Allecoudent

Na czym polega bonding zębów?

Piękny, zdrowy oraz zadbany uśmiech jest wizytówką człowieka. Niestety zdarzają się sytuacje, w których ząb ulega skruszeniu albo jest zniekształcony, przez co wygląda nieestetycznie. W takiej sytuacji nie trzeba decydować się na piłowanie lub licówki a wybrać bonding zębów. Na czym polega ten zabieg oraz jakie ma zalety?

bonding zębów

Bonding zębów — co kryje się pod tym pojęciem?

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów, dzięki czemu już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym można cieszyć się pięknym uśmiechem. Tego typu zabieg pozwala zarówno na odbudowę ukruszonych zębów, jak i ich wybielenie. Bonding sprawdza się również w sytuacji, kiedy, któryś z zębów jest nieco krótszy od pozostałych. Pozwala on na szybkie wyrównanie zębów, dzięki czemu uśmiech staje się idealny.

Sprawdź: Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Podczas bondingu zębów używana jest bardzo cienka warstwa kompozytu, wykonanego z żywicy. Ta metoda jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i umożliwia szybkie uzyskanie perfekcyjnego uśmiechu. Ze względu na plastyczność materiału, jakim jest żywica, można nadać zębowi pożądany kształt, więc efekty zabiegu są widoczne praktycznie od razu. Odbudowa zęba podczas bondingu jest możliwa, dzięki zachodzącemu zjawisku adhezji, czyli przyleganiu. Kompozyt w szczelny sposób łączy się z powierzchnią zęba, bez konieczności ingerowania w jego tkankę.

Jak przebiega odbudowa zęba?

Przeprowadzenie bondingu zębów można podzielić na kilka etapów. Stomatolog rozpoczyna zabieg od oczyszczenia powierzchni zębów, aby możliwe było przejście do kolejnych kwestii. Jeśli jest to koniecznie, dentysta decyduje się na preparację zęba. Kolejny krok to wytrawienie szkliwa przy użyciu kwasu. Ma on łagodne działanie, więc w żaden sposób nie niszczy szkliwa. Ta czynność trwa zaledwie kilka sekund, a dzięki niej powstają mikroskopijne wgłębienia. Za ich sprawą żywica lepiej łączy się z zębem.

Sprawdź: Proteza natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Kluczowym elementem podczas bondingu zębów jest nałożenie na ząb (lub zęby) wspomnianej wcześniej żywicy. Podczas wykonywania tej czynności ważna jest precyzja, ponieważ trzeba nadać zębowi odpowiedni kształt. Następnie nakłada się tzw. właściwy kompozyt. Jest on odpowiedzialny za kolor, więc trzeba jego odcień dobrać do zębów pacjenta. Na koniec kompozyt musi zostać utwardzony lampą polimeryzacyjną. Ostatnim krokiem jest wygładzenie oraz polerowanie powierzchni zęba.

Przez jaki czas utrzymuje się efekt bondingu zębów?

Zęby są wyrównane i mają pożądany kształt od razu po zakończeniu zabiegu. Przy dbaniu o odpowiednią higienę jamy ustnej efekty bondingu utrzymują się nawet przez parę lat. Na trwałość wykonanego zabiegu ma również wpływ jakość użytych materiałów oraz precyzja podczas wykonywania bondingu. Jeśli pacjentowi zależy na jak najdłuższym posiadaniu ładnego uśmiechu, warto ograniczyć spożywanie słodkich i barwiących przekąsek oraz napojów. Nie powinno się również palić papierosów.

Jakie są wskazania do wykonania bondingu zębów?

Bonding jest polecany osobom, którym zależy na wyrównaniu swoich zębów i wypełnieniu drobnych ubytków. Dzięki niemu można szybko usunąć problem taki jak złamany czy ukruszony ząb. Na wykorzystanie tego typu metody często decydują się również pacjenci chcący nieco zmniejszyć lub całkowicie usunąć diastemę. Bonding zębów można także wykorzystać do usunięcia zbyt dużych szpar pomiędzy innymi zębami, dzięki czemu uśmiech będzie wyglądał estetycznie.

Kiedy nie należy robić bondingu zębów?

Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia bondingu są niewyleczone zęby. W jamie ustnej nie może być stanu zapalnego, a także kamienia nazębnego i próchnicy. Wykonanie bondingu zębów jest również niemożliwe, jeśli pacjent cierpi na choroby dziąseł oraz przyzębia. Zabiegu nie powinno się również wykonywać w przypadku zdiagnozowania bruksizmu, ponieważ efekt szybko uległby zepsuciu. Tak więc przed wykonaniem zabiegu trzeba w pełni wyleczyć dolegliwości związane z jamą ustną.

Sprawdź: Zapalenie przyzębia - skąd się bierze i jak przebiega leczenie?

Jakie są zalety wykonania bondingu?

Wśród plusów zdecydowania się na bonding zębów należy wspomnieć o tym, że:

  • efekt jest widoczny od razu po zakończeniu zabiegu i utrzymuje się nawet przez 6 lat,
  • metoda jest w pełni bezpieczna i bezbolesna, więc nie trzeba sięgać po znieczulenie,
  • bonding nie jest inwazyjną metodą, więc nie ingeruje w strukturę zębów,
  • w szybki sposób można wyrównać zęby, usunąć diastemę i odbudować ukruszony lub pęknięty ząb,
  • kompozyt można dopasować do naturalnego odcienia zębów pacjenta,
  • możliwe jest wyrównanie kolorytu zębów.

Warto też dodać, że zabieg jest odwracalny, więc jeśli w późniejszym czasie pacjent zdecyduje się na inną formę leczenia np. założenie licówek, można wrócić do stanu sprzed wykonania bondingu,

Ile kosztuje bonding zębów?

Trudno jednoznacznie wskazać, ile kosztuje bonding zębów. Cena jest uzależniona od takich czynników jak wielkość ubytku oraz zaawansowania problemu. Na sumę ma wpływ również to czy stomatolog musiał wykonać preparację. Nie bez znaczenia jest również to, na ilu zębach ma być zrobiony bonding. Ceny za tego typu usługę zaczynają się już od około 250 złotych za ząb.

W koszty można też wliczyć przygotowanie do zabiegu, czyli wyleczenie wszystkich zębów, usunięcie próchnicy, czy kamienia, co nie zawsze jest możliwe do wykonania na jednej wizycie. Jednak warto mieć na uwadze, że efekt jest widoczny od razu i utrzymuje się przez długi czas.

Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Jakie zalety ma bonding zębów?

Bonding jest bezbolesny i nieinwazyjny. Pozwala na szybkie odbudowanie zęba, usunięcie drobnego ubytku, diastemy czy szpar pomiędzy zębami. Jest również dobrym sposobem na wyrównanie odcienia zębów.

2. Na czym polega bonding zębów?

Bonding zębów polega na nałożeniu na zęby żywicy kompozytowej w celu wypełnienia ubytków w jamie ustnej czy też odbudowania ukruszonego zęba.

3. Od czego zależy to, ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu zębów zależy przede wszystkim od rodzaju ubytku, jego stopnia zaawansowania, a także liczby zębów, na których ma zostać przeprowadzony zabieg.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.