Allecoudent

Jak przebiega wybielanie martwego zęba?

Biały uśmiech - kiedyś luksus, teraz coraz częściej po prostu standard. Czy można wybielić martwy ząb, który w miarę upływu czasu staje się siny, szary i matowy? Jak wygląda cały proces? Przedstawiamy wybielanie martwego zęba krok po kroku.

Wybielanie martwego zęba

Martwy ząb, czyli jaki?

Martwym zębem nazywany jest ten, który nie ma żywej miazgi. Przyczyny obumierania tej tkanki leżą między innymi w tym, że nie otrzymuje ona tlenu ani substancji odżywczych. Istnieją sytuacje, w których miazga jest w stanie martwicy bądź rozpadu w wyniku zgorzeli. Czasami tkanka jest również usuwana podczas leczenia kanałowego. Rzadziej, ale wciąż zdarza się, że zęby obumierają w wyniku przyjmowanych leków lub uszkodzeń mechanicznych.

Martwy ząb powstaje zazwyczaj przez nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz zaniedbywanie wizyt w gabinecie stomatologicznym, przez co doprowadza się do rozwoju zaawansowanych zmian próchniczych. Warto nadmienić, że martwica tkanki jest procesem długotrwałym i stopniowym. W początkowym stadium obumierający ząb może nie dawać żadnych objawów, ale z czasem pojawia się ból okolicznych tkanek czy nadwrażliwość na zmianę temperatury. Sam martwy ząb na tym etapie nie jest wrażliwy na bodźce termiczne, co wyróżnia go od zdrowego uzębienia. W miarę upływu czasu może pojawiać się jednak uporczywy pulsujący ból zęba, co często świadczy o zgorzeli ropnej.

Co istotne, ząb pozbawiony żywej tkanki, zyskuje inny kolor. Z czasem obumarły ząb zaczyna coraz bardziej wyróżniać się na tle pozostałych zdrowych zębów. Widocznym objawem jest przede wszystkim zmiana barwy - z naturalnej (zbliżonej do bieli), na bardziej siny, szary i matowy kolor. Gdy martwy ząb znajduje się w przedniej części łuku zębowego, zmiana jego koloru jest bardzo widoczna i wpływa na wygląd uśmiechu. Wówczas wiele osób udaje się do gabinetu stomatologicznego, zastanawiając się, czy można wybielić martwe zęby.

Poniżej udzielamy odpowiedzi na to pytanie oraz podpowiadamy, jakie dalsze kroki podjąć w celu odzyskania pięknego i białego uśmiechu.

Co można zrobić z martwym zębem?

Najczęstszą praktyką w leczeniu martwego zęba jest terapia endodontyczna, powszechnie znana pod pojęciem leczenia kanałowego. W ramach leczenia oczyszcza się koronę i korzenie zębowe z martwej tkanki, do której nie docierała krew ani tlen. Zdezynfekowaną przestrzeń wewnątrz zęba uzupełnia się materiałem dentystycznym. Tak przygotowany ząb może być poddany profesjonalnemu wybielaniu. Często w leczeniu stosuje się również zabieg odbudowy korony zęba, a w niektórych przypadkach, gdy leczenie jest nieskuteczne - ekstrakcję zęba (usunięcie). W przypadku utraty własnego zęba można zdecydować się na zastąpienie ubytku protezą zębową.

Czy wybielanie zęba martwego jest możliwe?

Wybielanie martwego zęba w gabinecie stomatologicznym jest jak najbardziej możliwe. Nie można wybielić takiego zęba w domowych warunkach. Do skutecznego przeprowadzenia zabiegu potrzebne są wyłącznie sprawdzone i profesjonalne środki, narzędzia oraz metody.

