Allecoudent

Liszaj płaski Wilsona - jak wygląda? Przyczyny i Leczenie

Liszaj płaski Wilsona

Diagnoza liszaja kojarzy się najczęściej ze zmianami w obrębie skóry i wiąże się ją z występowaniem objawu Köbnera, który polega na wysiewie linijnych grudek w miejscu wcześniejszego zadrapania skóry. Grudki często są swędzące a ich drapanie zaostrza chorobę. Jednak zdarza się, iż równolegle lub zapełnienie niezależnie od siebie zmiany występują również na błonach śluzowych między innymi jamy ustnej.

Sprawdź naszą ofertę

Liszaj płaski Wilsona - jak się go rozpoznaje?

Lekarz dentysta jest w stanie zaobserwować wtedy symetryczne białe wykwity na policzkach pacjenta, rozciągające się od trójkąta zatrzonowcowego, aż do kącika warg. Przybierają one często specyficzną formację nazywaną siateczką Wickhama. W 80% przypadków objawem towarzyszącym jest złuszczające zapalenie dziąsła.

Liszaj płaski - przyczyny powstania

Skąd się bierze liszaj? Na razie jest to niezbadane. Teorie głoszą, iż podstawą jest autoagresja naszego systemu immunologicznego.

liszaj płaski leczenie

Leczenie liszaja płaskiego

Jak go leczyć? Obecnie stosowane leczenie jest jedyne objawowe. W celu osłonięcia błon śluzowych i zmian, stosuje się płukanki na bazie siemienia lnianego i kwiatu malwy. Zmiana diety na łagodną, niepalenie papierosów oraz niespożywanie alkoholu przynoszą oczekiwaną poprawę stanu klinicznego. Jednak liszaj jest chorobą z którą trzeba przeżyć całe życie. Są momenty zaostrzenia i złagodzenia objawów klinicznych choroby, jednak nigdy ona nie znika.

liszaj płaski przyczyny

Czy liszaj może doprowadzić do powstania nowotworu?

Tak, w bardzo nielicznych przypadkach i prawie jedynie w formie nadżerkowo-wrzodziejącej może przejść transformację nowotworową, dlatego tak ważne jest, aby osoba chora była pod stałą kontrolą lekarza.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.