Allecoudent

Protezy szkieletowe – czym różnią się klamrowe i bezklamrowe?

Braki w uzębieniu nie tylko wyglądają nieestetycznie, przez co mogą obniżać samoocenę danej osoby, lecz także nierzadko są przyczyną zmiany ustawienia zębów, co często skutkuje wadami zgryzu. Te z kolei są powodem bólów głowy czy seplenienia. W związku z tym należy jak najszybciej pozbyć się tego problemu np. za pomocą protezy szkieletowej. Dlaczego warto w nią zainwestować?

szkieletowa proteza zębowa klamrowa i bezklamrowa

Czym są protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe należą do protez ruchomych. Swoją nazwę zawdzięczają one temu, że ich podstawą jest szkielet w kształcie łuku. Te protetyczne uzupełnienia ubytków są skonstruowane z metalowych elementów, które są pokrywane akrylem. Pozwalają one pacjentom na cieszenie się spożywanymi posiłkami, ponieważ podczas przeżuwania, proteza przenosi ciężar nacisku na pozostałe zęby. Ponadto w zależności od potrzeb, możliwe jest wykonanie zarówno protezy szkieletowej górnej, jak i dolnej.

Jakie są wskazania do założenia protezy szkieletowej?

Proteza szkieletowa jest sposobem na odzyskanie utraconych zębów. Poleca się ją osobom, które z różnych przyczyn nie mogą wybrać wypełnienia w postaci implantów, mostów czy też koron. Jej założenie jest możliwe, jeśli pacjent ma jeszcze część swoich zębów. Dlaczego warto zdecydować się na jej założenie? Zarówno protezy szkieletowe bezklamrowe, jak i warianty klamrowe pozwalają pacjentom odzyskać piękny uśmiech, co wpływa pozytywnie na samoocenę oraz samopoczucie.

Sprawdź: Proteza zębowa natychmiastowa - opinie dentystów i pacjentów

Stomatolog dobiera odcień protezy, który w niczym nie różni się od naturalnych zębów pacjenta. Protezy szkieletowe należy również docenić za to, że są one mniejsze niż np. ich akrylowe odpowiedniki, przez co ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Co więcej, są one doskonale dopasowane, dlatego trudno je odróżnić od naturalnych zębów. Dzięki tej cesze, a także twardości szkieletowej protezy, nie przesuwa się ona podczas gryzienia i przeżuwania. Również higiena tego rodzaju wypełnienia nie sprawia trudności.

Czym cechują się protezy szkieletowe klamrowe?

Jeśli proteza szkieletowa jest oparta na zdrowych zębach (lub koranach zębów), nazywanych tzw. filarowymi za pomocą metalowych klamer, to ma się do czynienia z protezą szkieletową. Ten mechanizm jest pierwszym, jaki został zastosowany w tego typu rozwiązaniu. W zależności od tego, w jaki sposób ma być założona proteza częściowa, mogą być wykorzystane inne typy klamer, są to m.in.:

  • odlewna z cierniem,
  • doginane,
  • naddziąsłowe,
  • powrotne.

O tym, jaki mechanizm zostanie zastosowany, decyduje stomatolog podczas wizyty w gabinecie.

Minusem tego typu protez są widoczne klamry, które mogą wyglądać nieestetycznie. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na założenie protezy szkieletowej z klamrami estetycznymi, czyli acetalowymi. Są one wykonane z termoplastycznego sztucznego tworzywa, którego kolor można dopasować do odcienia zębów pacjenta, więc klamry są praktycznie niewidoczne. Ponadto acetal dobrze sprawdza się w roli materiału mocującego, co ułatwia odpowiednie dopasowanie protezy i sprawia, że konstrukcja jest bardzo trwała.

Jak wyglądają protezy szkieletowe bezklamrowe?

Sporym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się protezy szkieletowe bezklamrowe z tego względu, że w pełni wyglądają one jak naturalne zęby. To z kolei zapewnia komfort ich noszenia. Ponadto ten wariant pozwala na jeszcze lepsze jego dopasowanie. W przeciwieństwie do protezy częściowej na haczykach ten wariant nie jest mocowany na klamry a na zamki oraz zasuwy. Umożliwia to zamocowanie go zarówno jeśli pacjent posiada część swoich zębów, jak i w przypadku bezzębia, gdy wypełnienie jest przyczepianie do implantów.

