Allecoudent

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba to trudny i złożony zabieg, który powinien być przeprowadzany pod okiem doświadczonego specjalisty. Aby uniknąć dodatkowych komplikacji, warto stosować się do określonych wskazówek, dotyczących również spożywania pokarmów. W niniejszym artykule omówimy procedurę wyrwania zęba oraz zalecenia, do jakich należy się stosować po zabiegu.

co jeść po ekstrakcji zęba

Wyrwanie zęba — na czym polega ten zabieg?

Ekstrakcja inaczej wyrwanie zęba to zabieg wykonywany przez chirurga stomatologicznego lub dentystę. Jednak zanim opiszemy przebieg tej procedury, warto poznać przyczyny ekstrakcji zęba. Każdy stomatolog po rozpoznaniu schorzeń zęba, stara się go wyleczyć.

Sprawdź: Ekstrakcja zęba - jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba?

W wyjątkowych przypadkach, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, specjalista rozważa decyzję o przeprowadzeniu zabiegu wyrwania zęba. Dzieje się tak, gdy chory ząb zagraża sąsiadującym zębom lub nie jest możliwy do wyleczenia. Ekstrakcja jest zalecana w przypadku, gdy inne metody leczenia stomatologicznego takie jak leczenie kanałowe mogą okazać się nieskuteczne.

Wskazania do zabiegu ekstrakcji zęba:

 • zaawansowana próchnica,
 • silne zapalenie miazgi,
 • zapalenie przyzębia,
 • schorzenie tkanek twardych zęba.

Sam przebieg ekstrakcji zęba przebiega z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Stomatolog doprowadza do zwichnięcia i zerwania więzadła otaczającego ząb. W ten sposób następuje oddzielenie zęba od kości. Następnym etapem jest wyjęcie zęba z zębodołu. Stomatolog powinien pamiętać o dokładnym oczyszczeniu zębodołu. W ten sposób unikniemy poważnych komplikacji po zabiegu. Kolejną fazą jest skorzystanie z tamponu stomatologicznego w celu zatamowania krwawienia.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabieg ekstrakcji zęba powinien być wykonywany tylko pod okiem sprawdzonego i doświadczonego stomatologa lub chirurga. Dlatego, w żadnym przypadku nie należy tego zabiegu wykonywać samodzielnie w domu.

W naszym gabinecie dentystycznym w Poznaniu możesz bezpiecznie i bezboleśnie usunąć chory ząb. Pierwszym etapem jest konsultacja z naszym specjalistą, który oceni, czy istnieją wskazania do zabiegu. Następnie stomatolog wskaże odpowiednie zalecenia i reguły, jakich należy przestrzegać po zabiegu. Dzięki temu pacjent uniknie niebezpiecznych komplikacji.

Ekstrakcja zęba — przeciwwskazania

W wyjątkowych przypadkach stomatolog może stwierdzić przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Jedną z najczęstszych barier jest choroba przewlekła. Poniżej przedstawiamy listę przeciwwskazań.

Przeciwwskazania:

 • choroby serca i naczyń krwionośnych,
 • białaczka,
 • nadczynność tarczycy,
 • opryszczka,
 • szczękościsk.

W przypadku kobiet ciężarnych decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz. Najczęściej ekstrakcja zęba odbywa się po porodzie. Nie są to jednak wszystkie przeciwwskazania. Jeśli chorujemy na inne schorzenia, warto powiadomić o tym lekarza.

Ekstrakcja zęba — powikłania po zabiegu

Po zabiegu mogą pojawić się powikłania. Do najczęstszych zaliczamy krwawienie miejsca, w którym usunięto chory ząb oraz suchy zębodół. Jeśli pacjent zauważył u siebie inne objawy takie jak wysoka gorączka lub złe samopoczucie, wówczas należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Konsultacja z dentystą jest również konieczna w przypadku obfitego, długo utrzymującego się krwawienia oraz silnych dolegliwości bólowych.

