Allecoudent

Ekstrakcja zęba - jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba?

Usuwanie zęba, potocznie nazywane wyrywaniem, a fachowo - ekstrakcją, w niektórych sytuacjach jest koniecznością. Ekstrakcji zęba dokonuje się, gdy nie jest już możliwe leczenie zachowawcze. Na czym polega zabieg usunięcia zęba, jak się do niego przygotować i do jakich zaleceń stosować po wyrwaniu zęba?

”Ekstrakcja

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, polegający na usunięciu jednego lub kilku zębów z zębodołu. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, najczęściej przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Usunięcie zęba niweluje ognisko bólu i stanu zapalnego, rozwój choroby jamy ustnej, a do tego często także wspiera proces korygowania wad zgryzu oraz zatrzymuje infekcje i choroby dziąseł.

Niewłaściwie przeprowadzony zabieg usunięcia zęba może prowadzić do miejscowych powikłań, do których zalicza się m.in. zranienie tkanek miękkich, uszkodzenie sąsiednich zębów, a nawet złamanie kości czy zwichnięcie żuchwy. Zastosowanie właściwych narzędzi przez wykwalifikowanego stomatologa pozwala uniknąć powikłań, a nawet zmniejszyć ból pozabiegowy. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do zabiegu ekstrakcji zęba i chcemy pokazać, że ten proces nie musi kojarzyć się ze stresem, strachem czy bólem. Kluczem jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań i stosowanie się do zaleceń ekspertów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Wskazania do ekstrakcji zęba

Pomimo rozwoju nowoczesnej chirurgii stomatologicznej i wielu sposobów na wyleczenie zębów, nadal pojawiają się sytuacje, kiedy trzeba wyrwać ząb. Chirurg stomatolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad i konsultacje z pacjentem, ocenia stan jamy ustnej, czasem wykonuje również dodatkowe badania, które pomogą upewnić się, że nie można już uratować zęba.

Wskazaniami do usunięcia zęba są:

 • Zapalenie miazgi i tkanek twardych.
 • Niedrożność kanałów.
 • Niedostateczna ilość tkanek zęba do odbudowy.
 • Stany chorobowe przyzębia.
 • Nawracające stany zapalne tkanek przyzębia.
 • Korzenie zęba poza zębodołem.
 • Złamania lub pęknięcia zębów.

Do wskazań usunięcia wybranych zębów można zaliczyć również leczenie ortodontyczne. Najczęściej decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego jest uwarunkowana powodami wizualnymi. Stomatolodzy i ortodonci uświadamiają jednak pacjentów, że krzywy zgryz może generować więcej problemów i dolegliwości, na przykład rozwój próchnicy w obrębie jamy ustnej. W niektórych przypadkach do założenia aparatu ortodontycznego wymagane jest usunięcie zęba.

Najczęstszym procesem jest ekstrakcja ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Ewolucja sprawia, że ludzkie ciała dostosowują się do panujących warunków i stosowanych nawyków - w czasach, gdzie głównym pożywieniem człowieka było mięso, ósemki pomagały w lepszym rozdrabnianiu pokarmu. Obecnie, gdy zmienia się dieta, zęby mądrości stają się mniej potrzebne, a czasem nawet zbędne. Choć usuwanie zębów pod aparat ortodontyczny nie zawsze jest konieczne, to istnieje taka możliwość. Ostateczna decyzja jest jednak uzależniona od stanu uzębienia oraz wady zgryzu.

Jak przygotować się do wyrwania zęba?

Pierwszym krokiem przed zabiegiem usunięcia zęba jest wywiad dentystyczny. Należy poinformować stomatologa o chorobach i dolegliwościach, takich jak:

 • wrodzone wady serca,
 • choroby wątroby,
 • protezy stawów,
 • uszkodzone lub sztuczne zastawki serca.

Właściwe przygotowanie do ekstrakcji zęba zapewnia pacjentowi komfort psychiczny. Przed zabiegiem warto zjeść posiłek, ponieważ 2 godziny po usunięciu zęba nie będzie można jeść ani pić. Bezpośrednio przed zabiegiem należy pić tylko niegazowaną wodę. Ważnym czynnikiem w przygotowaniu się do wizyty u dentysty jest higiena jamy ustnej. Należy umyć oraz nitkować zęby. Można przepłukać jamę ustną specjalnym płynem stomatologicznym.

Nie należy się nastawiać na to, że wizyta będzie się wiązać z bólem, a jedynie z pewnym dyskomfortem. Warto pamiętać, że przy znieczuleniu miejscowym wyrywanie zęba nie sprawia bólu. Częstą i zalecaną praktyką jest także przyjście do gabinetu dentystycznego z bliską osobą, która będzie mogła wesprzeć pacjenta oraz pomóc przy powrocie do domu.

Czy wyrywanie zęba boli?

Bez znieczulenia miejscowego wyrywanie zęba jest zabiegiem bolesnym. Gdy zęby są rozchwiane i ma się świadomość tego, że zabieg będzie bardzo szybki, wówczas można zrezygnować ze znieczulenia, jednak w większości przypadków stomatolog podaje środek znieczulający. Po zadziałaniu środka nie odczuwa się bólu, a jedynie delikatny dyskomfort.