Mocowanie protezy bezklamrowej do zębów i żuchwy jest możliwe dzięki patrycy, znajdującej się wewnątrz konstrukcji oraz matrycy, ulokowanej na zewnątrz. Oba te elementy nachodzą na siebie, co pozwala na precyzyjne założenie protezy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania protezę szkieletową można założyć zarówno na zębie filarowym, jak i wewnątrzkoronowo oraz zewnątrzkoronowo, co pozwala na znalezienie najlepszej opcji dla pacjenta.

Sprawdź: Czym jest proteza natychmiastowa oraz ile kosztuje?

Proteza szkieletowa może być również oparta na koronach teleskopowych. Jednak przed jej założeniem konieczne jest stworzenie wewnętrznej korony, którą przyczepia się następnie do naturalnego zęba lub implantu, a następnie tej zewnętrznej. Ponadto zęby, na których ma zostać umieszczona tego rodzaju proteza, muszą być ustawione równolegle do siebie. Zaletę wariantu teleskopowego stanowi fakt, że jest on przyjemny w użytkowaniu, a także dyskretny.

Proces zakładania protezy szkieletowej

Przed założeniem protezy szkieletowej na zatrzaskach trzeba udać się na wizytę do stomatologa protetyka, który oceni, czy pacjent może mieć umieszczoną w jamie ustnej tego rodzaju protezę, a jeśli tak — jaki jej rodzaj będzie odpowiedni. Konieczne jest również wyleczenie wszystkich zębów i usunięcie tych, w przypadku których nie nie ma takiej możliwości, a także wypełnienie wszelkich ubytków powstałych m.in. przez próchnicę. Przeprowadzona zostaje również higienizacja jamy ustnej.

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia, stomatolog wykonana zdjęcie pantomograficzne, a następnie wykona odcisk jamy ustnej pacjenta. Na ich podstawie są robione gipsowe odlewy. Kolejny krok to dopasowanie metalowego szkieletu protezy bezklamrowej lub klamrowej w celu sprawdzenia, czy zęby górne stykają się z dolnymi. Ważne jest też wybranie odpowiedniego koloru dopełnienia zębów.

W ten sposób powstaje tzw. próbna proteza szkieletowa. Jeśli odpowiada ona pacjentowi lub po ewentualnych poprawkach, wykonywana jest ta właściwa. Należy jednak pamiętać, żeby po jej założeniu regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

W jaki sposób dbać o protezy bezklamrowe i klamrowe?

Dbanie o protezę częściową nie jest skomplikowane. Pacjent powinien myć zęby po każdym posiłku, oczyszczając ją z resztek pożywienia, używając szczoteczki o niskiej ścieralności, żeby nie uszkodzić protezy. Warto też stosować środki dedykowane specjalnie do czyszczenia protez. Tego typu wypełnienie można również zdjąć na noc. Jednak najpierw należy protezę umyć, wysuszyć, a następnie umieścić w pudełeczku. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o wypełnienie, a także regularnym wizytom u stomatologa, proteza będzie służyć pacjentowi przez długi czas, pozwalając na cieszenie się pięknym uśmiechem.

Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Co odróżnia protezę szkieletową bezklamrową od klamrowej?

Proteza bezklamrowa jest zakładana przy użyciu zamków i zasuw, a nie dzięki klamrom, jak w przypadku drugiej opcji.

2. Dlaczego warto zdecydować się na protezy szkieletowe?

Braki w uzębieniu mogą być przyczyną seplenienia, wad zgryzu czy bólów głowy. Jednym z rozwiązań tego problemu są protezy szkieletowe bezklamrowe i klamrowe.

3. Czy protezy szkieletowe są widoczne?

Protezy szkieletowe, a w szczególności modele bezklamrowe, są dopasowane do uzębienia pacjenta. Wykonuje się je też odcieniu jego zębów, dzięki czemu wyglądają jak naturalne.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.