Allecoudent

Kruche zęby – przyczyny, zapobieganie kruszącym się zębom

Większość z nas robi wszystko, aby przez jak najdłuższy czas zachować zdrowe zęby. Nawet regularne wizyty kontrolne u dentysty i prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej może okazać się niewystarczająca, szczególnie jeśli naszym problemem są kruche zęby. Jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

kruche zęby

Przyczyny kruszących się zębów

Zdrowe, białe i równe zęby bez wątpienia dodają pewności siebie i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, jednak nie każdy może cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem, gdyż ukruszony ząb to bardzo częsty powód wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przyczyn może być wiele, dlatego warto poznać wszystkie z nich, jeszcze przed odwiedzeniem stomatologa.

Dlaczego zęby się kruszą? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych przyczyn tego problemu:

 • mechaniczne uszkodzenie zęba – najbardziej narażone są zęby przednie, które można znacznie łatwiej ukruszyć lub wybić na skutek upadku czy uderzenia się twarzą o twardy przedmiot;
 • rozwój próchnicy – zaawansowane i nieleczone ubytki znacznie osłabiają zęby i powodują destrukcję twardych tkanek, co często skutkuje odłamaniem mniejszych lub większych fragmentów;
 • bruksizm – zgrzytanie zębami i ich niekontrolowanie zaciskanie może być jedną z przyczyn uszkodzenia szkliwa;
 • kwasowa erozja szkliwa – narażenie zębów na długotrwałe działanie kwasów zawartych w niektórych pokarmach (w tym na kwas fosforowy) może powodować zmiany chemiczne w ich strukturze, co prowadzi do szybkiej demineralizacji szkliwa i uszkodzenia głębszych ich struktur;
 • niedobory wapnia, witaminy D i A – uboga dieta w produkty bogate w te składniki może spowodować kruchość zębów;
 • paradontoza – nadmierne odsłonięcie szyjek zębowych, również może prowadzić do kruszenia się zębów, co dotyczy głównie osób po 40. roku życia;
 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zaniedbanie płytki nazębnej przez niedokładnie szczotkowanie stanowi idealną pożywkę dla bakterii, które mogą powodować zapalny stan błony śluzowej i tym samym osłabienie szkliwa;
 • martwica – martwy ząb traci swoją elastyczność, co wiąże się z jego znacznie większą podatnością na urazy mechaniczne;
 • zażywanie narkotyków – pod wpływem działania niektórych substancji psychoaktywnych (najczęściej metamfetaminy) struktura zębów traci swoją twardość i staje się bardziej gąbczasta i miększa, przez co mniej odporna na uszkodzenia;
 • palenie tytoniu – związki zawarte w papierosach skutecznie osłabiają szkliwo;
 • nieuważne spożywanie twardych pokarmów – siła nacisku w tym przypadku może być tak mocna, że szkliwo ukruszy się lub pęknie;
 • nadmierne spożywanie cukru – to kolejna przyczyna prowadząca do próchnicy i erozji szkliwa. Najbardziej szkodliwe są napoje gazowane i słodycze.

Kwasowa erozja szkliwa – na czym polega?

Kwasowa erozja szkliwa bardzo szybko pogarsza stan zdrowych zębów, dlatego warto jak najszybciej zareagować, aby uniknąć poważnych problemów występujących w jamie ustnej. Demineralizacja wiąże się z utratą tkanek twardych na skutek długotrwałego działania kwasów dostarczanych przez spożywane posiłki. Najwięcej z nich znajduje się w produktach cytrusowych, sokach owocowych i w niektórych warzywach.

Procesy remineralizacji mogą być również przyczyną wewnątrzpochodnych czynników, do których należą różnego rodzaju choroby. Zalicza się do nich bulimię, anoreksję, cukrzycę, refluks, kserostomię czy zaburzenia psychiczne. Na skutek kwasowej erozji zachodzącej w jamie ustnej zęby stają się coraz słabsze, przez co znacznie bardziej narażone na urazy.

Jak naprawić ukruszony ząb?

Kruszący się ząb lub zupełnie złamany można odbudować. W tym celu należy udać się do stomatologa, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie występuje ból, a ukruszony fragment jest niewielki, to najczęściej pacjent może zadecydować, w jaki sposób go naprawić. Niekiedy wystarczy lekkie wygładzenie powierzchni lub poddanie się kosmetycznej korekcji.

W niektórych przypadkach należy liczyć się z koniecznością usunięcia zęba i jego kompleksową odbudową za pomocą włókna szklanego, licówki, korony lub implantu.

Jak zapobiegać kruszeniu się zębów – odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej to podstawa

Niezależnie od tego czy masz słabe, czy zdrowe zęby, zawsze niezwykle istotne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Profilaktyka powinna obejmować regularne wizyty u stomatologa oraz staranne szczotkowanie zębów rano, wieczorem i po posiłku. Warto także stosować suplementy diety, w składzie których znajduje się witamina C, witamina D i wapń.

Doskonałym rozwiązaniem jest także wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Spożywanie wysokiej jakości składników odżywczych pozytywnie wpłynie zarówno na stan uzębienia, jak i na funkcjonowanie całego organizmu. Idealnym wyborem będą:

 • suszone owoce dzikiej róży,
 • tłuste ryby,
 • nać pietruszki,
 • zielona herbata,
 • żółty ser,
 • orzechy i migdały,
 • wątróbka,
 • otręby pszenne,
 • soja.

Stomatologia zachowawcza, oferowana na szeroką skalę w gabinetach dentystycznych, z pewnością pomoże rozwiązać problem kruchych i łamiących się zębów. Z tego względu warto zwrócić się o pomoc i radę do specjalistów.

FAQ:

Dlaczego zęby się kruszą – przyczyny
Kruszenie się zębów może być spowodowane niedoborem witaminy D, A lub wapnia, a także nieprawidłową higieną jamy ustnej, zaawansowaną próchnicą, martwicą, paradontozą bądź bruksizmem. Aby znaleźć przyczynę, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Czy można odbudować ukruszony ząb?
Oczywiście, że istnieje taka możliwość. W celu odbudowania zęba należy udać się do stomatologa, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jak zachować zdrowe dziąsła i zęby?
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami i zapobiegać krwawieniu dziąseł, należy właściwie dbać o pielęgnację jamy ustnej, stosować suplementy diety (z dodatkiem witaminy D i A), spożywać produkty roślinne (strączkowe) bogate w wapń, a także regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.