Sposobem na wybielanie martwych zębów może być:

  • Wybielanie wewnątrzkomórkowe - metoda wybielania zębów martwych polegająca na otwarciu i opracowaniu komory zęba. Na początku szczelnie zabezpiecza się korzeń martwego zęba, by nie dopuścić do przedostania się do kanału preparatu wybielającego. Do zabezpieczenia używa się wypełnienia cementowego lub kompozytowego. Wewnątrz komory umieszcza się następnie preparat służący do wybielenia, a otwór zamyka przy pomocy tymczasowego opatrunku. Wybielający środek podlega kilkukrotnej wymianie. Po uzyskaniu pożądanego efektu, przy ostatniej wizycie, zabezpiecza się ząb odpowiednim wypełnieniem. Współczesna stomatologia estetyczna proponuje kilka rozwiązań w zakresie wybielania martwych zębów od wewnątrz. Można zdecydować się na stopniową lub intensywną metodę rozjaśniania zębów obumarłych. Wszelkie decyzje podejmuje się po indywidualnej konsultacji z lekarzem.
  • Leczenie protetyczne - odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych i estetycznych zębów. Takie leczenie jest alternatywą wybielania wewnętrznego, gwarantujące komfort stosowania, piękny wygląd i zachowanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. W ramach tego typu zabiegów można wykonać licówki lub korony zębowe. Wielu dentystów poleca to rozwiązanie, ponieważ zęby po leczeniu kanałowym są słabsze i bardziej podatne na złamania. Leczenie protetyczne pozwala w skuteczny sposób wzmocnić uzębienie na wiele lat.

Licówka dobrze maskuje przebarwienie i pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu zmiany koloru uzębienia. Można zdecydować się na licówki kompozytowe lub porcelanowe. Korony zębowe gwarantują nie tylko efekt wybielenia obumarłego zęba, ale również wzmacniają go.

Wybielanie martwego zęba - ile wizyt?

Przebarwione zęby martwe wymagają odmiennego postępowania wybielającego niż w przypadku zdrowego uzębienia. Każdy Pacjent jest traktowany indywidualnie, dlatego również w ten sposób ustalana jest liczba wizyt, czas zabiegu oraz cena. Nie można zaplanować zabiegu wybielania zębów martwych w perspektywie jednego spotkania. Ważna jest odpowiednia konsultacja, przygotowanie zęba, zabieg właściwy, a także wizyty kontrolne. Nie można wykonać zabiegu np. wtedy, gdy występuje stan zapalny dziąseł czy alergia na składniki substancji wybielających.

Wybielanie martwego zęba - cena

W osobnym wpisie dowiesz się ile kosztuje wybielanie zębów w tradycyjnym wydaniu. Jeżeli chodzi o opisywaną sytuację, w cenniku naszego gabinetu stomatologicznego wybielanie zębów martwych określone jest w widełkach 300-400 zł. Osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje wybielanie martwego zęba, muszą wziąć pod uwagę indywidualne warunki przeprowadzanej terapii z zakresu stomatologii zachowawczej, estetycznej oraz protetycznej. Niekiedy potrzebne jest również zdjęcie RTG czy znieczulenie, jednak dla wygody naszych Pacjentów wliczamy te usługi w cenę zabiegu.

Chcąc wybielić martwego zęba - zwłaszcza wtedy, gdy jest to widoczna jedynka, dwójka lub trójka, należy zgłosić się tylko do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, w którym specjalista doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Zabieg właściwy przeprowadzany jest często sprawdzeniem, czy leczenie endodontyczne zostało wykonane właściwe - w tym celu wykonuje się zdjęcie RTG. Jeśli zabieg był wykonany właściwie, przystępuje się do wybielania - jeśli nie, przeprowadza się ponowną terapię endodontyczną. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Umów się na wizytę!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Czy wybielanie zębów martwych może odbyć się w domowych warunkach?

Nie. Profesjonalne wybielanie martwych zębów jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Dentysta doradzi najkorzystniejsze oraz najbezpieczniejsze dla Pacjenta rozwiązania.

2. Ile utrzymują się efekty wybielania martwych zębów?

Efekty zależą od wybranej metody oraz wykonania. W przypadku wewnątrzkomórkowego wybielania zębów, w miarę upływu czasu efekt może stopniowo zanikać. Trwalsze są licówki lub korony, które (przy dobraniu wysokojakościowego materiału i właściwej higienie jamy ustnej) mogą zachować ładną barwę przez kilkanaście lat.

3. Czy wybielanie zębów po leczeniu kanałowym przebiega jak standardowe wybielanie?

Nie. Zęby poddane leczeniu endodontycznym (kanałowym) zazwyczaj nie mają żywej miazgi, co oznacza, że są to martwe zęby. Do przeprowadzenia wybielania takiego uzębienia potrzebne jest osobne postępowanie.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.