Allecoudent

Nie mam zęba! Co dalej?

Implant zęba

Nadszedł ten moment, w którym rana poekstrakcyjna zagoiła się, a my zastanawiamy się co dalej? Decyzja ta zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest ilość braków zębowych. Sprawdzamy, czy brakuje jednego, czy kilku zębów. Zastawiamy się, jak są zlokalizowane, jakie jest ich zakotwiczenie w kości oraz jakie mamy pole protetyczne.

Sprawdź naszą ofertę

Implant czy most protetyczny?

Przy braku jednego zęba najlepszym rozwiązaniem jest implant, a rozwiązaniem pośrednim most. Cóż to takiego? Implant zębowy jest to struktura przypominająca śrubę. Zostaje ona umiejscowiona w kości, tam, gdzie wcześniej był korzeń zęba. Kiedy implant zintegruje się z tkanką kostną, osadza się na nim koronę protetyczną. Dzięki tym zabiegom odtwarza się zarówno korzeń jak i koronę utraconego zęba w najbardziej fizjologiczny sposób.

 Osadzanie zęba Proteza zęba

Wspomniałam również o moście protetycznym. Jest to praca, która opiera się na zamknięciu powstałej przestrzeni i zapobiegnięciu powstania efektu Godona, o którym wspomniałam ostatnio. Most składa się z filarów, czyli naszych zębów, które zostają oszlifowane i zaopatrzone w korony protetyczne oraz przęsła, czyli sztucznej korony wykonanej z porcelany mającej odtworzyć jedynie brakująca koronę. Jako że metoda ta nie opiera się na całkowitej odbudowie zęba, a jedynie na odtworzeniu jego korony, powstrzymuje tylko w mały stopniu zanik kości pod przęsłem i wymaga bardzo dokładnej higieny jamy ustnej. Osoby posiadające mosty zobligowane są do używania irygatorów wodnych oraz specjalnych nici dentystycznych o utwardzanych końcach, które pozwolą na oczyszczenie przestrzeni powstałej pomiędzy dziąsłem a przęsłem. Obie zaprezentowane metody należą do prac stałych, czyli takich, które permanentnie pozostają w jamie ustnej po osadzeniu.

Proteza ruchoma

Zdarza się jednak tak, iż z jakiegoś powodu nie można wykonać ani implantów, ani mostów w miejsce utraconych zębów, co wtedy? Z pomocą ruszają protezy ruchome, czyli takie, które swobodnie możemy wyjąć z jamy ustnej. Dzielimy ja na 3 podstawowe grupy, osiadające, estetyczne i szkieletowe.

  • Osiadające są to protezy wykonane z akrylu zaopatrzone w metalowe klamry, które pozwalają na zakotwiczenie ich w jamie ustnej na pozostałych zębach tak, aby uzyskać ich maksymalną stabilizację.
  • Estetyczne w całości wykonane są z tworzywa acetalowego/acronowego, dzięki czemu nie posiadają metalowych klamer i stwarzają wrażenie bardziej elastycznych od tych wykonanych z arylu i metalu.
  • Szkieletowe natomiast wykonane są w większości z metalu, dzięki czemu przenoszą drgania wytworzone w procesie żucia na kość, co pozwala na spowolnienie procesu jej zaniku i jednocześnie czyni ją najlepszym wyborem jeżeli chodzi o funkcjonalności i trwałość pracy. Minusem jest estetyka.
 Proteza osiadająca Proteza estetyczna Proteza proteza_szkieletowa

Metod, które pozwolą nam wstawić protezę zęba/zębów jest wiele, teraz należy tylko się zdecydować, na którą i olśniewać uśmiechem.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.