Allecoudent

Wax-up i mock-up w protetyce stomatologicznej

Licówki to sposób na osiągnięcie perfekcyjnego uśmiechu — bez nieestetycznych szpar oraz widocznych ukruszeń. Dzięki nim można cieszyć się białymi i równymi zębami. Ponadto licówek nie trzeba wymieniać przez parę lat, co okazuje się bardzo komfortowe. Jednym z etapów ich zakładania jest zrobienie wax-upu i mock-upu. Co warto wiedzieć o tych czynnościach?

wax-up i mock-up w protetyce stomatologicznej

Czy warto zdecydować się na licówki?

Licówki są rodzajem wypełnienia protetycznego, wykonanego z żywicy kompozytowej lub porcelany. Pierwszy z tych materiałów trzeba docenić za spójność, wytrzymałość, i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Grubość licówki kompozytowej wynosi około 0,3 milimetra, co pozwala na zaoszczędzenie tkanek zęba podczas jego opracowywania. Należy dodać, że mają one jednolity kolor, jednak z czasem mogą ulegać przebarwieniom.

Sprawdź: Przebarwienia na zębach - jak sobie z nimi poradzić?

Z kolei porcelana jest odporna na przebarwienia, więc przez cały okres noszenia wykonanych z niej licówek, nie zmienią one swojego koloru. Ich plus stanowi również fakt, że nie osadza się na nich kamień, co poprawia higienę jamy ustnej. Niezależnie od wybranego materiału, dzięki licówkom można zakryć takie mankamenty w jamie ustnej jak ukruszenia, wyszczerbienia, przebarwienia oraz nierówną powierzchnię zębów. Umożliwiają one również zmianę długości oraz kształtu zębów.

Licówki są zakładane na zęby podczas jednej wizyty, więc w krótkim czasie można cieszyć się nienagannym uśmiechem, co wpływa pozytywnie na samoocenę oraz pewność siebie. Licówki są indywidualnie dopasowywane do uzębienia pacjenta, tak, aby był on zadowolony z efektu. Za sprawą nadania odpowiedniego kształtu zębom, uśmiech będzie nienaganny. Licówki to przede wszystkim sposób na posiadanie ładnego, zdrowego uzębienia.

Sprawdź: Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Czym jest wax-up i w jakim celu się go wykonuje?

Chcąc, aby licówki były odpowiednio dostosowane do jamy ustnej, uzębienia, a także preferencji pacjenta, przed stworzeniem ich ostatecznego modelu, należy zrobić warianty próbne. Jednak przed tą czynnością, stomatolog najpierw wykonuje wax-up, w celu pokazania pacjentowi, jak będzie wyglądać końcowy efekt. Jest to ważna część zakładania opisywanego uzupełnienia protetycznego, ponieważ trudno byłoby opisać specjaliście, jak będą prezentowały się licówki.

Za sprawą tej czynności, zainteresowany może wszystko zobaczyć, wprowadzając własne zmiany czy też zadać stomatologowi pytania, które mogą mieć związek z wykonywanym zabiegiem. Wax-up, czyli z angielskiego wosk lub woskować od słowa „wax” to diagnostyczny model woskowy. Stomatolog wykorzystuje laboratoryjny wosk, w celu stworzenia modelu leczenia. Dzięki tej metodzie pacjent może zobaczyć trójwymiarową wizualizację tego, jak będą wyglądać jego zęby po założeniu licówek. Czynność ta ułatwia również porozumienie pacjenta ze stomatologiem odnośnie do tego, jakiego efektu się on spodziewa.

Wax-up jest ważny zarówno z punktu widzenia estetycznego, jak i funkcjonalnego, ponieważ pozwala to zobaczyć, czy licówki w odpowiedni sposób spełnią swoją funkcję. Również pewność, że efekt będzie dokładnie taki sam, jakie są oczekiwania, umożliwia właśnie wax-up. Cena tego typu elementu waha się od około 50 do 200 złotych, jednak najczęściej jest ona wliczona w całość kosztów związanych z założeniem licówek.

Na czym polega mock-up?

