Allecoudent

Augmentacja kości zęba — na czym polega zabieg?

Aby móc rozpocząć leczenie z zastosowaniem implantów, potrzebna jest tkanka kostna w odpowiedniej ilości i stanie. Niestety zazwyczaj po znacznym upływie czasu od utraty zęba mamy do czynienia z zanikiem kostnym. Niezbędny jest wówczas zabieg augmentacji kości. Dla kogo jest wskazany, czy jest bolesny i na czym polega regeneracja kości zęba? Sprawdź i odbuduj swój uśmiech!

agumentacja

Czym jest augmentacja kości szczęki?

Augmentacja to odbudowa kości zęba, niezbędna m.in. do rozpoczęcia leczenia implantologicznego. Stosowana jest w przypadku chorób przyzębia lub gdy nastąpił zanik kości. Nie ma znaczenia, czy doszło do niego w wyniku wybicia, choroby, czy ekstrakcji zęba z innego powodu.

Augmentacja kości określana jest też jako sterowana regeneracja lub nadbudowa kości zęba. Jest wypełnieniem ubytków w żuchwie lub szczęce pacjenta i prowadzi do poprawy jakości tkanki kostnej. 

Jaki materiał używany jest do augmentacji kości?

Chirurgia stomatologiczna wykorzystuje do odbudowy kości kilku biomateriałów dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta. Są to:

  • kość autogenna — materiał kostny pobrany najczęściej z żuchwy pacjenta,
  • kość homogenna — materiał pochodzący z banku kości lub obcych dawców (możliwe jest jednak odrzucenie przeszczepu),
  • ksenograft — odpowiednio przygotowany materiał pochodzenia zwierzęcego,
  • materiały alloplastyczne — organiczne lub nieorganiczne materiały kościozastępcze.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Przyjmuje się, że najlepsze materiały pochodzą z własnego organizmu, jednak zastosowanie każdego z powyższych również daje zadowalające i trwałe rezultaty.

Na czym polega augmentacja kości zęba?

Augmentacja kości to proces składający się z kilku etapów. W pierwszej kolejności wykonuje się diagnostykę obrazową i szereg badań mających na celu ocenę tkanki kostnej. Pozwala to lekarzowi dopasować właściwy materiał, za pomocą którego wykonana będzie nadbudowa kości zęba.

Właściwy zabieg polega na odpreparowaniu części błony śluzowej i tkanki okostnej. W tak przygotowane miejsce aplikowany jest materiał kostny pacjenta (przeszczep autogenny) lub materiał zastępczy. Następnie miejsce zabiegu pokryte zostaje specjalną błoną, która chroni przed wrastaniem tkanek miękkich i odpreparowanych wcześniej tkanek.

Ten etap związany ze sterowaną regeneracją kości zakończony zostaje odpowiednim zabezpieczeniem i zaopatrzeniem, co wspomaga proces odbudowy kości, wyklucza nieprawidłowe gojenie i minimalizuje ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Jak długo trwa odbudowa i regeneracja kości zęba?

Wszczepiony materiał ulega przebudowie zazwyczaj w ciągu 4-6 miesięcy po wprowadzeniu materiału kostnego. Czas ten zależy m.in. od obszaru, w którym wykonana została augmentacja kości. W tym okresie należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, stosować się do zaleconej diety i wskazań lekarza oraz pojawiać się na wizytach kontrolnych. 

Po tym czasie wykonywany jest szereg badań, które ukazują czy udało się doprowadzić stan tkanki kostnej do zadowalającego stanu, który umożliwi np. wszczepienie implantu i założenie protezy. Tymi zadaniami jednak kompleksowo zajmuje się już protetyka.

Czy augmentacja kości boli?

Zarówno odbudowa kości zęba, proces, w którym pobiera się tkankę kostną do przeszczepu, jak i późniejsze działania związane z zabiegiem implantacji, wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub narkozie. Decyduje o tym lekarz prowadzący i wykonujący poszczególne etapy leczenia.

W okresie po zabiegu augmentacji do czasu, gdy uzyskamy pełnowartościową tkankę kostną pacjenta w miejscu zaniku kości wyrostka, można stosować leki przeciwbólowe, które skutecznie uśmierzą wszelkie dolegliwości.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Możliwe powikłania — jak im zapobiec?

Po zabiegu augmentacji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stres, niestosowanie się do wytycznych, brak przestrzegania odpowiedniej diety mogą prowadzić do stanów zapalnych, odrzucenia przeszczepu, nieodbudowania kości zęba i uszkodzeń zębów sąsiednich. W najgorszych przypadkach wystąpić może zakażenie rany pooperacyjnej lub zapalenie kości szczęki.

Są to jednak niezwykle rzadkie sytuacje, które nie grożą nikomu, kto będzie stosował się do zaleconych po zabiegu wytycznych.

Augmentacja kości zęba — cena

Koszty, jakie generuje augmentacja kości szczęki, zależą od wielu czynników. Ceny augmentacji zaczynają się od około 800 zł i mogą sięgać nawet 3000 zł za jeden ząb. W pierwszej kolejności rozpatrywany jest stan tkanki kostnej, postęp zaniku kości wyrostka zębodołowego, sytuacja zdrowotna w miejscu braku zęba i cel augmentacji.

Przy wycenie ma znaczenie również materiał, z którego wykonana zostanie odbudowa zęba, liczba zębów do regeneracji oraz miejsce i specjalista, któremu powierzymy to zadanie. Cena w renomowanej klinice w metropolii będzie wyższa niż w mniejszym mieście. Nie oznacza to jednak, że jakość usług jest gorsza! Wręcz przeciwnie. Mniejsza placówka to zazwyczaj skupienie na konkretnym przypadku, komfort pacjenta i podejście w sposób maksymalnie indywidualny, pozbawiony rutyny.

FAQ: 

Ile kosztuje augmentacja kości?

W zależności od wielu czynników cena augmentacji za jeden ząb waha się od ok. 800 nawet do 3000 zł. Kwota zależy od wybranego specjalisty, stanu naszej tkanki kostnej, materiału, jaki zostanie użyty do uzupełnienia i procesu odbudowy. Istotny jest także cel, w jakim dokonujemy augmentacji, np. pod leczenie implantacyjne.

Kiedy wykonać augmentację kości?

Zabieg augmentacji kości przeznaczony jest dla osób z zanikiem tkanki kostnej po utracie zębów, które planują wstawienie implantów lub protezy. Jest to podstawowy zabieg w kierunku odbudowy zębów i przywrócenia pełnego zdrowia jamy ustnej oraz odzyskania pełnego uśmiechu.

Czy augmentacja kości boli?

Zabieg augmentacji przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu jamy ustnej. Po ustaniu jego działania i w okresie rekonwalescencji lekarz prowadzący może przepisać specjalne leki przeciwbólowe oraz antybiotyki.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.