Nasze centrum stomatologiczne zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, posiadających odpowiednie rekomendacje. Dlatego gwarantujemy bezpieczny zabieg bez komplikacji.

Sprawdź: Ile kosztują zęby wkręcane?

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Aby uniknąć niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia komplikacji, warto stosować się do określonych zaleceń. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Co można jeść po wyrwaniu zęba?

Przez pierwsze dwie godziny od wykonania zabiegu, należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez kilka, następnych dni pacjent powinien unikać spożywania gorących, twardych oraz kwaśnych posiłków, w tym produktów wymagających żucia i gryzienia. Warto spożywać potrawy o temperaturze pokojowej i płynnej konsystencji.

Co jeść po wyrwaniu zęba? Lista produktów:

 • owsianka,
 • zupa letnia,
 • jajecznica,
 • jajko na miękko,
 • jogurty,
 • koktajle,
 • puree warzywne.

Dla pacjentów po ekstrakcji zaleca się również spożywanie zup zmiksowanych.

Posiłki, których nie wolno spożywać po zabiegu:

 • dania na gorąco,
 • krakersy,
 • pieczywo,
 • słodycze,
 • twarde mięso,
 • orzechy,
 • dania pikantne i kwaśne,
 • produkty mocno przebarwione.

Wiemy już, co można jeść po wyrwaniu zęba. Pamiętajmy, że pokarmy należy spożywać wolno i ostrożnie. Dietę złożoną z produktów o płynnej konsystencji warto stosować do czasu całkowitego wygojenia rany. Po tym okresie można spożywać miękkie posiłki. Ze względów bezpieczeństwa, powrót do normalnej diety powinien następować stopniowo.

Co pić po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu zęba należy pić chłodne i letnie napoje takie jak woda niegazowana oraz soki owocowe. Pacjent powinien unikać alkoholu, napoi gazowanych, kolorowych i gorących. Nie wolno pić przez słomkę.

Ekstrakcja zęba — inne zalecenia

Oprócz właściwej diety występują również inne zalecenia. Dzięki niżej wymienionym wskazówkom pacjent uniknie groźnych schorzeń.

Po zabiegu należy unikać:

 • płukania jamy ustnej (do kilku godzin od zabiegu),
 • szczotkowania zębów (do 12 godzin od zabiegu),
 • wysiłku fizycznego (do dwóch dni od zabiegu),
 • dotykania palcami lub językiem rany,
 • palenia tytoniu.

Po upływie 12 godzin od zabiegu należy ostrożnie i delikatnie szczotkować zęby, unikając miejsca, w którym był usunięty ząb. W przypadku bólu warto sięgnąć po zimny okład z kostki lodu owiniętej ręcznikiem. Można zażyć środki przeciwbólowe takie jak paracetamol po konsultacji z lekarzem.

Podsumowanie

Zabieg wyrwania zęba może obejść się bez komplikacji pod warunkiem, gdy pacjent odpowiednio stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza. W celu profilaktyki schorzeń jamy ustnej, w tym zębów konieczne są regularne konsultacje ze stomatologiem. W razie jakichkolwiek pytań na temat procedury wyrwania zęba zachęcamy do kontaktu z naszym centrum.

FAQ:

1. Co można jeść po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu zęba powinno się unikać twardych pokarmów i przyjmować jedynie płynne pożywienie, np. musy owocowe, chłodne zupy, itp.

2. Co można pić po wyrwaniu zęba?

Po upływie określonego czasu po wyrwaniu zęba najlepiej pić wodę niegazowaną oraz unikać picia przez słomkę, którą można urazić miejsce po ekstrakcji zęba. Słodkie napoje mogą spowodować ból oraz doprowadzić do rozwoju bakterii.

3. Po jakim czasie od wyrwania zęba można jeść i pić?

Zaleca się, aby pierwszy posiłek spożyć minimum po upływie 2h po zabiegu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić do przedostania się jedzenia w miejsce po wyrwaniu zęba. Mogłoby to spowodować nie tylko ból, ale także poważniejsze dolegliwości, a nawet zakażenie rany.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.