają pobliskie tkanki i naczynia krwionośne, przez dużą ingerencję stomatologa. 

Warto skupić się na samym dziąśle, które po wyrwaniu z pewnością spuchnie, będzie nadwrażliwe i bolesne. Są to zupełnie normalne objawy, które nie powinny wzbudzać paniki. W pierwszym dniu tuż po przebudzeniu opuchlizna może być jeszcze większa niż po zabiegu. Z tego względu możemy otrzymać od lekarza receptę na antybiotyki, które przyczynią się do szybszego gojenia rany. 

Jednak warto pamiętać, że miejsce pozabiegowe narażone będzie na nadkażenia bakteryjne, stany zapalne i inne powikłania, które mogą mieć ciężki przebieg, dlatego bardzo ważne jest dbanie o tę okolicę wedle zaleceń lekarza.

Ile goi się dziąsło po ekstrakcji zęba?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy organizm jest inny. Silny ból pozabiegowy zwykle pojawia się po około 5 godzinach po usunięciu zęba, gdy ustaje działanie środków przeciwbólowych podanych przez dentystę. Może on utrzymywać się około 3-4 dni. Zwykle cały proces gojenia trwa 7 dni, jednak dziąsło odzyskuje swój docelowy kształt najczęściej po pół roku od ekstrakcji, dlatego należy być cierpliwym.

Czego nie robić po ekstrakcji, aby nie drażnić bolesnego dziąsła?

Bardzo istotne jest zastosowanie się do kilku podstawowych zasad, które z pewnością zostaną przekazane przez stomatologa lub chirurga stomatologicznego wykonującego zabieg. Przede wszystkim należy:

  • trzymać tampon założony po ekstrakcji przez około 30 minut, gdyż ma on na celu zahamowanie krwawienia i umożliwienie uformowanie się skrzepu zamykającego ranę pozabiegową;
  • unikać palenia papierosów, picia alkoholu oraz gorących napojów;
  • unikać spożywania gorących pokarmów;
  • ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny;
  • zachować ostrożność podczas dbania o higienę jamy ustnej, aby nie uszkodzić skrzepu, stosując płukanki działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym;
  • ostrożnie szczotkować zęby, aby nie uszkodzić rany;
  • pić dużo wody, aby chronić organizm przed nadmiernym odwodnieniem;
  • w razie potrzeby, przy nasilonym bólu, zażyć leki przeciwbólowe, które przyniosą ulgę.

Ropne zapalenie zębodołu – najczęstsze powikłanie po wyrwaniu zęba

Podczas gojenia mogą nastąpić pewne komplikacje. Najczęstszym z nich jest poekstrakcyjne zapalenie zębodołu powstające na skutek wypłukania się skrzepu. W takiej sytuacji czas gojenia okolicy pozabiegowej znacznie się przedłuża. Niestety towarzyszy mu silny ból. Suchy zębodół warto płukać delikatnymi płukankami, np. roztworem soli fizjologicznej, który działa antybakteryjnie i pozwala usunąć resztki pokarmowe.

FAQ:

Dziąsło po wyrwaniu zęba – suchy zębodół
Suchy zębodół to jedno z najczęstszych powikłań po wyrwaniu zęba. Jest to choroba o podłożu zapalnym, charakteryzująca się brakiem obecności skrzepu w miejscu rany. Okolica jest zaczerwieniona, spuchnięta i bardzo bolesna, a także może być widoczna kość. Konieczne jest udanie się na wizytę do specjalisty, który zaproponuje skuteczne leczenie.

Czy wyrywanie zęba boli?
Wybierając sprawdzony gabinet dentystyczny lub renomowaną chirurgię stomatologiczną można mieć pewność, że zabieg ekstrakcji będzie bezbolesny. Podany środek znieczulający uśmierzy ból i zapewni komfort pacjentowi. Jednak konieczne jest stosowanie się do zaleceń, aby uniknąć powikłań pozabiegowych, do których należy między innymi suchy zębodół.

Jak przyspieszyć gojenie jamy ustnej po ekstrakcji zęba?
Po ekstrakcji niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń dentysty lub chirurga stomatologicznego. Najczęściej w celu przyspieszenia gojenia jamy ustnej warto stosować płukanki antybakteryjne. Ponadto należy unikać spożywania gorących napojów, palenia papierosów czy intensywnych ćwiczeń.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.