Allecoudent

Hemisekcja zęba — na czym polega zabieg? Zalety i przeciwwskazania

Zachwycający, zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. By zadbać o kondycję zębów, należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Często zdarza się jednak, że niektóre zęby wymagać będą całkowitego usunięcia — tak zwanej ekstrakcji. By tego uniknąć, czasem można zastosować hemisekcję. Ile to kosztuje? Jak wygląda hemisekcja zęba?

hemisekcja zęba

Na czym polega hemisekcja zęba?

Stomatologia wciąż rozwija się i działa w kierunku nowych, lepszych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie hemisekcja zęba. Ten zabieg pozwala „odratować” choćby część zainfekowanego zęba. Tak jak kiedyś nadawałby się do całkowitego usunięcia, tak teraz jesteśmy w stanie zachować chociaż jego naturalny fragment. Jak to przebiega?

W trakcie zabiegu hemisekcji usuwa się chorą część zęba — zarówno trzon, jak i korzeń. Odseparowanie pozwala na zachowanie zdrowej części zęba. Na jej podstawie tworzy się i umieszcza odbudowę protetyczną. Przy takim zabiegu nie musi być obecny anestezjolog — cały proces przebiega w znieczuleniu miejscowym.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Hemisekcja korzenia zęba — kiedy wykonać?

Usunięcie fragmentu korony i korzenia zęba, a następnie dokonanie jego odbudowy protetycznej jest lepszą alternatywą dla całkowitego usunięcia. Stosuje się ją, kiedy nie ma już możliwości leczenia kanałowego, lecz nie trzeba pozbywać się całego zęba. Zabieg hemisekcji najczęściej wykonywany jest:

 • w stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych — również tych z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi;
 • w powikłaniach po leczeniu endodontycznym;
 • w zmianach okołowierzchołkowych;
 • w przypadku pionowego złamania;
 • w dużych zmianach próchnicowych;
 • w niedrożnościach kanałów;
 • gdy występuje ubytek kości;
 • w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego;
 • przy wszelkich chorobach periodontologicznych — w obrębie rozwidleń korzeni.

To rozwiązanie sprawdza się również, gdy zawodzi leczenie zachowawcze. O możliwości przeprowadzenia zabiegu hemisekcji decyduje lekarz. Pamiętajmy, że nieleczenie próchnicy w obrębie korzeni stanowi niebezpieczeństwo dla pozostałych tkanek i poszczególnych narządów organizmu. Jeśli nasze dolegliwości wymagają takiego leczenia — nie odkładajmy tego w czasie. Usunięcie części korony i korzenia zabiegiem hemisekcji to w pełni bezpieczny i skuteczny proces.

Hemisekcja w stomatologii — zalety

Hemisekcja zęba jest świetnym zabiegiem, który pozwala uratować część własnego uzębienia w procesie usuwania chorych stanów zapalnych. Nowoczesna chirurgia stomatologiczna daje pacjentom coraz więcej metod na uzyskanie idealnego uśmiechu niższym kosztem. Dwie największe korzyści, które przynosi zabieg hemisekcji to zachowanie naturalnej części zęba i przewidywalność całego procesu.

Hemisekcja w stomatologii — zachowanie zdrowej części zęba

Zabieg hemisekcji przynosi nam przede wszystkim jedną, ogromną zaletę — nie zostajemy z całkowitym implantem. Część zęba, która ucierpiała wskutek np. stanu zapalnego, zostaje usunięta. Pozostałość, która jest zdrowa i naturalna, stanowi podstawę do odbudowy protetycznej. Częściowa proteza jest lepszym i przyjemniejszym rozwiązaniem niż pełna.

Hemisekcja w stomatologii — prosty proces

Zabieg hemisekcji nie może nas zaskoczyć. Proteza po usunięciu części korony i korzeni zęba zawsze wygląda tak samo. W przeciwieństwie do ekstrakcji — wtedy umieścić można implant, mostek lub inną protezę, a każde z nich wiąże się z inną procedurą.

Sprawdź: Jak zbudowany jest ząb?

Hemisekcja zęba — przeciwwskazania

Jeśli grozi nam stan zapalny wierzchołków korzeni lub wiemy, że czeka nas usunięcie fragmentu korony i korzeni zęba, warto zapoznać się z warunkami, w których nie zaleca się tego zabiegu. Odbudowa protetyczna może okazać się w tych przypadkach niemożliwa lub niezwykle utrudniona. Przeciwwskazania dotyczą przypadków, gdy:

 • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne dotyczy obu korzeni;
 • występuje paradontoza prowadząca do znacznego rozchwiania zęba;
 • występuje niekorzystna budowa anatomiczna zęba;
 • ząb ma zbyt krótkie korzenie.

Zależnie od indywidualnego stanu pacjenta, stomatolog może ocenić, że hemisekcja korzenia jest niewskazana. Może on jednak zaproponować inne rozwiązania odpowiadające sytuacji danego pacjenta. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Jak odbywa się hemisekcja korzenia?

W procesie hemisekcji zęba początkowo wykonuje się RTG miejsca, w którym występuje stan zapalny lub ubytek kości. Zanim dojdzie do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji, pacjent otrzymuje znieczulenie. Następnie stomatolog używa wiertła, by odciąć fragment zęba i usuwa go wraz z korzeniem. Po zabiegu hemisekcji zdrowa część zostaje poddana leczeniu. Odbudowując ząb, cementuje się wkład koronowo-korzeniowy w pozostającej części korzenia. Ostatnim etapem jest osadzenie korony protetycznej.

Hemisekcja — cena

Koszty zabiegów różnią się w zależności od stanu uzębienia, doświadczenia stomatologa czy nawet miasta, w którym szukamy usługi — podobnie wyceniana jest hemisekcja. Cena waha się od 300 do 1500 złotych. Istotne jest, by wybierać zaufanych stomatologów i nie podejmować decyzji wyłącznie na podstawie niskiej ceny za hemisekcję. Szukając specjalistów, dbamy o jakość naszej przyszłej odbudowy protetycznej.

Sprawdź: Augmentacja kości zęba — na czym polega zabieg?

FAQ:

Na czym polega hemisekcja zęba?

Jest ona zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu części korony i korzenia. Następnie uzupełnienia się ją protezą na bazie pozostawionej części zęba. Zazwyczaj stosuje się tę metodę, gdy np. występuje stan zapalny, a pozostałe możliwości leczenia zachowawczego zostały wyczerpane.

Jakie są zalety hemisekcji zęba?

Jeśli leczenie zachowawcze zawiodło, ogromną zaletą zabiegu hemisekcji jest uchronienie przed całkowitym usunięciem zęba. Zdrowa część korony i korzenia zęba zostaje w tym przypadku zachowana. W dodatku zabieg ten zazwyczaj przebiega podobnie — wiemy czego się spodziewać.

Jakie są przeciwwskazania do hemisekcji korzenia?

Nie należy wykonywać tego zabiegu, jeśli w leczeniu endodontycznym uszkodzono oba korzenie, nie ma możliwości odtworzenia protetycznego zęba, korzenie są zbyt krótkie lub pacjent jest w zaawansowanym stadium choroby przyzębia (paradontozy).

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.