Ile kosztuje ekstrakcja zęba? Jaka jest cena?

Koszt usunięcia zęba oscyluje w pewnych granicach kwotowych ze względu na stopień trudności zabiegu oraz ilość zużytego materiału. Znieczulenie i zdjęcie RTG zazwyczaj są wliczane w cenę zabiegu.

 • Usunięcie zęba mlecznego 100-150 zł.
 • Usunięcie zęba stałego 150-250 zł.
 • Chirurgiczne usunięcie zęba 300-450 zł.
 • Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości 500-800 zł.

Umów się na wizytę!

Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?

Opieka nad raną

Ekstrakcja ósemki lub innego zęba nie trwa długo, jednak czas rekonwalescencji może trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od stosowania się do zaleceń stomatologa. Po usunięciu zęba należy przez około 30 minut mocno zagryzać jałowy wacik, którym jest przykryta rana. Należy dbać o to, by rana miała dobre warunki do gojenia - zalecane są odpoczynek, zimne okłady, a także powstrzymanie się od palenia papierosów, które nasila krwawienie. Jeśli po ekstrakcji zakładane były szwy, to należy usunąć je po 7-10 dniach.

Co jeść po usunięciu zęba?

Po ekstrakcji zęba zaleca się stosowanie miękkiej i płynnej diety. 2 godziny po zabiegu usunięciu zęba nie można niczego pić ani jeść. Dobę po ekstrakcji należy unikać gorących i ostrych pokarmów oraz produktów spożywczych o twardej konsystencji. Zaleca się picie letnich lub zimnych napojów przez słomkę.

Skrzep po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba dziura wypełnia się krwią, z której następnie powinien stworzyć się skrzep. Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest tzw. suchy zębodół, czyli niewytworzenie się wspomnianego skrzepu z krwi. Dzieje się tak przez nieumyślne wypłukanie skrzepu lub rozpuszczenie go w inny sposób (np. zbyt długie trzymanie opatrunku w jamie ustnej, niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt szybkie spożycie jedzenia lub napoju po ekstrakcji). Suchy zębodół objawia się silnym bólem.

Obrzęk lub opuchlizna po wyrwaniu zęba

Naturalnym zjawiskiem po zabiegu usunięcia zęba jest obrzęk tkanek miękkich. W celu zmniejszenia opuchlizny przez 12 pierwszych godzin po zabiegu warto przykładać zimne okłady nad operowanym miejscem. Okłady należy trzymać maksymalnie 15 minut, robiąc godzinne przerwy. Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry (można zastosować ręcznik). Okolicę dziury po ekstrakcji zęba nie należy narażać na wysokie temperatury.

Higiena jamy ustnej po ekstrakcji zęba

Przez 48 godziny po zabiegu nie należy płukać jamy ustnej. Po upływie tego czasu należy to robić na tyle delikatnie, by nie wypłukać skrzepu. Można szczotkować zęby miękką szczoteczką, omijając operowane miejsce.

Odpoczynek

Istotnym czynnikiem po wyrwaniu zęba jest także odpoczynek - minimum 48 godzin od zabiegu należy zrezygnować z aktywności fizycznej.

Zalecenia w pigułce:

 • do 30 minut po zabiegu: uciskać wacik,
 • do 2 godzin po zabiegu: nie wolno jeść ani pić,
 • do 12 godzin po zabiegu: zimne okłady ,
 • do 24 godziny po zabiegu: nie palić papierosów, ,
 • do 48 godziny po zabiegu: nie płukać jamy ustnej.

Kiedy skontaktować się z lekarzem lub przyjechać na wizytę kontrolną?

 • gdy dolegliwości bólowe nie ustępują pomimo zażywania przepisanych leków,
 • jeśli krwawienie nie ustępuje,
 • w momencie, gdy występuje gorączka,
 • gdy w trzeciej dobie po zabiegu dochodzi do nasilenia opuchlizny.

Ból po wyrwaniu zęba

Odczuwalny ból po ekstrakcji zęba jest naturalną reakcją organizmu. Wówczas można przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Główną przyczyną silnego bólu po wyrwaniu zęba może być wcześniej wspomniany suchy zębodół. Charakteryzuje się narastającym bólem, który promieniuje do skroni, ucha, a nawet oczodołu. Często współwystępującym objawem jest podwyższona temperatura związana ze stanem zapalnym.

Ekstrakcja zęba w gabinecie stomatologicznym Allecoudent

Specjaliści z naszego gabinetu dentystycznego chętnie odpowiedzą na pytania związane z każdym rodzajem zabiegu usunięcia zęba. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, wiedząc, że różne osoby zupełnie inaczej pochodzą do tematu usunięcia zęba - zarówno mlecznego, stałego, jak i tzw. zęba mądrości. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na naszej stronie internetowej, a także do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszej placówki. Zachęcamy również do odwiedzenia siedziby naszego gabinetu stomatologicznego w Poznaniu.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.