Po wykonaniu wax-upu, czyli ustaleniu odpowiednich proporcji, wielkości oraz kształtów zębów, stomatolog może przejść do zrobienia mock-upu. Tym mianem określa się tymczasową nakładkę. Jest ona wykonywana przy użyciu matrycy. Ta z kolei wypełniona zostaje specjalnym materiałem. Tak przygotowaną nakładkę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Przymiarka pozwala stomatologowi ocenić, czy licówki będą spełniać swoją funkcję, ponieważ muszą one nie tylko estetycznie wyglądać, lecz także pozwalać na swobodne gryzienie oraz przeżuwanie.

Zrobienie mock-upu okazuje się również niezwykle istotne, ponieważ nieodpowiednio wykonane licówki mogą też powodować dyskomfort. Stomatologia jest obecnie rozwinięta na tyle, że pacjent może zobaczyć model przyszłych zębów, wyrazić na ich temat opinie, a dzięki mock-upowi zobaczyć, jak nowe zęby będzie się nosić. Tego typu nakładkę pacjent zakłada na wskazany przez specjalistę okres. Najczęściej jest to kilka dni.

Jeżeli pacjent jest usatysfakcjonowany przygotowanym modelem zębów, stomatolog zdejmuje mock-up i na podstawie jego oraz wax-upu przygotowuje licówki. Oczywiście — w gabinecie dentystycznym również i na tym etapie dana osoba może zgłosić zastrzeżenia, jednak dzięki zastosowaniu wax-upu i mock-upu pacjenci zazwyczaj są zadowoleni z metamorfozy swojego uśmiechu.

Jakie są etapy zakładania licówek?

Założenie licówek składa się z kilku etapów. Jednak przed wykonaniem wax-upu, mock-upu i wreszcie założeniem właściwego wypełnienia, pacjent musi mieć usunięty kamień nazębny, przebarwienia, a także wyleczone wszystkie zmiany w jamie ustnej, jakie powstały w wyniku pojawienia się próchnicy czy też stanów zapalnych. Następnie możliwe jest przeprowadzenie niezbędnego szlifowania zębów oraz wykonanie odcisków.

Sprawdź: Sposoby na usuwanie kamienia nazębnego

Kolejny krok to wykonanie wcześniej opisanego wax-upu, czyli symulacji uśmiechu. Na jego podstawie stomatolog robi mock-up, który, tak jak zostało opisane, pozwala on na sprawdzenie, czy pacjentowi odpowiadają proponowane licówki. Po określonym przez stomatologa czasie należy ponownie odwiedzić gabinet. Dzięki noszeniu mock-upu pacjent może powiedzieć, co chciałby zmienić. Po skorygowaniu jego kształtu przechodzi się do założenia właściwych licówek.

Stomatolog musi usunąć około 0,5 milimetra szkliwa, w celu lepszej przyczepności licówek. Zabieg ten wykonywany jest wykonywany pod znieczuleniem, aby pacjent nie odczuwał podczas niego bólu. Kolejna wizyta to już założenie właściwych licówek tak, aby pacjent mógł cieszyć się swoim uśmiechem. Po wykonaniu tego zabiegu trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby przez kilkanaście godzin nie spożywać barwiących ani bardzo twardych pokarmów.

Mock-up i wax-up — cena wykonania kolejnych etapów zakładania licówek

Ile może kosztować założenie licówek, w tym mock-upu i wax-upu? Cena waha się od 200 do 2000 złotych. Jest to zależne od tego, z jakiego materiału mają być one wykonane. Warianty kompozytowe kosztują mniej niż porcelanowe. Zdarza się również, że ceny zrobienia licówek, wax-upu i mock-upu są liczone osobno. Ponadto każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie, co też wpływa na ostateczne koszty zakładania licówek.

Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Czym jest wax-up?

Wax-up to woskowy projekt zębów obrazujący rezultat, jaki można uzyskać po założeniu licówek. Pozwala pacjentowi przed ich założeniem zobaczyć efekt zabiegu, a także wprowadzić ewentualne zmiany.

2. Na czym polega wykonanie mock-upu?

Mock-up jest nakładką. Dzięki jej noszeniu pacjent może sprawdzić, czy będzie się czuł dobrze po założonych licówkach.

3. Czy warto zdecydować się na założenie licówek?

Licówki są doskonałym sposobem na wyrównanie zębów, zmienienie ich kształtu, a także na usunięcie przebarwień, co pozwala cieszyć się perfekcyjnym uśmiechem.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.